اطلاعیه

بستن
No announcement yet.

نقش سرویس ها در ویندوز سرور 2008

بستن
این موضوع بسته شده است.
X
X
 
 • فیلتر کردن
 • زمان
 • نمایش
Clear All
پست های جدید

 • نقش سرویس ها در ویندوز سرور 2008

  نقش سرویسهای مدیریت حقوق اکتیو دایرکتوری
  نقش AD RMS یا سرویس‌های مدیریت حقوق اکتیو دایرکتوری برای محافظت از اطلاعات است. این نقش از قابلیت‌های امنیتی مانند رمزنگاری، شناسایی کاربر و گواهی‌نامه‌های امنیتی برای کمک به حفاظت از اطلاعات بهره می‌گیرد. AD RMS با واژه‌پردازها، صفحات گسترده و سایر برنامه‌ها برای ایجاد یک لایه اضافی از محافظت کار می‌کند، بنابراین شیوه‌های متعددی برای کنترل نحوه توزیع و استفاده از اطلاعات وجود دارد. لایه اضافی محافظت، ضمیمه‌ای برای محافظت فایل‌ها از طریق مجوزهای امنیتی و همچنین محافظت از یک کامپیوتر با بهره‌گیری از فایروال است.
  وضعیتی را در نظر بگیرید که در آن یک قنادی مشهور تصمیم می‌گیرد به‌دقت از دستور پخت شیرینی‌های خود محافظت کند تا هیچکس غیر از قنادانی که باید از آن‌ها استفاده کنند به این دستور پخت‌ها دسترسی نداشته باشند. هر سند دستور پخت می‌تواند طوری توسط AD RMS محافظت شود که تنها توسط افرادی خاصی که روی شبکه محلی قرار دارند قابل مشاهده باشند. همچنین، سند دستور پخت می‌تواند طوری از طریق AD RMS محافظت شود که امکان کپی، ارسال از طریق ایمیل، چاپ و یا به‌طور کلی بازتولید آن به هر روشی وجود نداشته باشد.در یک سناریوی دیگر، رییس یک کالج نتایج ممیزی مالی کالج را برای هیات علمی و سرپرستان دپارتمان‌های مختلف ارسال می‌کند. او می‌خواهد این اطلاعات تا زمانی که معتمدین کالج را ملاقات می‌کند محرمانه بمانند و به همین دلیل از یک فرمت ایمیل با پشتیبانی AD RMS استفاده می‌کند که از ارسال (Forwarding)، چاپ، کپی و ویرایش ایمیل او پس از ارسال جلوگیری می‌کند.


  نقش سرور نرم
  افزار کاربردی
  نقش سرور نرم‌افزار کاربردی، سرور ویندوز سرور 2008 را در نقش کامپیوتری قرار می‌دهد که نرم‌افزارهای کاربردی را در دسترس کاربران روی شبکه یا روی وب می‌گذارد. این فرآیند شامل نرم‌افزارهای کاربردی توزیع شده مانند برنامه‌های کلاینت/سرور است که در آن‌ها بخشی از کار بر عهده کلاینت و بخش دیگری بر عهده سرور است. نقش سرور نرم‌افزار کاربردی برای استفاده با برنامه‌های COM+ (Windows Component Object Model +) در نظر گرفته شده است. COM حاوی استانداردهایی برای ایجاد نرم‌افزار از مولفه‌ها و آبجکت‌های منفرد و جداگانه است. COM برای ایجاد نرم‌افزارهای کاربردی مبنایی را در اختیار OLE (Object Linking and Embedding) و ActiveX قرار می‌دهد. COM+ یک ارتقا برای COM است که امکان بهره‌گیری از ویژگی‌هایی مانند انتشار سرویس‌های نرم‌افزار کاربردی و توانایی اشتراک در این سرویس‌ها برای کاربران و سیستم‌های روی یک شبکه را فراهم می‌کند. COM+ همچنین امکان توازن بار کاری درخواست‌های کلاینت برای نرم‌افزارهای کاربردی مابین سرورهای متعدد را تامین می‌کند. نقش سرور نرم‌افزار کاربردی از برنامه‌های نوشته شده از طریق چارچوب.NET و برنامه‌های سرور وب پشتیبانی می‌کند. این نقش سرور همچنین از تراکنش‌های توزیع شده پشتیبانی می‌کند، به این معنی که داده‌ها می‌توانند روی بانک‌های اطلاعاتی متعدد در چند کامپیوتر شبکه ذخیره‌سازی شوند.

  نقش سرور
  DHCP
  سرور DHCP (پروتکل پیکربندی دینامیک میزبان) یک نقش سرور است که در آن سرور آدرس‌های IP را به کلاینت‌های شبکه اجاره می‌دهد. این سرویس به معنای آن است که کاربران مجبور نخواهند بود آدرس IP کامپیوترهای خود و سایر اطلاعات آدرس‌دهی IP را برای دسترسی به شبکه پیکربندی نمایند. قابلیت DHCP پیکربندی را به‌طور خودکار انجام می‌دهد تا از خطاهای پیکربندی توسط کاربر و سایر مشکلات آدرس‌دهی جلوگیری کند. این موضوع اهمیت زیادی دارد زیرا هیچ دو کامپیوتری نمی‌توانند از یک آدرس IP یکسان استفاده کنند. اگر چنین اتفاقی بیفتد، این کامپیوترها قادر به برقراری ارتباط روی یک شبکه نخواهند بود. DHCP از این مشکل اجتناب نموده و تضمین می‌کند که تمام کامپیوترها یک آدرس IP مناسب برای شبکه خود دارند.


  نقش سرور
  DNS
  همان‌طور که قبلا نیز توضیح داده‌ایم، دلیل این که شما نباید آدرس‌های IP را برای برقراری ارتباط روی یک شبکه به یاد بسپارید این است که سرور کارهای مربوطه را برای شما انجام می‌دهد. سیستم نام دامنه (DNS) جداولی را نگهداری می‌کند که نام‌های کامپیوتر و دامنه را با استفاده از آن‌ها به آدرس‌های IP (و برعکس) ترجمه می‌کند.

  نقش سرور فاکس
  از طریق نقش سرور فاکس، شما می‌توانید تمام منابع فاکس روی یک شبکه را مدیریت کنید. این سرویس نه تنها امکان ارسال و دریافت فاکس‌ها را فراهم می‌کند، بلکه آن‌ها را مدیریت نیز خواهد کرد. سرویس مذکور امکان پیکربندی تنظیمات فاکس، تولید گزارش درباره فعالیت‌های فاکس و مدیریت وظایف فاکس را فراهم می‌کند.

  نقش سرویس
  های فایل
  نقش‌ سرویس‌های فایل به‌طور سنتی موضوع تخصصی سرورها به‌شمار می‌آید. این سرویس در هسته خود امکان اشتراک‌گذاری فایل‌ها و دسترسی به آن‌ها از طریق یک یا چند سرور را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. برای مثال، یکی از سرویس‌های در بر گرفته شده در نقش سرویس‌های فایل، برای سیستم فایل توزیع شده (DFS) است. DFS به فولدرهای اشتراک‌گذاری شده از کامپیوترهای متعدد امکان می‌دهد تا به‌جای فولدرهای متعدد روی چندین کامپیوتر مختلف به‌صورت یک سلسله‌مراتب متمرکز از فولدرها دیده شوند. برای مثال، شبکه‌ای را در نظر بگیرید که توسط محققین علوم هوایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. یک سرور حاوی فولدرهای به‌اشتراک گذاشته شده برای تحقیقات آب و هوایی است و سرور دیگری فولدرهای به‌اشتراک گذاشته شده از داده‌های جغرافیایی را در خود نگهداری می‌کند. یک سرور سوم، فولدرهایی از نقشه‌ها را در خود دارد و سرور چهارم فولدرهای به‌اشتراک‌گذاشته شده‌ای با اطلاعات پروژه را نگهدار می‌نماید. به یاد داشتن این که کدام سرور چه اطلاعات به‌اشتراک‌ گذاشته شده‌ای را میزبانی می‌کند، یک کار طاقت‌فرسا خواهد بود. با DFS تمام فولدرهای به اشتراک گذاشته شده هنوز روی سرورهای متفاوتی قرار دارند اما کاربر تصور خواهد کرد که تمام آن‌ها روی محل واحدی در یک سرور قرار گرفته‌اند.این نقش همچنین شامل سرویس‌هایی برای سیستم فایل شبکه (NFS) است تا کامپیوترهای کلاینت یونیکس و لینوکس بتوانند به فولدرهای اشتراک‌گذاری شده روی سیستم‌های ویندوز دسترسی داشته باشند. برای سازگاری با گذشته، نقش سرویس‌های فایل ویندوز سرور 2008 امکان تکرار و شاخص‌گذاری فایل را برای سرویس‌های ویندوز سرور 2003 روی شبکه‌ای که هر دو نوع سیستم‌های ویندوز سرور 2003 و ویندوز سرور 2008 روی آن وجود دارند، فراهم می‌کند.

  نقش
  Hyper-V
  نقش Hyper-V به ویندوز سرور 2008 امکان می‌دهد تا همانند یک سرور مجازی عمل کند. نقش سرور مجازی از هر دو نوع سیستم‌های عامل 32 بیتی و 64 بیتی پشتیبانی می‌کند. با این‌حال، خود سرور
  Hyper-V باید یک کامپیوتر x64 باشد. بعضی از مزایای استفاده از نقش Hyper-V عبارتند از:
  - کاهش هزینه‌های سرور با متحدسازی سیستم‌های عامل روی سخت‌افزار کمتر- تامین توانایی داشتن محیط‌های توسعه و آزمایش برنامه روی همان سخت‌افزاری که محیط‌های تولیدی روی آن قرار گرفته‌اند.- افزایش گزینه‌های بازیابی حوادث- ایجاد امکان توازن بار کاری شبکه- پشتیبانی از یکپارچه‌سازی لینوکس

  نقش سرویس
  های دسترسی و خط مشی شبکه
  یک شبکه با داشتن خط‌مشی‌هایی که تعیین می‌کنند چه کسی می‌تواند به آن دسترسی داشته باشد، امن و سالم نگهداشته می‌شود. نقش سرویس‌های دسترسی و خط‌مشی شبکه، سرویس‌هایی را برای مقاصد زیر ارایه می‌کند:- راه‌اندازی و مدیریت خط‌مشی شبکه با ایجاد یک سرور خط‌مشی شبکه (NPS) و استفاده از آن.- راه‌اندازی سرویس‌های دسترسی راه‌دور و مسیریابی (RRAS) و سرویس‌های شبکه خصوصی مجازی (VPN) به‌منظور تامین امکان دسترسی امن و راه دور به منابع شبکه از طریق یک اتصال وب یا dial-up برای کاربر.- ارایه پشتیبانی از انواع مختلف سرویس‌های مسیریابی.- تایید اعتبار گواهی‌نامه‌های سلامت مورد استفاده NAP (Network Access Protection).

  نقش سرویس
  های چاپ
  مدیریت فعالیت‌های چاپ شبکه، یک نقش کلاسیک برای سرورها است. نقش سرویس‌های چاپ شامل یک سرویس است تا یک سرور ویندوز سرور 2008 را به یک سرور چاپ رسمی تبدیل کند که وظایف چاپ و چاپگرهای شبکه را از یک محل مرکزی مدیریت می‌کند. یک سرویس دیگر، چاپ اینترنتی را مدیریت می‌کند که چاپگرهای مبتنی بر وب را به‌اشتراک می‌گـذارد. یک نـقش سوم، سرویس LPD(Line Printer Daemon) برای مدیریت فعالیت‌های چاپ کامپیوترهای یونیکس و لینوکس است.

  نقش سرویس
  های ترمینال
  نقش سرویس‌های ترمینال، مورد استفاده قرار می‌گیرد تا به کامپیوترهای کلاینت امکان دهد سرویس‌ها و برنامه‌هایی را به‌جای کلاینت روی خود سرور اجرا کنند. سرویس‌های کلاینت می‌توانند در هزینه‌های یک سازمان صرفه‌جویی کنند زیرا کامپیوترهای کلاینت در زمینه منابع پردازشی، حافظه و ذخیره‌سازی با ملزومات زیادی مواجه نخواهند بود. کلاینت همانند یک ترمینال قدیمی (یک صفحه‌کلید و یک نمایشگر، بدون پردازنده) عمل می‌کند که به یک مین‌فریم یا در این مورد به یک سرور متصل شده است. گذشته از صرفه‌جویی مالی در مورد کامپیوترها، هزینه‌های پشتیبانی از کاربران نیز می‌توانند در این نقش کاهش پیدا کنند زیرا نیازهای پشتیبانی سیستم‌های عامل سنتی PC کمتر خواهند بود.

  نقش سرویس
  های UDDI

  سرویس‌های Universal Description , Discovery and Integration یا به‌طور ساده‌تر UDDI به همراه نرم‌افزارهای کاربردی وب مورد استفاده قرار می‌گیرند. UDDI امکان کشف منابع برنامه و سرویس‌های وب موجود که بارها و بارها در برنامه‌های مختلف وب قابل استفاده هستند را فراهم می‌کند. UDDI امکان ایجاد یک بانک اطلاعاتی را فراهم می‌کند که منابع برنامه و نحوه پیکربندی یا لینک شدن برنامه‌های وب به سایر برنامه‌ها را فهرست‌بندی می‌نماید. برنامه‌نویسان وب با UDDI می‌توانند برنامه‌ها و سرویس‌های وب را برای پیاده‌سازی در پروژه‌های جاری بیابند، بدون آن‌که برنامه‌ها یا سرویس‌های جدیدی را ایجاد کنند. UDDI با ابزارهای برنامه‌نویس وب مانند Visual Studio .NET وOffice Web Services Toolkit کار می‌کند.
  برای مثال، ممکن است یک سازمان تحقیقاتی مجموعه‌ای از برنامه‌های وب داشته باشد که رویه‌های آماری استانداردی را روی داده‌ها برای یک پروژه انجام می‌دهند. از طریق UDDI، رویه‌های آماری می‌توانند طوری فهرست‌بندی شوند که امکان استفاده مجدد از آن‌ها در یک پروژه دیگر نیز وجود داشته باشد. UDDI نه تنها رویه‌ها را فهرست‌بندی می‌کند، بلکه اطلاعات پیکربندی ادغام را نیز فراهم می‌کند تا امکان اجرای آن‌ها برای پروژه دیگر نیز فراهم شود.

  نقش سرور وب (
  IIS)
  نقش سرور وب به ویندوز سرور 2008 امکان می‌دهد تا یک دامنه دایما در حال گسترش از سرویس‌های وب را تامین کند. سرویس‌ها از طریق IIS(Internet Information Services) ارایه می‌شوند. این سرویس‌ها ویندوز سرور 2008 را به یک سرور وب بالغ تبدیل می‌کنند. وقتی شما نقش سرور وب را فعال می‌کنید، در واقع سرویس‌های عمومی را فعال می‌کنید که عبارتند از سرور وب (IIS)، مدیر IIS و ابزارهای تشخیصی وب. شما همچنین می‌توانید ماژول‌هایی را برای توابع خاص وب مانند انتشارFTP اضافه کنید.سرویس‌های سرور وب IIS، سایت‌های وب و ارتباطات کامل وب را از طریق پروتکل‌هایی مانند HTTPا (Hypertext transfer Protocol) ارایه می‌کنند. HTTP یک پروتکل در مجموعه پروتکل‌های TCP/IP است که برای انتقال سند و سایر نقل و انتقالات دیتا روی شبکه‌ها و اینترنت به‌منظور دسترسی توسط مرورگرهای وب مورد استفاده قرار می‌گیرد.سرویس‌های انتشار FTP امکان آپلود و دانلود فایل‌ها از یک سرور FTP روی اینترنت را فراهم می‌کنند. پروتکل انتقال فایل (FTP) یک پروتکل کاربردی TCP/IP است که فایل‌ها را در جریان‌های داده متراکم انتقال می‌دهد و عموما روی اینترنت مورد استفاده قرار می‌گیرد.ابزارهای مدیریت وب برای مدیریت سرور وب IIS، انتشار FTP و سایر وظایف مرتبط با وب مانند اسکریپت‌های وب و مدیریت یک سرور وب از راه دور هستند. همچنین ابزارهای تشخیصی برای نظارت بر فعالیت‌های وب نیز در اختیار شما قرار دارند.

  نقش سرویس
  های استقرار ویندوز
  وقتی یک سازمان چندین کامپیوتر سرور جدید را به‌طور هم‌زمان خریداری می‌کند یا این که در نظر دارد یک ارتقای سیستم عامل سرور ویندوز را به‌طور گسترده انجام دهد، ویندوز سرور 2008 می‌تواند از طریق شیوه‌های خودکاری با استفاده ازWDS(Windows Deployment Services) نصب شود.WDS به یک سازمان امکان می‌دهد تا کامپیوترهای متعددی را بدون سیستم عامل خریداری کرده و سپس ویندوز سرور 2008 را روی تمام آن‌ها نصب کند. این روش می‌تواند در هزینه و وقت صرفه‌جویی کند زیرا به سرپرست سرور امکان می‌دهد بهره‌وری بیشتری داشته باشد. بعضی از مزایای WDS عبارتند از:- کاهش هزینه‌های نصب سیستم عامل سرویس با خودکارسازی استقرار سرورها- تامین امکان استقرار و پیکربندی سرورها با یک روش ثابت و همسان- تامین توانایی سرپرستی صدها سرور در یک مقیاس انبوه با کمک اسکریپت‌ها- بهره‌گیری از گزینه‌های سرعت شبکه برای استقرار سریع‌تر

  منبع : مجله دیجیتال
در حال انجام ...
X