اطلاعیه

بستن
No announcement yet.

توسعه پوشش موبایل با استفاده از لینک رادیویی

بستن
این موضوع بسته شده است.
X
X

• فیلتر کردن
  • زمان
  • نمایش
Clear All
پست های جدید

• توسعه پوشش موبایل با استفاده از لینک رادیویی

دوستان سلام
    همونطور که در تصویر ضمیمه مشاهده می کنید، یک لینک رادیویی با ظرفیت تقریبی 50Mbps بین دو نقطه در فاصله ی 8 کیلومتری موجوده. در یکی از این نقاط پوشش موبایل مناسب و در یکی دیگه صفره! راهکارهای رادیویی برای دریافت، تقویت، ارسال و بازنشر سیگنال GSM نسبتاً پرهزینه اند و با توجه به اینکه یک لینک رادیویی مناسب در حال حاضر تأمینه و عملاً دو نقطه با سوییچ های لایه 2 شبکه شدن، به نظرم رسیده که از همین بستر برای ایجاد پوشش موبایل در منطقه ای که فاقد آنتنه استفاده کنم. تنها چیزی که پیدا کردم ریپیتر های فیبر نوری ( که اکثراً در کاربری های تونلی استفاده میشن) هستن که به نظرم رسید با توجه به اینکه سوییچ هام پورت اپتیک ندارن، مدیا کانورتر استفاده کنم و مستر یونیت و ریموت یونیت این ریپیتر ها رو از طریق سوییچ هام به هم وصل کنم و آنتن های لازم برای هر کدوم رو هم ببرم رو دکل و پوشش موبایل رو تأمین کنم. نظرتون در این باره چیه؟ هنوز البته SPEC کامل از تولید کننده های اکثراً چینی به دستم نرسیده تا ببینم چه مقدار پهنای باند روی فیبرشون اشغال میشه این رپیترها تا ببینم امکانش هست از طرفیت موجود وایرلسم استفاده کنم یا خیر. کسی از دوستان تجربه ی همچین کاری رو داره؟ خوشحال میشم نظرتون رو بدونم. موفق باشید.
    اینم لینک چندتا از ریپیترهای فیبر نوری:
    http://www.amplitec.cn/en-us/product_view.asp?ID=747
    http://www.lianstar.com/en/fiber-opt...r-repeater.php
    http://www.uniontron.com/gsm-fiber-optic-repeater.php
    http://www.heliostelecom.com/ProdcutDetails.aspx?cid=13
    http://www.solnetcom.com/en/repeater...-repeater.html
    http://www.actec.org.uk/fiber%20optic%20repeater.html
    Microwave Links and Mobile coverage issue.jpg

باسلام خدمت شما دوست عزیز
    ایا شما قیمت این تجهیزات رو گرفتید و مطمئن هستید که از رپیترهای معمول موبایل کم هزینه تر هستند
    تا اونجایی که من چک کردم و متوجه شدم این دستگاها از استانداردهای خاص خودشون مصل gsm پشتیبانی
    میکنند . ایا شما مطمئن هستید که قادر هستند با استانداردهای اترنتی 80.11 ارتباط برقرار کنند
    یا اینکه این پورت های فیبر فقط صرفا جهت ارتباط بین خود این دستگاها هستند
    بنده دو نمونه از دستگاهایی که گذاشته بودید رو بررسی کردم
    موبایل معمولا روی باندهای 800و900و1800و1900 میکنه و من ندیدم هیچکدوم از اینها باند 800 رو پشتیبانی کنند
    که البته این مسئله خیلی مسئله ساز نیست . اما حتما به استانداردهای اترنتی و gsm توجه کنید
    شرکت شبکه گستر پارسین
    09123514173

کامنت

کار جالبیه،باید دید قیمت هاش به چه صورت هست،وقتی ارزانترین تقویت کننده های موبایل از 800 هزار به بالا هست باید گران باشند این تجهیزات

کامنت

با سپاس از دوستان، در خصوص قیمت تجهیزات با توجه به اینکه من صرفاً تولید کننده های چینی رو در این زمینه پیدا کردم و الان هم تعطیلات سال نوی چینی هاست، هنوز نتونستم ازشون قیمت بگیرم تا مقایسه کنم. یه استعلام قیمت هم از ریپیتر رادیویی موبایل برای این پروژه گرفتیم نزدیک 56 میلیون قیمت دادن!!! ( توی این چند سالی که من کار فیبر نوری و رادیویی کردم، تقریباً به این نتیجه رسیدم که قیمت تجهیزات مبتنی بر فیبر نوری خیلی مناسب تر از تجهیزات رادیوییه)
        درباره ی باند فرکانسی هم تا جایی که من دیدم gsm900 و cdma800 و همه باندها رو به ویژه در مدل های multi band ساپورت می کنن (مثلاً مدل HEAR900F تولید heliostelecom) . با همه اینها باید spec کامل ازشون داشت. به ویژه همونطور که جناب نحوی اشاره داشتن در خصوص کوپلینگ سیگنال نوری ریپیتر ها با اترنت و تطبیق پذیری با tcp-ip. بحث دیگه ای که به نظرم مهمه ، میزان delay ای هست که در ذات tcp-ip هست و در کاربری های غیر صوتی شاید خودشو خیلی نشون نده. ولی مثلاً در voip کوچکترین delay یا packet loss اثر مخربی بر کیفیت داره. تلفن همراه که جای خود داره (به ویژه با بحث جابجایی که سطح سیگنال رادیویی مرتبط با ریپیتر و به طبع اون توان لیزر خروجی رو تغییر میده و می تونه باعث ایجاد delay یا packet loss بشه)
        بحث دیگه ای هم که چالش برانگیزه، مسأله ی پهنای بانده که الان نمی دونم روی فیبر این تجهیزات چقدر پهنای باند اشغال میشه برای لینک شدن. تا ببینم چقدر پهنای باند روی لینک رادیویی باید برای این کار کنار گذاشت. این هم با پرسش از سازنده ها معلوم میشه.
        من به محض اینکه اطلاعات بیشتری از این محصولات، قابلیت ها و قیمتشون به دست بیارم حتماً به اشتراک می ذارم. همچنان منتظر نظرات ارزشمند دوستان عزیز هستم.
        آخرین ویرایش توسط hamibal; در تاریخ/ساعت 2014/02/02, 09:10 AM.

کامنت

اگر براتون امکانش هست توی بحث تبدیل gsm به اترنت یکمی توضیح بدید که این رادیو ها چه قابلیت هایی داره
          آیا به نظر شما این امکان وجود داره که یک کارت وایرلس باند 900 روی میکروتیک قرار بدیم و پروتکل gsm رو شبیه
          سازی کنیم و به کمک open bts یک مخابرات خصوصی راه بندازیم؟
          شرکت شبکه گستر پارسین
          09123514173

کامنت

منظورتون رو از "این رادیوها"متوجه نشدم. ولی جهت اطلاعتون من Netronics 5x50 کار کردم برای Wireless Lan و تبدیل GSM به Ethernet هم به طور مستقیم مطرح نیست. بلکه ریپیتر فیبر نوریه (مستر یونیت) که از یک پورت سیگنال رادیویی GSM رو می گیره و با مدولاسیون روی لیزر سوار می کنه و به اینترفیس نوریش میفرسته. فعلاً شناخت کاملی از سیگنال نوری که این اینترفیس نوری سوار فیبر می کنه و به ریپیتر مقابل (ریموت یونیت) می رسونه ندارم تا ببینیم این تکه ی لینک (یعنی فیبر) رو میشه با یک ارتباط اترنت جایگزین کرد یا خیر. فعلاً یکی از تولید کننده های این ریپیترها (شرکت LIANSTAR چین) اعلام کرده که DELAY باعث میشه نتونیم از این راهکار برای GSM استفاده کنیم. البته مارکتینگشون جواب داده :) من تا کار نکنم با یه چیزی، نشدنش یا شدنش رو قبول نمی کنم. مگر اینکه با سند و مدرک دلیل فنی بیارن. حتی اگه فروشنده بگه فلان چیز روی محصولات ما جواب نمیده :) چون همین طرف بهم پیشنهاد خرید ریپیتر RF برای توسعه ی پوشش موبایل داده !
            راجع به کارت وایرلس باند 900 هم تا جایی که می تونم نظر بدم، باید بگم صرف اینکه موبایل ما با این کارت وایرلس ارتباط بگیره اتفاقی نمیفته. باید سوییچ ما از طرف دیگه با BTS در ارتباط باشه تا موبایل بتونه رجیستر بشه روی شبکه. چیزی شبیه همین بحثی که من دنبالشم.

کامنت

موضوع الان تبدیل media های مختلف به هم هست
              GSM==>Fiber==>Ethernet==>Fiber==>GSM
              باید دید در این تبدیل ها چقدر افت کیفیت وسیگنال خواهیم داشت
              از شدنی که احتمالا میشه ولی باید دید کیفیت نهایی قابل قبول هست یا نه و البته با چه هزینه ای

کامنت

موافقم. به ویژه اینکه در بحث voice و همینطور سیگنالینگ gsm، نمیشه با delay کنار اومد!

کامنت

به نظر من این تبدیلات اگر شدنی باشه این امکان وجود داره که بحث کیفیت و تاخیر رو به نحوی حل کرد
                  چون تا جایی که من میدونم bts های مخابراتی از پهنای باند خیلی بالایی استفاده نمی کنند و حتی
                  ارتباط بین خود bts ها هم در مواردی از طریق ارتباط پوینت تو پوینت حاصل میشه

ولی بنده همچنان در مورد مبحث تبدیل پروتکل ها مشکل دارم . من احتمال میدم که این رادیو ها فقط
                  با هم از طریق فیبر ارتباط برقرار می کنند مثلا اگر یکسر این رادیو رو از طریق فیبر به یک سوییچ که
                  مازول فیبر داره متصل کنیم ایا این دو با هم در ارتباط قرار می گیرند؟
                  شرکت شبکه گستر پارسین
                  09123514173

کامنت

این دقایقاً یکی از دو موضوعیه که من مطمئن نیستم. اگر 13 به در دوستان چینی تموم شه و اطلاعاتی بدن، حتماً شما رو هم در جریان میذارم. نقداً یکیشون گفته delay مشکل سازه. که گفتم، خودم هم قبول ندارم. راجع به تبدیل از مدیای فیبر به اترنت چیزی اشاره نکرده و دیتاشیت دقیقی هم ندارم که مشخصات سیگنال نوری توش قید شده باشه. یه فروشنده ی ایرانی هم پیدا کردم که قرار بود دیتاشیت بفرسته و نفرستاده فعلاً. اگه راه بیاد، میرم یه تست می کنم روی ریپیترهاشون اگر بذارن!

کامنت

در حال انجام ...
                    X