اطلاعیه

بستن
No announcement yet.

کاربرد vmotion در vmware چی هست؟

بستن
این موضوع بسته شده است.
X
X
 
 • فیلتر کردن
 • زمان
 • نمایش
Clear All
پست های جدید

 • کاربرد vmotion در vmware چی هست؟

  سلام
  کاربرد vmotion در vmware چی هست؟
  سرور جدا می خواد برای نصبش؟
  مرسی

 • #2


  vMotion یکی از ویژگی های پر کاربرد بستر مجازی سازی VMware میباشد که ما را قادر میسازد تا یک Virtual Machine را از یک vSphere Host به یک vSphere Host دیگر منتقل سازیم ، بدون اینکه مجبور باشیم Virtual Machine مذکور را خاموش نموده و فرایند سرویس دهی را متوقف نمائیم .استفاده از این تکولوژی با توجه به شرایط مختلف و بر مبنای اهدافی متفاوت صورت میپذیرد.

  به عنوان مثال انجام تعمیرات و تغییرات سخت افزاری و یا بروز کمبود منابع سخت افزاری در یک vSphere host میتواند دلیل استفاده از این تکنولوژی باشد .

  استفاده از این تکنولوژی ، البته به شرط وجود زیرساخت های مورد نیاز سخت افزاری ، نیازمند تنها چند کلیک ساده میباشد حال آنکه در پس پرده این کلیک ها اتفاقات جالبی در حال وقوع است و فرایند vMotion آنچنانکه ما انجام میدهیم ساده و ابتدائی نیست .در این مقاله مروری خواهیم داشت بر قدم به قدم اقداماتی که vSphere برای انجام این کار به عمل می آورد :  مرحله اول : یک کپی زنده از Virtual Machine در vSphere Host مقصد ایجاد شده و به صورت نامرئی آغاز به کار مینماید .

  مرحله دوم : تک به تک صفحات حافظه Virtual Machine منبع ، در Virtual Machine مقصد و با استفاده از بستر vMotion Network کپی میگردد .

  مرحله سوم : صفحات حافظه منبع و مقصد با یکدیگر مقایسه میشود و در صورت وجود هرگونه تغییر فرایند یکسان سازی ( کپی مجدد صفحات تغییر یافته ) انجام میگردد .

  مرحله چهارم : تکرار مجدد مرحله سوم و این حلقه ادامه پیدا میکند تا هر دو Virtual Machine کاملا یکسان گردند .

  مرحله پنجم : در یک لحظه Virtual Machine منبع متوقف شده و Virtual Machine مقصد وارد مدار میشود .

  در اکثریت قریب به اتفاق موارد ، بدون بروز هیچ مشکلی فرایند مذکور انجام میپذیرد چراکه کپی شدن صفحات حافظه معمولا بسیار سریع تر از تغییر آن ها انجام میشود ولی همواره مواردی وجود دارد که سرعت تغیرات به قدری بالا میباشد که vMotion Network قادر به پوشش دهی مرحله سوم و چهارم نمیباشد ، به عنوان مثال میتوان به یک سرور SQL در زمان پیک سرویس دهی اشاره کرد .

  در این هنگام که حلقه مراحل سوم و چهارم در حال بلعیدن پهنای باند شبکه میباشند نیاز به یک عامل بازدارنده که تکلیف کار را مشخص نماید مشهود میگردد ، و البته این عامل از ابتدای فرایند وجود داشته و به نظارت بر فرایند مشغول بوده است .

  به صورت پیش فرض vSphere مدت زمانی برابر با 100 ثانیه ( این مقدار قابل تغییر میباشد ) در اختیار این حلقه قرار میدهد تا وظیفه خود را به پایان برساند و در صورتی که حلقه در زمان مذکور موفق به تکمیل فرایند نشود vSphere فرایند vMotion را ملغی نموده و همچنین کپی زنده موجود در مقصد را متوقف و حذف میناید . همچنین هیچگونه تغییری در Virtual Machine منبع ایجاد نمیشود و همچنان به سرویس دهی ادامه خواهد داد و تنها نتیجه ای که مدیر شبکه مشاهده میکند پیغام خطایی مبنی بر عدم موفقیت Migration خواهد بود .

  نکته : همیشه قبل از اینکه اقدام به جابجایی یک Virtual Machine نمایید ، ابتدا پهنای باند آزاد شبکه را با نرخ تغییرات حافظه مقایسه نموده و پس از حصول اطمینان از وجود پهنای باند کافی در شبکه نسبت به استفاده از vMotion مبادرت ورزید .

  کامنت


  • #3
   مزایای استفاده از vMotion در مراکز داده:

   vMotion به شما اجازه می دهد تا روند جابجایی سرویس ها را بدون از کار افتادن و خارج از سرویس بردن آنها انجام دهید. به صورتی که کاربران متوجه این جابجایی ها نمی شوند و تاثیری روی روند کاری آنها ندارد.vMotion به شما این امکان توانایی را می دهد که زیرساختی را طراحی کنید که از منابع سخت افزاری سرور ها بیشترین استفاده را داشته باشد.vMotion به شما این توانایی را می دهد که در فرایند تعمیرات و نگهداری سرور ها، مدیریت بهتری بر روی سرویس های خود داشته باشید.vMotion به شما این امکان را می دهد که سرویس های حیاتی خود را در محلی مناسب اجرا و در نتیجه کارایی بهتری داشته باشید.

   کامنت

   در حال انجام ...
   X