اطلاعیه

بستن
هنوز اطلاعیه ای در دست نیست.

Ccie

بستن
این موضوع بسته شده است.
X
X
 
 • فیلتر کردن
 • زمان
 • نمایش
Clear All
پست های جدید

  Ccie

  اشاره :
  مدرك CCIE پيشرفته‌ترين و بالاترين مدرك ارايه شده توسط سيسكو در زمينه شبكه‌هاي كامپيوتري است. در هرم تحصيلي ارايه شده توسط شركت سيسكو، مدرك CCNA به عنوان مدرك ورود به چرخه تحصيلي و كسب علوم شبكه‌اي در قاعده هرم قرار گرفته و عنوان نصب و پشتيباني ادوات شبكه‌اي سيسكو را به خود اختصاص داده است. در همين سطح مدرك CCDA كه ويژه طراحي مقدماتي شبكه‌هاي سيسكو مي‌باشد نيز وجود دارد. در يك سطح بالاتر سه مدرك CCNP ،CCDP و CCIP لايه مياني اين هرم را تشكيل داده و عنوان مديريت شبكه‌هاي پيشرفته و پيچيده سيسكو را به خود اختصاص داده‌اند و بالاخره اين‌كه مدرك CCIE با قرار گرفتن در راس اين هرم تحصيلي، به عنوان طراح اصلي و مديريت رده بالاي شبكه‌هاي سيسكو شناخته مي‌شود.
  نقشه راه
  كليه كساني كه موفق به كسب مدرك CCNA مي‌شوند، در رده‌اي بالاتر با سه دوره متفاوت جهت ادامه تحصيل روبه‌رو مي‌شوند. در اين مقطع شركت سيسكو با ارايه راه‌حلي كه آن را نقشه راه (Road Map) مي‌خواند، سعي مي‌كند داوطلبان را براساس ميزان علاقه آن‌ها با سه گرايش مختلف شبكه در اين سطح آشنا كرده تا آن‌ها بهتر بتوانند مسير خود را تا كسب مدارك رده بالاتر پيدا كنند.

  در اينجا به كساني كه به مسايل نصب، پشتيباني، رفع عيب شبكه در سطح عمومي و البته جنبه تخصصي آن علاقه دارند مدرك CCNP، به كساني كه به طراحي شبكه‌هاي پيشرفته علاقه‌مند هستند مدرك CCDP و به اشخاصي كه ارتباطات شبكه‌اي و سرويس‌هاي مربوط به آن را بيش‌تر از امور ديگر شبكه مي‌پسندند،
  مدرك CCIP پيشنهاد مي‌گردد.

  پس از طي اين مرحله، در رده بالاتر و در واقع آخرين سطح تخصصي شبكه‌هاي مبتني بر سيسكو، داوطلبان صرفاً با يك مدرك و آن هم CCIE مواجه مي‌شوند. كساني كه موفق به كسب مدرك CCIE شوند، قادر خواهند بود پيچيده‌ترين شبكه‌هاي كامپيوتري را طراحي و مديريت كنند و از آنجا كه تعداد دارندگان اين مدرك به 8 هزار نفر هم نمي‌رسد، اما تعداد شبكه‌هاي عظيم قابل اداره توسط اين افراد فقط در كشوري مثل ايالات متحده، بسيار بيش از اين رقم است، مي‌توان حدس زد كه صاحبان مدرك مذكور از چه فرصت شغلي مناسب و چه قدرت انتخابي در كسب اين موقعيت‌هاي كاري برخوردار هستند.

  طبق ادعاي مسئولان دوره‌هاي آموزشي سيسكو، اين دوره‌ها، خصوصاً دوره CCIE، چنان تنظيم شده است كه هرگونه نياز اشخاصي كه به كسب تخصص در امور شبكه تمايل دارند را برطرف مي‌سازد. ضمن اين‌كه با تكيه‌اي كه اين دوره‌‌ها بر اصول علمي و فني قضيه دارند، سعي شده است مفاد دروس صرفاً براساس تجهيزات خاصي كه خود شركت سيسكو ارايه مي‌دهد بنا نشود و وابستگي كمتري به نوع تجهيزات شبكه‌اي مورداستفاده در هر يك از تكنولوژي‌هاي مورد بحث دوره‌ها لحاظ شود.

  براي كسب مدرك CCIE، برخلاف بسياري از مدارك متعلق به ساير شركت‌ها و مؤسسات آموزشي يا حتي ساير مدارك خود سيسكو، هيچ پيش‌نياز خاصي در نظر گرفته نشده است. در عوض داوطلبان كه ترجيحاً بايد 3 تا 5 سال كار در شبكه‌هاي بزرگ و پيچيده را در تجربه خود داشته باشند، بايد در آزموني كه جهت تأييد صلاحيت آن‌ها براي شركت در دوره‌هاي آزمايشي CCIE در نظر گرفته شده شركت كنند. اين آزمون، توان داوطلبان را در علوم شبكه و ارتباطات، سطح مديريت و تدبير آن‌ها در زمان‌هاي بروز مشكل و همچنين سطح تفكر و انديشه آنان جهت توسعه و بهبود كارايي شبكه‌هاي بزرگ را مورد تجزيه و تحليل قرار مي‌دهد.

  در دوره CCIE سعي شده است از توان و دانش دانشجوياني كه به عنوان مثال مدرك CCNP را با موفقيت كسب كرده‌اند، طوري استفاده شود كه آن‌ها را با تكنولوژي و نيازهاي واقعي روز همراه كند و باعث شود اين‌گونه افراد قادر باشند به مسايل مربوط به شبكه از ديدگاه مديريتي و فني بالاتر بنگرند. به همين دليل در بسياري از ديالوگ‌ها و يا متون مربوط به حوزه مدارك IT از CCIE به عنوان دكتراي شبكه ياد مي‌گردد.

  مفاد CCIE

  1- CCIE Routing & Switching
  در اين دوره، داوطلبان با انواع ارتباطات پيچيده Switching و Routing جهت افزايش پهناي باند، كاهش زمان پاسخ، افزايش كارايي و امنيت آشنا مي‌شوند. همچنين نحوه نصب، نگهداري و رفع عيب از بزرگ‌ترين شبكه‌هايLAN ، WAN و سرويس‌هاي Dial Access را فرا مي‌گيرند. مواردي چون Source Rout Briolging و
  DLSW+) Data Link Switching) و PIX Firewall از جمله سرفصل‌هاي مهم اين دوره به شمار مي‌روند.

  2- CCIE Security

  دوره امنيت در واقع از سال 2001 به سرفصل دروس CCIE اضافه شد كه البته سه سال بعد شركت سيسكو محتواي  اين دوره را به منظور هر چه نزديك‌تر‌شدن به موضوعات امنيتي و فناوري روز، مورد بازبيني و ويرايش جديد قرارداد. در اين دوره، ضمن بررسي انواع پروتكل‌هاي امنيتي شبكه و نقش سيستم‌عامل‌هاي مختلف در ارتباط با اينپروتكل‌ها، مباحث پيچيده و مهمي چون: سيستم‌هاي كشف نفوذ (IDS)، سيستم‌هاي برقراري امنيت در سطح شبكه‌هاي بزرگ VPN، پياده‌سازي و پيكربندي سيستم‌هاي امنيتي براي شبكه‌هاي بي‌سيم و پروتكل‌هايEAP ، AES متعلق به آن‌ها، مطرح مي‌شود.

  3- CCIE Voice
  در اين دوره، اطلاعات جامعي در مورد تكنولوژي انتقال صوت از طريق پروتكل IP يعني همان VOIP در محيط‌هاي Enterprise از نصب و راه‌اندازي گرفته تا پشتيباني و رفع عيب عرضه مي‌شود.

  4- CCIE Service Provider
  گذراندن اين دوره بيانگر وجود اطلاعات و مهارت‌هاي فني در بالاترين سطح آن در زمينه پروتكل IP و كليه فناوري‌هايي است كه براساس آن بنا شده‌اند: مثلIP Routing ،Qos ،Multicast ،MPLS ،MPLS VPN ،MBGP و مهندسي ترافيك شبكه. به‌علاوه در اين دوره، حداقل آخرين اطلاعات تخصصي در يك يا چند زمينه مهم ارايه سرويس‌هاي ديگر شبكه، مثل DSL ،Optical Cable ،WAN Switching ،Content networking ،IP telephony و Metro Ethernet عرضه مي‌شود.

  5- CCIE Storage Networking
  همان‌طور كه از نام اين دوره برمي‌آيد، سرفصل‌هاي آموزشي آن مربوط به انواع ادوات و روش‌هاي ذخيره‌سازي اطلاعات مي‌باشد. از آن‌جا كه مديريت نگهداري از اطلاعات، مسايل مربوط به نگهداري آرشيو، نسخه‌هاي پشتيبان، سرعت دسترسي از روي ديسك و امثال آن در محيط‌هاي Enterprise داراي اهميت حياتي است، در اين دوره سعي شده انتخاب‌هاي متفاوت قابل ارايه جهت ذخيره‌سازي اطلاعات در چنين محيط‌هاي بزرگي همانند FICON و FCIP ،ISCSI و امثال آن مورد بررسي قرار گيرد.

  وضعيت درآمد
  ميانگين درآمد دارندگان مدرك CCIE در سال 2004 برابر 105 هزار دلار در سال برآورد شده است كه اين رقم حاكي از يك افزايش 4/12 درصدي نسبت به سال 2003 است و به همين دليل نه تنها موقعيت اين مدرك را در زمينه ميزان افزايش درآمد در سال در بين كليه مدارك IT در مقام نخست قرار داده، بلكه بيانگر اين مسئله است كه اصولاً سطح درآمد هيچ مدركي حتي معتبرترين و مشكل‌ترين مدارك متعلق به شركت‌هايي چون اوراكل، آي‌بي‌ام‌ و مايكروسافت، به رقم ميانگين يكصدهزار دلار در سال نرسيده است.

  همچنين طبق آمار ديگري، مدرك CCIE در زمينه اشتغال‌زايي نيز مقام اول را به خود اختصاص داده و اين امر بيانگر اين نكته است كه اولاً هنوز تعداد زيادي از موقعيت‌هاي شغلي كه توسط صاحبان اين مدرك مي‌تواند كسب شود، خالي است و ثانياً وجود چنين افرادي چه در رده مديريت و چه در رده آموزش افراد، مي‌تواند به رونق كسب‌وكار شبكه‌اي براي ساير مدارك و مشاغل مربوط به اين حوزه منجر شود.

  #2
  میشه در مورد Mbgp توضیحاتی بدید؟

  کامنت

  در حال انجام ...
  X