اطلاعیه

بستن
No announcement yet.

اجزای تشکیل دهنده یک سیستم ippbx

بستن
این موضوع بسته شده است.
X
X
 
 • فیلتر کردن
 • زمان
 • نمایش
Clear All
پست های جدید

 • اجزای تشکیل دهنده یک سیستم ippbx

  بطور کل اجزای تشکیل دهنده یک سیستم IPPBX عبارتند از :
  server
  phones
  PSTN Interface
  Voip PSTN Interface

  سرور:
  یک سیستم فیزیکی که FreePBX ، Asterisk و تکنولوژی های تلفنی را اجرا می کند. توصیه می شود که از Virtual Macahine استفاده نکنید.

  تلفن ها:
  که شامل موارد زیر می باشد:
  IP Phones
  Analog Phones
  Soft Phones
  Legacey Adapters

  IP Phones
  تلفن های IP بهترین گزینه برای سیستم های مبتنی بر FreePBX می باشند. دکمه های این تلفن ها قابل برنامه ریزی اند که این ویژگیهای بسیاری را در اختیار کاربر قرار میدهد مثلا ۵۷* . بعضی از انواع این تلفن ها چندین ورودی خط تلفن دارند که با این ویژگی می توانید بیشتر از یک تماس به extensionتان را مدیریت کنید. محدوده قیمتی این تلفن ها چیزی بین ۸۰ تا ۵۵۰ دلار می باشد.

  Analog Phones
  تلفن های آنالوگ ، تلفن های معمولی هستند که به خط تلفن وصل می شوند. در حالت عادی نمیتوان از این تلفن ها در کنار استریسک استفاده کرد. روش های زیادی برای اتصال این تلفن ها به سیستم FreePBX وجوددارد:

  اول اینکه شرکت های زیادی مثل Digium , Sangoma , Pika , Rhino کارت های PCI میسازند که ارتباط تلفن های آنالوگ با استریسک را فراهم می آورند. این کارت ها شامل پورتهای fxs هستند که میتوانید تلفن آنالوگ را مستقیماً به آن متصل کنید و استریسک در سطح سخت افزاری با این دیوایس ها در ارتباط است.
  دوم اینکه می توان از ATA ( مخفف Analog Telephone Adapter ) که یک دیوایس شبکه است استفاده کرد. این دیوایس ها یک پورت اترنت و یک یا چند پورت fxs دارند که بصورت SIP یا IAX تحت اترنت با استریسک صحبت می کنند و در نقش یک IP Phone ظاهر می شوند. مزیت این دیوایس ها این است که می توانید این دیوایس ها را نزدیک تلفن های آنالوگ قرار دهید و فقط از اترنت استفاده کنید و خیالتان از سیم کشی تلفن آنالوگ راحت باشد.
  Soft Phones
  نرم افزاری که روی PC ، Laptop یا حتی smart phone ها نصب می شوند و تحت SIP یا IAX با استریسک صحبت می کنند و در نقش یک IP Phone ظاهر می شوند.برای استفاده از این تلفن های نرم افزاری نیاز به اسپیکر و میکروفن یا یک هدست دارید. از soft phone های معتبر میتوان به zoiper , express talk , xlite و bol sip phone اشاره کرد. این تلفن ها برای بیشتر پلتفرم ها مثل لینوکس ، مک و حتی ویندوز در دسترس اند.
  PSTN Interface
  روش های مختلفی برای اتصال به pstn وجود دارد که شامل موارد زیر است:
  POTS
  PRI
  ISDN BRI
  T1

  POTS
  یک خط آنالوگ که معمولاً در منزل یا محل کار از آن استفاده میکنید. بطور کل هر خط POTS در آن واحد فقط یک تماس (کانال) را پشتیبانی میکند و شماره تلفن مختص خودش را دارد.

  PRI یا E1
  PRI که مخفف Primary Rate Interface می باشد یک خط دیجیتال است که ۲۳ کانال ۶۴kbps voice را حمل می کند، و یک کانال سیگنالینگ ۶۴kbps جهت برقراری تماس ، caller id و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. می توان روی فقط یک PRI از صفر تا ۱۰۰ DID را داشته باشید.این بهترین Interface برای وقتی است که با چندین خط سروکار دارید.

  ISDN BRI
  یک خط دیجیتال که حامل دو کانال ۶۴kbps voice و یک کانال سیگنالینگ ۱۶kbps می باشد. البته چون قیمت آن در مقایسه با POTS بالاست در استریسک استقبال خوبی از آن نمی شود.

  T1
  یک خط دیجیتال که شبیه خط PRI است و شامل ۲۴ کانال ۶۴kbps و سیگنالینگ مجزا روی هرکانال می باشد. پیکربندی های بسیار زیادی برای T1 وجود دارد که در کل پیچیده تر از PRI است.

  حالا چگونه این Interfaceها را به استریسک متصل کنیم؟
  کارت های PCI
  شرکت های معتبری مثل Digium , Sangoma , pika , Rhino کارت های PCI تولید میکنند که قابلیت اتصال به استریسک را دارد.
  برای خطوط آنالوگ (POTS) نیاز به کارتهایی با پورت fxo دارید. (معمولاً این کارتها بصورت fxs/fxo ارایه میشوند)
  برای خطوط دیجیتال ( مثل PRI یا T1) می توانید از کارت های تک پورت یا ۴ پورت استفاده کنید. با یک حساب سرانگشتی می توان در PRI با ۴ پورت ، ۹۲ کانال داشت : ۴X23=92

  IP Gateway
  مشابه دستگاه های ATA با این تفاوت که چند پورت fxo هم دارند . می توانید gateway هایی با پورت های دیجیتال نیز پیدا کنید.
  voip PSTN Interface
  یکی دیگر از روش های اتصال به PSTN استفاده از VOIP Provider هاست که خطوط PRI / T1 و نرم افزارها و سخت افزارهای لازم برای ارایه SIP یا IAX2 را دارند.

  دوتا از مدل های کلی business در استریسک :
  flat rate account یا اکانت با نرخ ثابت
  که در ازای مبلغی ثابت ، چند دقیقه ای را برای تماس در اختیار دارید.معمولاً با این اکانت یک DID (شماره تلفن ) دریافت میکنید و میتوانید یک یا دو کانال ( تماس همزمان) را در یک زمان استفاده کنید. بعضی از Providerها شما را مجبور به استفاده از سخت افزارشان می کنند ( یک باکس که باید تلفن آنالوگ خود را به آن متصل کنید) . البته توجه داشته باشید که دیوایس های fxo جهت اتصال به این باکس نیز لازم است. به اضافه اینکه کیفیت در تبدیل به آنالوگ کاهش می یابد و ممکن است اکو هم داشته باشید.

  per minute account یا اکانت دقیقه ای یعنی پرداخت تان دقیقه ای محاسبه می شود و این پرداخت تان برای انواع تماس است ( شهری ، بین شهری و بین المللی) . معمولاً دقیقه ای ۱ تا ۳ سنت هزینه در بردارد. بیشتر Providerها ۴کانال را درا ختیارتان قرار می دهند که در صورتی که درخواست کنید افزایش می یابد.این سرویس را می توانید یا تنها برای originiation بگیرید یا میتوانید یک یا چند DID را برای تماس های terminate بگیرید. معمولاً هر DID در ماه ۳ تا ۵ دلار هزینه دارد.
در حال انجام ...
X