اطلاعیه

بستن
No announcement yet.

پس از مرگتان چه بر سر حساب‌های کاربری شما خواهد آمد؟

بستن
این موضوع بسته شده است.
X
X
 
 • فیلتر کردن
 • زمان
 • نمایش
Clear All
پست های جدید

 • پس از مرگتان چه بر سر حساب‌های کاربری شما خواهد آمد؟

  در دنیای کنونی دو جنبه برای زندگی هر فرد متصور است: یکی زندگی فیزیکی وی با همه متعلقات آن که معمولا در وصیت‌نامه‌ها تکلیف آن مشخص می‌شود و دیگری زندگی مرتبط با اینترنت و رایانه است؛ به عبارتی، هر فرد دارایی آنلاین نیز دارد که شامل بخش مهمی از مسائل و رویداد‌های زندگی وی می‌شود، ولی تکلیف این دارایی آنلاین پس از مرگ کاربران چه خواهد بود؟!


  به گزارش «تابناک» شاید این پرسش جالب و در عین حال پیچیده‌ای باشد که به راستی بر سر دارایی دیجیتالی و آنلاین افراد در اینترنت و رایانه چه خواهد آمد؟ احتمالا اصل رایانه شما می‌تواند به یکی از خویشاوندان تعلق بگیرد؛ اما درباره مطالب شما در صفحات شبکه‌های اجتماعی، تصاویر شما، اطلاعات و مستندات و همچنین حساب‌های کاربری‌تان به شکل کلی چه باید گفت؟

  شاید شما صاحب یک وب‌سایت یا وب‌لاگ باشید. پس از مرگ، چه کسی قرار است این دارایی را از آن خود کند یا احتمالا از درآمد آن منتفع شود؟

  شاید این پرسش برای بسیاری از کاربران، بی‌مورد و غیر ضروری و بی‌اهمیت باشد و شاید پاسخ این باشد که چه فرقی می‌کند پس از مرگ مثلا حساب کاربری جی‌میل به دست کسی برسد؟ پس بگذارید شما را با موردی واقعی در این زمینه آشنا کنیم.

  پیش از آن باید گفت، تا کنون هیچ قانون مشخص و دقیقی برای تعیین تکلیف دارایی‌های آنلاین و دیجیتال افراد پس از مرگ نوشته نشده است. تنها بروز موارد خاص است که شرکت‌هایی نظیر گوگل و فیس بوک را ناچار به اندیشیدن یک راهکار کرده است.

  یکی از این موارد داستان بنیامین استاسِن است که در ‌۲۱ سالگی بدون بر جای گذاشتن هیچ نوشته‌ای ‌یکباره ‌خودکشی زد. وقتی پدر و مادر وی نتوانستند هیچ دلیلی برای این کار او پیدا کنند، تصمیم گرفتند .با بررسی حساب جی‌میل و فعالیت‌های وی در شبکه‌های اجتماعی، سرنخی از این موضوع به دست آورند؛ اما گوگل و فیس بوک هر دو اعلام کردند که دادن اطلاعات حساب بنیامین به آنان، نقض حریم شخصی وی است و از این کار خودداری کردند.

  در حالت عادی، هنگامی که وصیت نامه‌ای در میان نباشد، یکی از خویشاوندان تملک و اختیار همه دارایی‌های فیزیکی را بر عهده خواهد گرفت، ولی درباره دارایی دیجیتال و آنلاین هیچ قانونی در کار نیست.

  اما موضع گوگل و فیس بوک بر این اصل استوار بود که چنانچه بنیامین می‌خواست چیزی را با پدر و مادر خود در میان بگذارد، حتما اینکار را می‌کرد. در نتیجه اکنون دلیلی بر نقض حریم شخصی وی وجود ندارد.

  سرانجام پدر و مادر بنیامین با رفتن به دادگاه، توانستند حکم لازم را در این خصوص بگیرند؛ اما هرچند گوگل اطلاعات حساب کاربری را در اختیار آنان گذارد، هنوز فیس بوک به دلیل جلوگیری از نقض حریم شخصی از این کار سر باز می‌زند و این پرونده همچنان باز است.

  این مورد خاص به خوبی اهمیت دارایی‌های آنلاین و دیجیتال افراد را نشان می‌دهد. در نتیجه این امر منجر به آن شده ‌که برخی از شرکت‌ها در این زمینه یکسری قواعد کلی ‌تدوین کنند.
  بگذارید نگاهی کوتاه به این موارد داشته باشیم. ‌کلا در مواردی که وصیت نامه‌ای برای تعیین تکلیف دارایی‌های آنلاین افراد در دست نباشد، رفتار برخی از مهم‌ترین شرکت‌ها به شرح زیر است:

  تویی‌تر

  هنگامی که مرگ یکی از کاربران به تویی‌تر اطلاع داده شود، این شرکت اقدام به دیجیتالی کردن همه توییت‌های عمومی آن کاربر کرده و آن‌ها را پیش از بستن حساب کاربری در اختیار ذینفعان می‌گذارد.

  برای این منظور نیاز است که اطلاعات زیر به تویی‌تر فرستاده شود:

  ـ نام کاربری تویی‌تر شخص مورد نظر،

  ـ یک کپی از گواهی فوت شخص مذکور،

  ـ و یک کپی از کارت شناسایی رسمی فرد.

  اطلاعات شخصی متقاضی دریافت دارایی آنلاین به همراه اطلاعات تماس و آدرس ایمیل و همچنین نسبت با فرد مورد نظر و نوع درخواست ـ مثلا بستن حساب کاربری ـ نیز در این میان لازم است.

  این اطلاعات یا باید به وسیله ایمیل و یا دورنما به آدرس زیر فرستاده شود:
  Twitter, Inc.
  c/o: Trust & Safety
  795 Folsom Street, Suite 600
  San Francisco, CA 94107
  Fax : 1-415-222-9958”
  فیس بوک
  فیس بوک نه حساب کاربری فرد متوفی را می‌بندد و نه اطلاعات آن را در اختیار خویشاوندان می‌گذارد، بلکه حساب کاربری را برای یادبود نگه می‌دارد تا در هر زمان ‌دوستان وی بتوانند ‌آن را بازدیدکنند.
  شما می‌توانید مرگ یک فرد را از طریق این صفحه به اطلاع فیس بوک برسانید و درخواست ایجاد یک یادبود برای وی بکنید. برای این کار لازم است که آدرس صفحه فیس بوک و ایمیل فرد مورد نظر را ‌داشته باشید.
  حساب کاربری گوگل / جی میل
  سیاست گوگل در این باره چندان مشخص نیست. در واقع هر احتمالی از جمله تسلیم کردن یا نکردن اطلاعات حساب فرد متوفی به خویشاوندان در این میان وجود دارد. می‌توان از طریق اطلاعات زیر درخواست مورد نظر را برای شرکت گوگل فرستاد:

  ـ شناسه کاربری ایمیل خود،

  ـ شماره گواهی نامه خود،

  ـ آدرس دقیق خود،

  ـ شناسه حساب کاربری فرد متوفی،

  ـ و یک کپی از گواهی فوت شخص

  که این اطلاعات باید به آدرس زیر فرستاده شود:
  Google Inc.
  Gmail User Support – Decedents’ Accounts
  c/o Google Custodian of Records
  1600 Amphitheatre Parkway
  Mountain View, CA 94043
  Fax: 650-644-0358.
  البته همان گونه که گفته شد، هیچ ضمانتی نیست که گوگل اقدام به در اختیار گذاشتن اطلاعات حساب کاربری متوفی به خویشاوندان وی کند. اطلاعات بیشتر در این زمینه را می‌توانید در این صفحهبخوانید.
  حساب کاربری مایکروسافت / Hotmail
  اگر یک حساب کاربری Hotmail برای ‌۲۷۰ روز بی‌استفاده بماند، مایکروسافت آن را پاک‌ ‌می‌کند. در نتیجه برای جلوگیری از این امر در صورت فوت کاربر، باید اقدام به برقراری ارتباط با Hotmail کرد.


  پس از تکمیل مستندات زیر، مایکروسافت پس از شش ماه، اطلاعات حساب کاربری فرد مورد نظر را در اختیار خویشان وی می‌گذارد.


  ـ کپی گواهی فوت،


  ـ سندی دال بر اینکه فرد متقاضی میراث‌دار متوفی ‌و یا وکیل قانونی وی است،


  ـ آدرس پستی،


  ـ کارت شناسایی رسمی یا کپی گواهینامه رانندگی،


  همچنین سندی با محتوی زیر نیز باید برای مایکروسافت فرستاد:


  ـ شناسه حساب کاربری،


  ـ نام و نام خانوادگی دارنده حساب کاربری،


  ـ تاریخ تولد،


  ـ محل دقیق اقامت و کد پستی،


  ـ تاریخ تقریبی ایجاد حساب کاربری،


  ـ و تاریخ تقریبی آخرین ورود به حساب کاربری.


  همه این مستندات باید به آدرس ایمیل یا شماره زیر فکس شود:

  شماره فکس: 4257080096 و ایمیل: msrecord@microsoft.com
  همان گونه که دیده می‌شود، شرکت‌ها کارهای گوناگونی ‌در برخورد با این موضوع در دستور کار خود دارند. البته همواره می‌توان حکم دادگاه را برای نسخ این قوانین و به نفع خویشاوندان متوفی ملاک عمل قرار داد.
در حال انجام ...
X