اطلاعیه

بستن
هنوز اطلاعیه ای در دست نیست.

RFID چیست؟

بستن
این موضوع بسته شده است.
X
X
 
 • فیلتر کردن
 • زمان
 • نمایش
Clear All
پست های جدید

  RFID چیست؟

  salam mishe rajebe RFID
  ham matlab bezarid

  #2
  آر اف آی دی ترجمه مخفف عبارت شناسائی با فرکانس رادیوئی است که به عنوان جدیدترین تکنولوژی شناسائی به نحوی گسترده در دنیا مورد توجه قرار گرفته است. مزایای این تکنولوژی جهت افزایش سرعت و دقت در کلیه فرآیندهائی که نیاز به شناسائی دارد به حدی است که امروزه بسیاری از کمپانی ها و سازمان های دولتی و خصوصی در سرتاسر دنیا اقدام به انجام پروژه های بزرگ جهت بهره گیری از این تکنولوژی جهت تسریع و بهبود فرآیندهای خویش را دارند. قرارداشتن آر.اف.آی.دی در فهرست 10 تکنولوژی برتر دنیا در پنج سال گذشته خود گواهی دیگر بر اهمیت روزافزون این تکنولوژی در زمینه های مختلف زندگی بشر می باشد.
  این فن­آوری بدلیل مزایای بسیار برتر آن در مقایسه با سایر فن­آوری­ها، به نحوی متمایز مورد توجه قرار گرفته و هم­اکنون در دنیا، اکثر سیستم­های شناسائی با استفاده از این فن­آوری طراحی و پیاده­سازی می­گردند.


  اجزای سیستم مبتنی بر RFID
  سخت­افزار
  1-شناسه یا تگ : (TRANSPONDER-TAG)که شامل یک حافظه بسیار کوچک و آنتن مربوطه می­باشد و به فرم­های مختلفی چون برچسب ، جاکلیدی، کارت و غیره به بازار عرضه می­شود. تگ­ها قادرند که اطلاعات را بر روی حافظه خود ذخیره نمایند تا در موارد لزوم از آنها جهت شناسائی استفاده شود.  2-(READER) داده­خوان : این سخت­افزار قادر است که اطلاعات را بر روی تگ­ها نوشته یا از روی آنها بخواند


  نرم­افزار
  نرم­افزار سیستم RFID علاوه بر اینکه پردازش، ذخیره و بازیابی اطلاعات در پایگاه اطلاعاتی را مدیریت می­نماید، وظیفه کنترل و صدور فرمان جهت تبادل اطلاعات از داده­خوان به تگ یا بالعکس را نیز برعهده دارد. بنابراین بخش نرم­افزار در یک سیستم مبتنی بر RFID نقش اساسی داشته و بدون وجود نرم­افزار، سخت­افزارهای سیستم RFID بلااستفاده خواهند بود.

  کاربردها
  هم­اکنون از فن­آوری RFID، در بسیاری از کتابخانه­های معتبر دنیا جهت پیاده­سازی اتوماسیون جامع فرآیندهای مربوطه استفاده می­شود که افزایش کیفیت سرویس­دهی به مخاطبان یکی از مهمترین مزایای بهره­برداری از این فن­آوری می­باشد.
  علاوه بر این از فن­آوری RFID جهت اتوماسیون طیف وسیعی ازفرآیندها در صنایع گوناگون استفاده می­شود که برخی از آنها عبارتند از:

  حمل و نقل فرودگاهها ، بزرگراهها
  مکان­یابی کامیونها و ماشین­های حمل بار - کنترل چمدان­های مسافران و صدور کارت پرواز - سیستم­های خودکار عوارض بزرگراه و...

  مدیریت زنجیره تامین
  انبارداری، کنترل اموال، مکان­یابی، کنترل چرخه تولید ، فروش و بازرگانی، خدمات پس از فروش و ...

  سیستم­های امنیتی و کنترل سطوح دسترسی
  سیستم مدیریت امنیت جامع مراکز تجاری، اداری، مکان­یابی پرسنل، سیستم­های کنترل ورود و خروج پرسنل، سیستم­های اتوماتیک پارکینگ و ...

  سیستم­های پرداخت
  پرداخت هزینه مترو ، بلیط اتوبوس ، سیستم­های اعتباری اماکن مختلف ، هتل­ها و ...

  مدارک شناسائی و گواهینامه­ها
  گذرنامه الکترونیکی، کارت ملی هوشمند، گواهینامه رانندگی هوشمند و ...

  کامنت


   #3
   RFID چیست ؟RFID )(Radio Frequency Identification) ) به معنی ابزار تشخیص امواج رادیویی است. RFID دستگاه الکترونیکی کوچکی است که شامل یک تراشه کوچک و یک آنتن میباشد. این تراشه قادر به حمل 2000 بایت اطلاعات یا کمتر میباشد. برای روشنتر شدن مطلب میتوان گفت دستگاه RFID کاربردی شبیه بارکد و نوارهای مغناطیسی نصب شده روی credit card ها یا کارتهای ATM دارد. RFID برای هر شیء یک مشخصه واحد ایجاد می کند که از دیگر اشیا قابل شناسایی خواهد شد. و همین طور که از روی بارکد یا نوار مغناطیسی میتوان اطلاعات را خواند RFIDهم میتواند خوانده شده واز آن طریق اطلاعات آن دریافت یا اصلاح شود.

   میتوان گفت RFID یک تکنولوژی نسبتا جدید است که روش انجام تجارت در موسسات را تغییر داده است. RFID راهی برای پیگیری جریان مواد و محصولات از ابتدا تا انتهای زنجیره تامین میباشدو در حال حاضر در صنعت بیشتر برای جلوگیری از سرقت، افزایش کارایی در کنترل موجودی و کاهش هزینههای بازرسی و حمل به کار می­رود.
   RFID برای ردیابی محصولات، وسایل نقلیه، موجودات زنده و حتی انسانها کاربرد دارد و البته کاربرد آن محدود به اینها نمیشود. تکنولوژی RFID پتانسیل بسیار بالایی برای گسترش و استفادههای نو دارد که تحقق این امر بستگی به میزان موفقیت در کاهش هزینه و حل دیگر مشکلات آن که در این تحقیق اشاراتی به آنها خواهد شد، دارد.   تاریخچه RFID:

   به این علت که فنآوری RFID اخیرا گسترش و رواج قابل ملاحظهای یافته است،بسیاری از افراد تصور میکنند که این تکنولوژی جدید و نوست در حالی که RFID از حدود سال 1970وجود داشته است اما به دلیل قیمت بالا این وسیله تا سالهای اخیر در مصارف تجاری کاربرد زیادی نداشته است. طبق بررسیهای انجام شده مفهوم RFID از زمان جنگ جهانی دوم با کشف فنآوری تقریبا مشابهی به نام IFF که معرف Identify Friend or Foe میباشد مطرح گردیده است. IFF روشی برای تشخیص هواپیماهای جنگی دوست یا دشمن بود که توسط انگلیسیها کشف و استفاده شد .IFF مکانیزمی شبیه به RFID دارد.

   یک تکنولوژی مشابه دیگر در سال 1945 توسط "Leon Theremin "کشف شد که یک وسیله جاسوسی بود و اطلاعات صوتی را با استفاده از امواج رادیویی انتقال میداد.

   اولین بار فنآوری RFIDبه شکل امروزی آن توسط "Mario Cardullo" کشف شد اما تا سال 1970 به علت گرانی استفاده تجاری نداشت.   اصول فن آوری RFID:

   RFID از سه قسمت تشکیل شده است:


   · A Scanning antenna :tagبرای برقراری ارتباط و ارسال امواج رادیویی به

   · A Transceiver with a decoder:برای تفسیر دادهها

   · A Transponder ( the RFID tag):که اطلاعات لازم در آن ذخیره شده است


   شکل زیر یک Transceiver را نشان میدهد:   RFID Tag خود از دو قسمت تشکیل شده: 1-chip 2-Antenna که در شکل زیر نمایش داده شده است:   نحوه انجام عملیات:

   آنتن (Scanning Antenna) امواج رادیویی را در محدوده نسبتا کوچکی منتشرمیکند.

   این امواج رادیویی دو عمل اصلی انجام میدهند:

   1)وسیلهای برای ارتباط با RFID Tag(transponder) است.

   2)انرژی مورد نیاز tag برای برقراری ارتباط را فراهم میکند(در مورد tagهایpassive )

   وقتی که یک tag در میدان الکترومغناطیسی ایجاد شده در اطراف reader قرار میگیرد،

   سیگنالهای فعال کننده که توسط آنتن فرستاده شدهاند،روی آن اثر گذاشته و به عبارتی تراشه RFID را بیدار می­کند

   و این تراشه اطلاعات موجود در tag را در اختیار آنتن قرار میدهد.نقش transceiver در این عملیات

   کنترل خطوط ارتباطی ودادهها است

   در واقع یک دستگاه reader ترکیبی است از یک scanning antenna و transceiver .

   اطلاعات خوانده شده توسط reader به server محلی موجود انتقال مییابد و این اطلاعات

   پردازش شده و در تشکیلات داخلی یک سازمان برای کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار میگیرد.

   شکل زیر به صورت کلی چگونگی عملکرد RFID را توضیح میدهد :


   انواع RFID از نظرمحدوده فرکانس:

   RFID در سه محدوده فرکانس مختلف کار میکند:

   1- فرکانس پایین(LF): Low Frequency ←یعنی فرکانس بین 120 تا 134 کیلو هرتز

   2- فرکانس بالا(HF): High Frequency ← یعنی فرکانس 13.56 مگاهرتز

   3- فرکانس بسیار بالا(UHF): Ultra High Frequency ← یعنی فرکانس بین 902 تا 915 مگا هرتز

   ویژگی های این سه نوع RFID در جدول زیر مقایسه شده است:   انواع Tag های RFID:

   به طور کلی سه نوع tag RFID وجود دارد که عبارتند از:

   1- tag های Passive: این نوع tag ها هیچ منبع تولید انرژی درونی ندارند و انرژی خود را از طریق

   سیگنالهای RF که توسط دستگاه Reader ارسال و توسط آنتن موجود در tag دریافت میشود، تامین میکنند.

   2- tag های Semi-passive: بسیار شبیه tag های Passive است ؛ با این تفاوت که باتری کوچکی

   در آنها وجود دارد و انرژی لازم برای فعال شدن مدار داخل آنها را فراهم میسازد.

   3- tag های Active: این tag ها دارای یک منبع انرژی داخلی میباشند که توانایی انتقال اطلاعات

   در فواصل دورتر را فراهم میکند.


   این سه نوع tag از جهات دیگری چون سایز، دامنه پاسخگویی، سرعت پاسخگویی و... نیز

   با هم تفاوت هایی دارند .

   این خواص با حرکت از tag های Passive به سوی Active به صورت زیر تغییر میکنند:


   اندازه : افزایش

   *اندازه کوچکترین tag Passive ←0.15mm× 0.15mm

   *اندازه کوچکترین Active tag ←به اندازه یک سکه

   دامنه(Range) پاسخگویی : افزایش

   قیمت : افزایش

   سرعت پاسخگویی : افزایش

   قابلیت اطمینان : افزایش

   عمر این برچسبها به صورت زیر تغییر میکند:

   Passive > Active > Semi-passive

   *دلایل تفاوت عمرtag ها:

   1- tag هایی که منبع انرژی داخلی دارند به علت محدودیت منبع عمر محدود دارند.

   2- باتری کوچک موجود در برچسب Semi-passive عمر کوتاه تری از منبع انرژی برچسب Active دارد.

   مقایسه RFID با بارکدو مزایای عمده RFID:

   1- دستگاههای خواننده بارکدها در صورتی عمل میکنند که برچسب در مسیر خط مستقیم دید آنها قرار گیرد؛ در حالی که هیچ یک از انواع RFID tag برای خوانده شدن احتیاجی به قرار گرفتن در مسیر دید مستقیم Reader ندارند.

   2- Tag های RFID میتوانند از فاصله بسیار دورتری نسبت به بارکد خوانده شوند.یک RFID Reader می­تواند اطلاعات RFID را تا فاصله 300 فوت هم بخواند،در حالی که فاصله خوانده شدن بارکد بسیار کمتر است و عملا بیشتر از 15 فوت نیست.

   3- چندRFID tag میتوانند به طور همزمان خوانده شوند اما بارکد این مزیت را ندارد.

   4- خواندن اطلاعات از RFID با سرعت بسیار بالاتری صورت میگیرد.(حدود 40 عدد یا بیشتر در 1 ثانیه)؛ در حالی که خواندن اطلاعات از بارکد بسیار زمانبرتر است.به علت این که tag باید دقیقا روبه روی Reader قرار گیرد، ممکن است چند ثانیه برای خواندن فقط یکtag وقت صرف شود.

   5- از آن جایی که بارکد باید برای خوانده شدن در مسیر دید مستقیم gun قرار گیرد، باید حتما بر روی سطح خارجی کالا نصب شود.در نتیجه خیلی سریع آسیب دیده و غیر قابل استفاده میشود.در حالی که می­توان برچسبهای RFID را در داخل پوشش پلاستیکی قرار داد وحتی میتوان آنها را در داخل محصول فرو کرد که این خود، دوام آنها و امکان استفاده مجدد از آنها را فراهم میسازد.

   6- عمر برچسبهای RFID از بارکد بیشتر است.

   7- RFID توانایی کار در محیطهای خشن را دارد و کارایی آن بسیار بیشتر از بارکد است.

   8- بارکدها برچسبهایی فقط خواندنی هستند و اطلاعات آنها قابل تغییر نمیباشد.درحالی که RFID توانایی خوانده شدن و نوشته شدن مجدد را دارد. Reader ها قادرند با برچسبها ارتباط برقرار کنند و تا جایی که طراحی برچسب اجازه میدهد اطلاعات آن را تغییر دهند.بنابراین توسط بارکد تنها میتوان یک کالا را رد گیری نمود.اما با استفاده از RFID میتوان عملیاتی چون ثبت وقایع، پارامترها و اندازهگیری­ها را نیز اجرا کرد.

   9- برچسبهای RFID گرانتر ازبارکد هستند و این قیمت بالا گاهی اوقات به حدی تاثیر گذار است که صرف نظر از تمام مشکلات بارکدها استفاده از آنها بسیار به صرفهتر از بهکارگیری RFID میباشد.

   10- امنیت اطلاعات موجود در روی RFID کمتر از بارکد است.زیرا دستگاههای Reader مختلف از فواصل دور قادر به خواندن این اطلاعات میباشند.

   11- تعداد بایت های موجود برای ذخیرهسازی اطلاعات در RFID بسیار بیشتر از بارکد است.بنابراین میتوان در یک برچسب RFID اطلاعات فراوانی از جمله : کد کالا، محل ذخیره و نگهداری، محل تولید، تاریخ مصرف، قطعات و مواد تشکیل دهنده، حمل و نقلهای صورت گرفته و بسیاری اطلاعات دیگر را ذخیره نمود.

   مشکلات و معایب RFID:

   1- قیمت بالا: علی رغم پیشرفت های علمی و فنی صورت گرفته، قیمت برچسبهای Passive در تعداد بالا بین 35 تا 45 سنت و در تعداد کم حدود 80 سنت و در مورد برچسبهای Active حدود 85 سنت می­باشد.متاسفانه این قیمتها حدود 5 تا 10 سنت بالاتر از آستانه مقرون به صرفه بودن این برچسبها برای کاربردهای مختلف هستند.

   2- تداخل: به دو صورت اتفاق میافتد:

   · تداخل Reader ها: زمانی اتفاق میافتد که سیگنالهای ارسال شده از چند دستگاه Reader تداخل پیدا میکنند.

   · تداخل tag ها: زمانی اتفاق میافتد که تعداد tag های بسیار زیادی در فضای کوچکی وجود داشته باشند.

   3- مسئله ایمنی: اکثر tag های RFID حتی پس از خرید و خروج از فروشگاه فعال هستند. در نتیجه اطلاعات آنها میتواند توسط دستگاههای Reader خوانده شود. بنابراین احتمال سرقت کالاها افزایش مییابد. علاوه بر این بسیاری از سازمانها به هنگام خرید مشتری اطلاعاتی را درباره مشتری(از جمله شماره Credit-card، آدرس،نام و... به tag RFID کالاها منتقل میکنند تا لیستی از مشخصات مشتریان خود داشته باشند؛ که این امر اطلاعات محرمانه مشتریان را به خطر میاندازد. موضوع امنیت زمانی بیشتر به چشم میخورد که به کاربردهای RFID در پزشکی توجه کنیم.

   4- مشکلات اجتماعی: بر اثر پیشرفتهای اخیر تکنولوژی در بسیاری از مناطق دنیا از جمله فرانسه،NewZealand ، نروژ و...فنآوری RFID برای تشخیص هویت افراد استفاده میشود. این امر به عقیده بسیاری از افراد نامطلوب است؛ زیرا شخصیت اجتماعی و انسانی آنها را زیرسوال برده و سبب میشود که به انسانها به چشم یک ربات نگریسته شود.

   منبع : yazdkit.com

   کامنت


    #4
    آیا با تکنولوژی RFID آشنایی دارید؟ عبارت RFID مخفف Radio Frequency Identification Tag یا همان برچسب شناسایی فرکانس رادیویی است. اما این RFID دقیقا چیست؟ خوب، این ها راهی برای تخصیص داده هایی منحصر به فرد درباره کالایی هستند که به آن متصل شده اند. به گونه ای می توان آنها را مثل بارکد ها یا شابک ها در نظر گرفت. مشکل بارکد ها این است که می توانند به راحتی دست کاری شوند یا اینکه با یک خراش یا علامت کوچک کاملا بلا استفاده شوند.برچسب های RFID به قدری کوچک هستند که می توانند به راحتی در داخل بسته بندی یا حتی داخل خود کالا قرار بگیرند. این یکی از مزیت های RFID ها است که این تکنولوژی را از تکنولوژی های مشابه متمایز می سازد. بیشتر RFID ها از هیچ نیرویی استفاده نمی کنند، درست مثل باتری. اما برخی ها به نیرو نیاز دارند. در ادامه، ما در مورد RFID هایی بحث می کنیم که به هیچ نیرویی نیاز ندارند، به این دلیل که معمولا بیشتر از این نوع RFID ها استفاده می شود.تکنولوژی RFID از دو بخش تشکیل شده، بازخوان یا Reader و برچسب یا Tag. بازخوان خود به دو بخش تقسیم می شود، یک بخش یک فرستنده و گیرنده ( یا به قول بعضی ها، گیرستنده ) و بخشی دیگر یک آنتن. بخش فرستنده/گیرنده یک سیگنال ضعیف تولید می کند که محدوده آن می تواند حداکثر چند متر را پوشش دهد. این سیگنال که از طریق آنتن منتقل می شود برای فعال کردن برچسب لازم است. خود این سیگنال نوعی از انرژی است که می تواند برای فعال سازی برچسب به کار گرفته شود.دستگاه گیرنده همزمان، بخشی از برچسب RFID است که علاوه بر ارسال و دریافت پیام ها، فرکانس رادیویی را به نیرویی مفید تبدیل می کند. وقتی امواج رادیویی به گیرنده همزمان برخورد می کنند، این امواج به شکل نوسانی در طول گیرنده بالا و پایین می روند. شاید بدانید که وقتی یک سیم از هر نوع میدان مغناظیسی یا الکتریکی عبور داده می شود، می تواند آن میدان را در تمام طول خود تبدیل و هدایت کند. درست مثل چراغ قوه که وقتی آن را تکان می دهید و مغناطیس در سیم پیچ مسی به جریان در می آید، نیروی الکتروموتیو به وجود می آید.حالا که RFID نیرویی برای عملکرد در اختیار دارد، گیرنده همزمان را فرا می خواند. گیرنده همزمان هم به سرعت تمام اطلاعاتی که روی آن ذخیره شده را ارسال می کند. همه این روند فقط در عرض چند میلی ثانیه رخ می دهد.فرض کنید دوستی دارید که هیپنوتیزم شده و به خواب رفته است. او فقط زمانی که یک کلمه مشخص را به بگویید بیدار می شود و سپس نام و شماره تلفن خود را اعلام می کند و در نهایت دوباره به خواب فرو می رود. البته ممکن است کمی خنده دار به نظر برسد، ولی این همان روشی است که تکنولوژی RFID به وسیله آن عمل می کند.لازم به ذکر است که RFID ها می توانند معمولا تا ۱ کیلوبایت اطلاعات را روی خود ذخیره کنند. ضمنا از نظر اندازه نیز باید گفت بسیار ریز هستند، به طوری که به راحتی می توانند در هر کجا، حتی در بدن خود ما و بدون اینکه خودمان متوجه بشویم جای داده شوند.نتیجه:

    نظر شما در مورد RFID ها چیست؟ به نظر شما بارکد ها بهتر هستند یا RFID ها؟ آیا با اینکه توسط این تکنولوژی کد گذاری شده تا به راحتی شناسایی شوید موافقید یا مخالف؟ هر گونه نظر یا سوالی در این مورد دارید می توانید آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

    کامنت


     #5
     امروزه ضرورت شناسایی خودکار عناصر و جمع آوری داده مرتبط به آنان بدون نیاز به دخالت انسان جهت ورود اطلاعات در بسیاری از عرصه های صنعتی ، علمی ، خدماتی و اجتماعی احساس می شود . در پاسخ به این نیاز تاکنون فناوری های متعددی طراحی و پیاده سازی شده است . به مجموعه ای از فناوری ها که از آنان برای شناسایی اشیاء ، انسان و حیوانات توسط ماشین استفاده می گردد ، شناسایی خودکار و یا به اختصار Auto ID گفته می شود . هدف اکثر سیستم های شناسایی خودکار ، افزایش کارآیی ، کاهش خطاء ورود اطلاعات و آزاد سازی زمان کارکنان برای انجام کارهای مهمتر نظیر سرویس دهی بهتر به مشتریان است .
     تاکنون فناوری های مختلفی به منظور شناسایی خودکار طراحی و پیاده سازی شده است . کدهای میله ای ، کارت های هوشمند ، تشخیص صدا ، برخی فناوری های بیومتریک ، OCR ( برگرفته شده از optical character recognition ) و RFID ( برگرفته شده از radio frequency identification ) نمونه هایی در این زمینه می باشند .
     در ادامه با فناوری RFID بیشتر آشنا خواهیم شد .

     آشنایی اولیه با فناوری RFID
     اجازه دهید برای آشنایی بیشتر با فناوری RFID چندین تعریف از آن را با یکدیگر مرور نمائیم :     • RFID با استفاده از ارتباطات مبتنی بر فرکانس های رادیویی امکان شناسایی خودکار ، ردیابی و مدیریت اشیاء ، انسان و حیوانات را فراهم می نماید . عملکرد RFID وابسته به دو دستگاه تگ و کدخوان است که جهت برقراری ارتباط بین یکدیگر از امواج رادیویی استفاده می نمایند .


     • به مجموعه ای از فناوری ها که در آنان برای شناسایی خودکار افراد و اشیاء از امواج رادیویی استفاده می گردد ، RFID گفته می شود . از روش های مختلفی برای شناسایی افراد و اشیاء استفاده می شود. ذخیره شماره سریال منتسب به یک فرد و یا شی درون یک ریزتراشه که به آن یک آنتن متصل شده است ، یکی از متداولترین روش های شناسایی خودکار است .
      به تلفیق تراشه و آنتن ، تگ RFID و یا فرستنده خودکار RFID گفته می شود . تراشه به کمک آنتن تعبیه شده ، اطلاعات لازم جهت شناسایی آیتم مورد نظر را برای یک کدخوان ارسال می نماید . کدخوان امواج رادیویی برگردانده شده از تگ RFID را به اطلاعات دیجیتال تبدیل می نماید تا در ادامه ، امکان ارسال داده برای کامپیوتر و پردازش آن فراهم گردد

     .


     • RFID یک پلت فرم مهم جهت شناسایی اشیاء ، جمع آوری داده و مدیریت اشیاء را ارائه می نماید . پلت فرم فوق مشتمل بر مجموعه ای از فناوری های حامل داده و محصولاتی است که به مبادله داده بین حامل و یک سیستم مدیریت اطلاعات از طریق یک لینک فرکانس رادیویی کمک می نماید . تگ های RFID با استفاده از یک فرکانس و بر اساس نیاز سیستم ( محدوده خواندن و محیط ) ، پیاده سازی می گردند . تگ ها به صورت فعال ( به همراه یک باطری ) و یا غیرفعال ( بدون باطری ) پیاده سازی می شوند . تگ های غیرفعال، توان لازم جهت انجام عملیات را از میدان تولید شده توسط کدخوان می گیرند .
      کدخوان RFID ، معمولا" به یک کامپیوتر متصل می شود و دارای نقشی مشابه با یک اسکنر کد میله ای است . مسئولیت برقراری ارتباط لازم بین سیستم اطلاعاتی و تگ های RFID برعهده کدخوان RFID است.


     آشنایی اولیه با فناوری RFID
     اجازه دهید برای آشنایی بیشتر با فناوری RFID چندین تعریف از آن را با یکدیگر مرور نمائیم :     • RFID با استفاده از ارتباطات مبتنی بر فرکانس های رادیویی امکان شناسایی خودکار ، ردیابی و مدیریت اشیاء ، انسان و حیوانات را فراهم می نماید . عملکرد RFID وابسته به دو دستگاه تگ و کدخوان است که جهت برقراری ارتباط بین یکدیگر از امواج رادیویی استفاده می نمایند .


     • به مجموعه ای از فناوری ها که در آنان برای شناسایی خودکار افراد و اشیاء از امواج رادیویی استفاده می گردد ، RFID گفته می شود . از روش های مختلفی برای شناسایی افراد و اشیاء استفاده می شود. ذخیره شماره سریال منتسب به یک فرد و یا شی درون یک ریزتراشه که به آن یک آنتن متصل شده است ، یکی از متداولترین روش های شناسایی خودکار است .
      به تلفیق تراشه و آنتن ، تگ RFID و یا فرستنده خودکار RFID گفته می شود . تراشه به کمک آنتن تعبیه شده ، اطلاعات لازم جهت شناسایی آیتم مورد نظر را برای یک کدخوان ارسال می نماید . کدخوان امواج رادیویی برگردانده شده از تگ RFID را به اطلاعات دیجیتال تبدیل می نماید تا در ادامه ، امکان ارسال داده برای کامپیوتر و پردازش آن فراهم گردد

     .


     • RFID یک پلت فرم مهم جهت شناسایی اشیاء ، جمع آوری داده و مدیریت اشیاء را ارائه می نماید . پلت فرم فوق مشتمل بر مجموعه ای از فناوری های حامل داده و محصولاتی است که به مبادله داده بین حامل و یک سیستم مدیریت اطلاعات از طریق یک لینک فرکانس رادیویی کمک می نماید . تگ های RFID با استفاده از یک فرکانس و بر اساس نیاز سیستم ( محدوده خواندن و محیط ) ، پیاده سازی می گردند . تگ ها به صورت فعال ( به همراه یک باطری ) و یا غیرفعال ( بدون باطری ) پیاده سازی می شوند . تگ های غیرفعال، توان لازم جهت انجام عملیات را از میدان تولید شده توسط کدخوان می گیرند .
      کدخوان RFID ، معمولا" به یک کامپیوتر متصل می شود و دارای نقشی مشابه با یک اسکنر کد میله ای است . مسئولیت برقراری ارتباط لازم بین سیستم اطلاعاتی و تگ های RFID برعهده کدخوان RFID است.


     شکل 1 ، یک نمونه تگ RFID را نشان می دهد .


     شکل 1 : یک نمونه تگ RFID
     شکل 2 ، یک نمونه کدخوان RFID بی سیم با برد 80 متر را نشان می دهد .
     شکل 2 : یک نمونه کدخوان RFID بی سیم
     RFID چگونه کار می کند ؟ تگ و یا دستگاه فرستنده خودکار ، شامل یک مدار الکترونیکی است که که به شی مورد نظری که لازم است دارای یک کد شناسایی باشد ، متصل می گردد . زمانی که تگ نزدیک و یا در محدوده کدخوان قرار می گیرد ، میدان مغناطیسی تولید شده توسط کد خوان باعث فعال شدن تگ می گردد .
     در ادامه ، تگ بطور پیوسته اقدام به ارسال داده از طریق پالس های رادیویی می نماید . در نهایت داده توسط کدخوان دریافت و توسط نرم افزارهای مربوطه نظیر برنامه های ERP ( برگرفته شده از Enterprise Resource Planning ) و SCMS ( برگرفته شده از Supply Chain Management systems ) پردازش می گردد .
     شکل 3 نحوه انجام فرآیند فوق را نشان می دهد .     شکل 3 : نحوه کار RFID
     آیا RFID بهتر از کد میله ای است ؟RFID و کدمیله ای دو فناوری مختلف با کاربردهای متفاوت می باشند . علی رغم این که ممکن است وظایف این دو فناوری در برخی حوزه ها نقاط مشترکی داشته باشد ، وجود برخی تفاوت ها نیز به اثبات رسیده است :

     • نوع فناوری استفاده شده جهت خواندن کدها : یکی از مهمترین تفاوت های کد میله ای و RFID ، تبعیت کدهای میله ای از فناوری موسوم به " خط دید " است . این بدان معنی است که یک دستگاه اسکنر لازم است کد میله ای را ببیند تا بتواند آن را بخواند . بنابراین لازم است برای خواندن یک کد میله ای ، کد مورد نظر در دید اسکنر قرار بگیرد .
      در مقابل ، شناسایی مبتنی بر فرکانس رادیویی به "خط دید " نیاز ندارد. تا زمانی که تگ های RFID در محدوده قابل قبول کد خوان باشند ، امکان خواندن آنان وجود خواهد داشت .


     • عدم امکان پویش کدشناسایی در صورت بروز مشکل برای برچسب حاوی کد میله ای : در صورتی که برچسب حاوی کد میله ای خراب ، کثیف و یا پاره گردد ، امکان پویش کد میله ای وجود نخواهد داشت . این وضعیت در رابطه با تگ های RFID صدق نخواهد کرد.


     • فقدان اطلاعات تکمیلی : کدهای میله ای استاندارد صرفا" قادر به شناسایی محصول و تولید کننده آن می باشند و منحصربفرد بودن کالا را تضمین نمی نمایند . به عنوان نمونه کد میله ای که بر روی یک ظرف شیر وجود دارد همانند سایر کدهای موجود بر روی سایر محصولات مشابه همان تولیدکننده است . این کار ، شناسایی محصولی را که تاریخ مصرف آن به اتمام رسیده است را غیرممکن می سازد .


     • ماهیت خواندن کدها : امکان خواندن تعداد بسیار زیادی از تگ های RFID در یک زمان و بطور اتوماتیک وجود دارد . این در حالی است که کدهای میله ای می بایست بطور دستی و یکی پس از دیگری پویش گردند .


     • استفاده آسان و قابلیت اعتماد : در سیستم های مبتنی بر فناوری RFID ، امکان خواندن تگ ها از مسافت بیشتری وجود دارد .همچنین درصد بروز خطاء در زمان خواندن کد کمتر از کدهای میله ای است .


     آیا فناوری RFID یک فناوری جدید است ؟RFID یک فناوری تائید شده از سال 1970 تا کنون است و به دلیل قیمت بالای آن تاکنون در برنامه های تجاری اندکی مورد استفاده قرار گرفته شده است . در صورتی که بتوان تگ ها را با قیمت مناسب تری تولید کرد ، استفاده از فناوری RFID می تواند بسیاری از مسائل مرتبط با کدهای میله ای را برطرف نماید . با توجه به این که امواج رادیویی قادر به حرکت در بین اکثر مواد غیرفلزی می باشند ، امکان استفاده از فناوری RFID در حوزه های گسترده تری وجود دارد .
     مزایای بکارگیری RFID هم کدخوان ها و هم تگ ها می توانند دارای اندازه و شکل مختلفی باشند . با توجه به اندازه کوچک تگ ها و آزادی عمل جهت حرکت آنان ، سازمان ها و موسساتی که علاقه مند به استفاده از این فناوری می باشند از انعطاف بالائی در این رابطه برخوردار خواهند بود .
     برخی از مزایای بکارگیری فناوری RFID عبارتند از :


     • تگ ها می توانند مخفی باشند و یا در اکثر مواد جاسازی شوند .

     • با توجه به این که تگ ها در ابعاد و اشکال مختلف ارائه می شوند ، کاربران می توانند با توجه به نیاز خود یکی از آنان را انتخاب نمایند.

     • جهت خواند کد لازم نیست که تگ در معرض دید مستقیم کدخوان قرار بگیرد .

     • با توجه به ماهیت تگ ها ( عدم نیاز به تماس مستقیم ) ، استهلاک و فرسودگی وجود نخواهد داشت .

     • امکان دستکاری کدهای سریال ذخیره شده در تگ ها وجود نخواهد داشت .


     برخی از کاربردهای RFID از فناوری RFID در بسیاری از ساختمان های اداری و به منظور کنترل تردد کارکنان در بخش های مجاز و غیرمجاز استفاده می گردد . تعداد زیادی از فروشندگان کالا به منظور مراقبت الکترونیکی از محصولات خود در مقابل سرقت از این فناوری استفاده می نمایند . برخی نهادی دولتی نیز برای نظارت و کنترل متخلفین از فناوری فوق استفاده می نمایند .
     برخی دیگر از کاربردهای فناوری RFID عبارتند از :


     • کنترل موجودی

     • کنترل دستیابی

     • تحلیل آزمایشگاهی

     • کنترل تعداد دور . به عنوان نمونه ، ثبت اتوماتیک تعداد دفعاتی که یک دونده می بایست طی نماید

     • ثب زمان و مکان تردد . به عنوان نمونه ، ثبت اتوماتیک زمان و مکان گشت زنی برای برخی مشاغل خاص

     • شناسایی خودرو

     • امنیت ساختمان ها

     • ردیابی دارایی ها

     • کنترل ترافیک ، ردیابی رانندگان متخلف و ثبت اتوماتیک نخلفات

     • سیستم های حمل و نقل

     • و موارد متعدد دیگر     در پایان بد نیست به این نکته نیز اشاره نمائیم که یکی از چالش های مهم تولید کنندگان RFID و کاربران ، فقدان استانداردهای لازم در این صنعت است . به عنوان نمونه سیستم های RFID استفاده شده در صنایع خرده فروشی دارای تفاوت اساسی با سیستم هایی می باشند که از آنان به منظور کنترل دستیابی استفاده می گردد .

     کامنت


      #6
      kheili mamnoonam admin aziz. mishe matalebe bishtari rajebe bahse colision va protocol dar RFID bezarim. yani bahsemono dar rastaye pishrafte in technology edame bedim. az maghalate khareji ham estefade konim.

      کامنت

      در حال انجام ...
      X