اطلاعیه

بستن
هنوز اطلاعیه ای در دست نیست.

تقسیم پهنای باند بصورت درصدی

بستن
این موضوع بسته شده است.
X
X

• فیلتر کردن
  • زمان
  • نمایش
Clear All
پست های جدید

تقسیم پهنای باند بصورت درصدی

دوستان فرض کنید 2M پهنای باند داریم
    و به 8 کاربر اینترنت با سرعت های مختلف دادیم
    فرضا :
    2تا 128k
    2تا 256k
    2تا 512k
    2تا 1024k

حالا میخوام اگر همه با هم در خواست دادن به صورت درصدی این 2M تقسیم بشه
    که باید بشه:

2تا 68k
    2تا 136
    2تا 273
    2تا 546

به نظرتون راه حلی داره؟
    1401NA008

البته اساتید انجمن حتماً نظر خواهند داد ولی بنده پیشنهاد می کنم درصد را خودتان دستی تعریف کنید. می توانید برای هر پروفایل یک Min rate با 50% پهنای باند کمتر تعریف کنید که در اوج ترافیک تا آن حد اجازه داشته باشد پهنای باند پایین بیاید. که مشابه حالتی است که شما می فرمایید چون حداقل پهنای باند را در اشتراک 1مگ مثلاً 512 کیلو و در اشتراک 512 کیلو 256 کیلو یا ... می توانید تعیین کنید که این کمتر شدن پهنای باند برای همه یکسان رخ ندهد و سیستم از همه ی اشتراک های مختلف مثلاً 200 کیلو یکسان کم نکند. شما می توانید به روشی که ما انجام دادیم عمل کنید که در زیر عکس برات می نویسم.

ما یک روش جالب کار کردیم. طوری که در زمانی که پهنای باند آزاد داشته باشیم کاربران تا 50% بیشتر از پهنای باندی که خریداری کردند استفاده می کنند که اثر تبلیغی و تشویقی جالبی دارد. و زمانی که ترافیک شبکه زیاد باشه تا 50% کمتر از پهنای باند اعلام شده را خواهند داشت. یعنی گفتیم متناسب با ترافیک شبکه پهنای باند کاربران تا 50% کمتر یا بیشتر از اعداد ذکر شده در جدول تعرفه ها خواهد بود.

تصویر زیر مربوط به اشتراک 1 مگ است که کاربران در زمان وجود داشتن پهنای باند آزاد تا 50درصد بیشتر یعنی 2مگ استفاده می کنند و اگر ترافیک شبکه خیلی زیاد شد پهنای باند این اشتراک تا 50 درصد کمتر یعنی به 512k خواهد رسید. می توانید همین درصد را علاوه بر دانلود در آپلود کاربران نیز اعمال کنید.

اشتراک 1 مگ ما اینجوری است :

یا حتی می توانید Rate imit را همان عددی قرار بدهید که به مشتری می فروشید که در صورت پهنای باند آزاد از آن استفاده کند ولی اگر ترافیک زیاد شد تا main rate اجازه داشته باشد پهنای باند کاربر را کاهش دهد. البته در هر صورت باید به کاربر اطلاع رسانی شود که مصداق کم فروشی نباشد.

اگه این پست مفید بود لطفا در عوض جهت تعجیل در ظهور مهربان ترین فرد عالم دعا کنید ...
    آخرین ویرایش توسط iman iman; در تاریخ/ساعت 2014/09/02, 10:28 AM.

کامنت

بله میشه
      باید از pcq استفاده کنی
      میری به queue بعد queue types
      روی + کلیک کن
      kind=pcq
      classifier فقط تیک src address رو بزن
      بعد رو تو تب simple queue
      روی + کیک کن
      تو قسمت target ادرس 2 تا سیستمو بده که باید 128 باشن
      max limit هم بزار روی 128
      بعد برو advance و queue type بزار روی اون pcq که ساختی
      برای بقیه هم همین مراحل برو

کامنت

اساتيد يك سوال دانلود كاربر رو بخوايم تنظيم كنيم در ميكروتيك بايد tx رو كانفيگ كنيم و براي اپلود كاربر در ميكروتيك rx رو؟

کامنت

روی اینترفیس میشه tx
          توی queue میشه download

کامنت

نوشته شده توسط shiraz مشاهده پست
            روی اینترفیس میشه tx
            توی queue میشه download
            جناب شيراز يعني من چيزي كه من در پست قبليم نوشتم صحيح بود؟

کامنت

بله درست گفتید
              یک دانلود هم خودتون بزارید و ارسال و دریافت ببینید کامل متوجه میشید

کامنت

جناب شيراز من يا بد منظور شما رو متوجه شدم يا نتونستم منظور خودمو درست بيان كنم

من اومدم اين سناريو رو پياده سازي كردم .بدين صورت:

يك simple q براي كلاينتم با اي پي 192.168.100.2 نو.شتم و Target Upload رو برابر 64k و target download رو برابر 256k قرار دادم:

من فكر ميكردم براي تعيين سرعت دالنود كاربر توي simple q بايد پارامتر target upload رو مقدار دهي كنم ولي در عمل ديدم دقيقا گزينه target download روي سرعت دانلود كاربر و گزينه target upload روي سرعت اپلود كاربر اثر ميزاره:

ميبينيد كه سرعت دانلود تقريبا همون 256kb/s هست:

حالا بفرماييد نتايجي كه در ازممايش عملي بهش رسيدم درسته؟ممنون

کامنت

خوب من چیزی متضاد با پست خودم نمی بینیم یا با پست خودتون!
                  شما گفتید برای دانلود باید tx تنظیم کنیم
                  از اونجایی که در queue اصلا tx نداریم من هم گفتم در اینترفیس tx میشه و در queue download
                  اگر بخواین میزان دانلود از روی اینترفیس روتر ببینید باید tx ببینید
                  توی تست هم شما download تنظیم کردید که درسته

کامنت

بله جناب شيراز شما درست فرموديد من درست متوجه نشدم سپاسگزارم

کامنت

بله میشه
                      باید از pcq استفاده کنی
                      میری به queue بعد queue types
                      روی + کلیک کن
                      kind=pcq
                      classifier فقط تیک src address رو بزن
                      بعد رو تو تب simple queue
                      روی + کیک کن
                      تو قسمت target ادرس 2 تا سیستمو بده که باید 128 باشن
                      max limit هم بزار روی 128
                      بعد برو advance و queue type بزار روی اون pcq که ساختی
                      برای بقیه هم همین مراحل برو

جناب شيراز ميشه در مورد عملكرد اين دستوارتي كه فرمورد هم كمي توضيح بديد نقش اون queue types كه ايجاد كرديد چي هست؟
                      آخرین ویرایش توسط hexman; در تاریخ/ساعت 2014/09/03, 08:14 AM.

کامنت

کنترل پهنای باند انواع مختلفی داره که اینجا در queue type باید مشخص کنیم
                        مثلا همین pcq می تونیم بگیم کنترل پهنای باند بر اساس source باشه یا destination
                        یا انوع مختلف دیگه

کامنت

کنترل پهنای باند انواع مختلفی داره که اینجا در queue type باید مشخص کنیم
                          مثلا همین pcq می تونیم بگیم کنترل پهنای باند بر اساس source باشه یا destination
                          یا انوع مختلف دیگه
                          جناب شيراز اگه اون Q type تعريف نميكرديم و فقط همون simple Q ها رو بنويسيم چه تفاوتي ميكنه؟

کامنت

در حال انجام ...
                          X