اطلاعیه

بستن
No announcement yet.

مشکل در نصب roundcube

بستن
این موضوع بسته شده است.
X
X

• فیلتر کردن
  • زمان
  • نمایش
Clear All
پست های جدید

• مشکل در نصب roundcube

سلام
    من میخواستم roundcube رو نصب کنم ولی همش به این مشکل میخورم.
    Check DB config

DSN (write): NOT OK(SQLSTATE[HY000] [2000] mysqlnd cannot connect to MySQL 4.1+ using the old insecure authentication. Please use an administration tool to reset your password with the command SET PASSWORD = PASSWORD('your_existing_password'). This will store a new, and more secure, hash value in mysql.user. If this user is used in other scripts executed by PHP 5.2 or earlier you might need to remove the old-passwords flag from your my.cnf file)Make sure that the configured database exists and that the user has write privileges
    DSN: mysql://mail:mail@127.0.0.1/mail
    در حالی که هم dns همه چیزرو درست ریزالو میکنه و هم داخل mysql دیتابیس و یوزر درست هستش.
    کسی میتونه راهنمایی کنه؟
    Microsoft Certified Systems Engineer (MCSE)

از پسوردت ایراد گرفته نه اینکه اشتباهه،میگه با مدل قدیمی هش شده و قابل قبول نیست

Firstly, open up your my.conf file and comment out the following line
    کد:
    old_passwords=1
    Restart MySQL. this will ensure MySQL never uses the old passwords again.
    This is one way to update the passwords in the user table. Be sure to flush the priviges after.
    کد:
    UPDATE mysql.user SET Password = PASSWORD('my_password') WHERE user = 'my_db_username';
    FLUSH PRIVILEGES;
    Another fix is to things this way.
    کد:
    SET SESSION old_passwords=0; 
    SET PASSWORD=PASSWORD('my_password');
    Now you should be able to connect with php and the mysqlnd driver

کامنت

آقا خیلی ممنون. من روش اول رو رفته بودم ولی بهم جواب نگرفته بودم. الان درست شد. ممنون. حالا رفتم سراغ چیزای دیگش
      Microsoft Certified Systems Engineer (MCSE)

کامنت

در حال انجام ...
      X