اطلاعیه

بستن
No announcement yet.

منوی استارت کجایی که یادت بخیر !

بستن
این موضوع بسته شده است.
X
X
 
 • فیلتر کردن
 • زمان
 • نمایش
Clear All
پست های جدید

 • منوی استارت کجایی که یادت بخیر !

  ویندوز 8 ویژگی های بسیار جالبی را برای کاربران به ارمغان آورده از جمله کاشی های رنگی ، رابط کاربری صاف مدرن ، برنامه ها و پنل های بزرگ و تمام صفحه ، امنیت بالا ، سازگاری با تمام صفحات لمسی و … اما وجود تنها مسئله داد تمام کاربران را در آورده است : منوی استارت .
  تصمیم مایکروسافت به حذف کامل منوی استارت از ویندوز 8 هیچ راه چاره ای برای کاربران باقی نگذاشته که آن را به عنوان جایگزینی دلاخواه با مکمل به میانبر های کاشی مانند برنامه ها در رابط کاربری مدرن ، انتخاب کنید . کافی است عبارت ساده "برگرداندن منوی استارت به ویندوز 8" را در گوگل جستجو کنید تا شاهد خیل عظیمی از ابزار هایی باشید که تنها یک هدف دارند ؛ برگرداندن دکمه استارت به هر قیمتی . البته بعد از پیدا کردن چنین برنامه ای نوبت به خراب کردن ویندوز 8 می شود . چرا که برخی از این ابزارها سیستم را با مشکل مواجه خواهد کرد . شاید عمده ای از کاربران هم تمامی ابزارهای موجود در این زمینه را بررسی کنید تا نهایتا بهترین و زیبا ترین نمونه موجود را روی سیستم نصب نمایید که البته این کار جدای از خطراتی که دارد ، مستلزم اتلاف وقت بسیار زیادی است . نگران نباشید ، منوی استارت باز خواهد گشت . در این مقاله به بررسی 11 ابزار مختلف پرداخته ایم که هر کدام وظیفه بازگردانی این منو را بر عهده دار بوده و البته انتخاب خود را هم معرفی کرده ایم .
  Start Menu Reviver

  تلاش های وب سایت Reviver Soft را در نرم افزار رایگان Start Menu Reviver ارج می نهیم هر چند منوی استارتی که این برنامه می سازد شبیه ترکیبی کوچک از رابط کاربری مدرن و منوی استارت قدیمی است . جعبه های بزرگ و حجیمی که امکان دسترسی به محتویات کامپیتر ، مرورگر اینترنتی ، داشبورد مدرن و نگارش سبک تر آن به منظور دسترسی سریع تر به برنامه ها را می دهد . با دستکاری ساده در قسمت تنظیمات نرم افزار (کا البته خیلی هم محدود است) می توان فضای برنامه را به شکل و شمایل منوی استارت قدیمی درآورید . اما حتی با این کار به نظر می رسد برنامه فضای بسیار زیادی را به هدر داده و بهتر بود پوشه ها و مینبر های بیشتری از برنامه ها را نشان می داد . هر چند این مدل برای برقراری تعادل ، لینک های بسیار زیادی برای دسترسی به قسمت های مختلف سیستم عامل فراهم کرده و ضمنا امکان دور زدن رابط مدرن و بوت مستقیم به دسک تاپ را هم فرهم می کند .
  Power 8

  Power 8 آن ظور که باید و. شاید کاربر را راضی نمی کند . اول این که راهی برای اختصاص دادن کلید ویندوز برای فعال کردن منوی استارت برنامه به جای رابط کاربری مدرن وجود ندارد . اما زمانی که صحبت از غیر فعال کردن تمام Hot cornerها می شود ، این وظیفه به خوبی انجام می شود ؛ البته این ویژگی زمانی مفید است که بخواهید دکمه استارت کوچک برنامه را بدون فعال کردن تصادفی یکی از Hot cornerهای ویندوز 8 کلیک کنید مفید است اما اگر قصد دسترسی به هر کدام از Hot cornerها را داشته باشید ، مشکل زا خواهد بود .
  بهتر بود نرم افزار به جای استفاده از یک دکمه کوچک نقره ای از یک دکمه بزرگ تر استفاده می کرد . متن درخشان میان بر هم اندکی چشم را آزار می دهد وبرای دسترسی به پوشه برنامه ها (Programs) مجبور به کلیک روی دکمه بزرگ Start Menu که در خود منوی استارت تعبیه شده ، هستید !
  StartW8

  ابزار رایگان و ساده StartW8 هم امکان دسترسی به لیست پیمایشی پوشه ها و میانبرها که در لینک All Programs قرار گرفته اند را فراهم می کند .
  متاسفانه امکان سنجاق کردن (Pin) میانبرهای پر کاربرد تر به منوی استارت و یا حتی تغییر ترتیب ظاهر شدن آنها در بخش recent هم وجود ندارد . همانند سایر ابزارهای مشابه امکان ورود مستقیم به محیط دسک تاپ و فعال و غیر فعال کردن Hit cornerها هم میسر است . آیتم های منوی استارت که خود برنامه آنها را در قسمت سمت راست استارت منو قرار داده را می توان ویرایش نمود اما امکان شخصی سازی میانبر های شخصی تان وجود ندارد .
  Classic Shell (انتخاب ما)

  این برنامه بعد از نصب اجازه می دهد دکمه استارت منو را مستقیما در فضای دسک تاپ ویندوز 8 (که امکان پیکربندی عملکرد آن به سه شیوه وجود دارد) ، اضافه کنید : حالت کلاسیک ، حالت ایکس پی و حالت ویندوز 7 . برای آن دسته از کسانی که تفاوت بین این سه نگارش را به خاطر ندارند ، راهنماهای تصویری هم در نظر گرفته شده است . امکان دور زدن رابط کاربری مدرن ویندوز 8 و بوت مستقیم به محیط دسک تاپ هم در این نرم افزار وجود دارد .
  قسمت پیکر بندی ابزار هم گزینه های متعددی در اختیا کاربر گذاشته و امکان سفارشی کردن منوی استارت به شبوه دلخواه را فراهم می کند . ابزار Classic Explorer این نرم افزار هم دست کاری های گرافیکی زیبایی به کاوشگر درونی ویندوز 8 (همان File Explorer) اضافه می کند .
  Vistart

  این ابزار در ابتدا از کاربر درخواست ساخت یک نوار ابزار جدید می کند تا از آن به عنوان دکمه استارت استفاده کند که در نوع خود چیز عجیب و غریبی است . امکان استفاده از کلید ویندوز (صفحه کلید) برای باز کردن منوی جدید وجود دارد . منوی پیشایشی برنامه ها در ViStart شبیه منوی استارت در ویندوز 7 بوده و میانبرهای قرار گرفته در سمت چپ بسیار مفید و قابل شخصی سازی هستند ؛ اگر حوصله سر وکله زدن با فایل های متنی برنامه به منظور ویرایش مسیرها را داشته باشید ، امکان اضافه کردن میانبرهای جدید هم وجود دارد .
  امکان دور زدن محیط کاربری مدرن و ورود مستقیم به دسک تاپ و فعال کردن دلخواه Hot cornerهای ویندوز 8 وجود دارد . قسمت جستجوی برنامه تا حدودی ناقص است چرا که امکان انتخاب کل متن (با فشار دادن کلیدهای Ctrl+A) و پاک سازی کلی آن در زمانی که قصد جستجو به دنبال آیتم جدیدی دارید ، وجود ندارد .
  Pokki

  این ابزار در عمل جایگزینی برای منوی استارت نبوده بلکه فضای زیبایی است برای دوستداران رسانه های اجتماعی . ظاهرا برنامه منوی استارت جدیدی برای ویندوز 8 ایجاد کرد که فراتر از نیازهای کاربر است و گزینه های متعددی مثل App Store ، نسخه سبک سرویس جی میل ، نسخه سبک فیس بوک ، انواع بازی ها و … را در اختیار کاربر می گذارد . مشکل اینجاست که برنامه عمل نمی کند . نصب آن در نسخه 64 بیتی ویندوز دردسر زیادی داشته و ممکن است در طی پروسه نصب بارها و بارها هنگ کند و حتی بعد از آن هم به درستی عمل نکند . جالب اینجاست که اگر قصد پاک کردن (Uninstall) کردن برنامه را داشته باشید ممکن است با پیغام خطای (عدم داشتن اجازه) برای حذف مواجه شوید .
  Start Menu 7

  یکی از ویژگی های جالب این ابزار ، ارائه تمام برنامه های نصب شده و به صورت یکجاست . Start Menu 7 یکی از بزرگترین منوهای موجود است که البته امکان تغییر طول و عرض آن و تبدیل شکل و شمایل آن به پنجره ای استاندارد وجود دارد.
  بوت مستقیم یه دستگاه و فعال و غیرفعال کردن Hot cornerها هم از ویژگی های این ابزار هستند .
  این ابزار دارای 5 پوسته برای منوی استارت است . از همه مهم تر اینکه برای سازمان دهی و نظم هر چه بیشتر می توان از این ویژگی ساخت "گروه های مجازی" پوشه ها و میانبرها استفاده نمود . البته بهتر بود پروسه سنجاق کردن میانبرها در منوی استارت تا حدودی بهبود پیدا می کرد .
  StartIsBack

  به جرات می توان گفت StartIsBack موفق ترین نرم افزار در زمینه شبیه سازی منوی استارت ویندوز 7 است . بعد از نصب ، این طور به نظر می رسد که منوی استارت ویندوز 7 را جدا کردن و آن را به ویندوز 8 چسبانده اید . هنگامی که در محیط دسکتاپ ویندوز 8 قرار دارید و منوی استارت را باز می کنید دقیقا احساس می کنید در حال کار با ویندوز 7 هستید . ضمنا سرعت عملکرد منوی استارت در این برنامه بسیار عالی است .
  لازم به ذکر است که امکان دست کاری Hot cornerها و ورود مستقیم به فضای دسکتاپ هم در این نرم افزار وجود دارد . یکی از بهترین ویژگی های برنامه امکان تعبیه کردن نوار وظیفه (Taskbar) در رابط کاربری مدرن است ؛ ویژگی که ابزار بعدی یعنی RetroUI Pro هم از آن استفاده کرده و کمک زیادی در ین زمینه افزایش بهره وری خواهد داشت .
  RetroUI Pro

  شکل ظاهری نرم افزار RetroUI Pro بسیار زیباست اما برخی از ویژگی های ناقص و تنظیمات پیش فرض کاربران را خواهد آزرد . برای مثال برای سنجاق کردن برنامه ها باید وارد حالت ویرایش برنامه شده تا برنامه محبوب خود را در منوی استارت تعبیه کنید . این کار را با تعبیه یک ایکون به منظور سنجاق کردن هم می توان انجام داد . یکی از تنظیمات پیش فرض عجیب ظاهر شدن برنامه های محیط مدرن در قسمت All Program منوی استارت است که البته این ویژگی را با مراجعه به قسمت تنظیمات برنامه می توان غیر فعال نمود . این برنامه امکان دستکاری لینک هایی که در خود منوی استارت به نمایش در می آیند را هم فراهم می کند .
  با استفاده از ویژگی Enforce هم می توان هنگامم اجرا برنامه های محیط مدرن ، نوار وظیفه را در انتهای آن تعبیه کرد و در هر لحظه به آن دسترسی داشت .
  Start8

  این ابزار هم دارای کل و شمایل زیبای ویندوز 7 بوده البته ویژگی های جدیدی هم به آن اضافه شده است . تغییر میان منوی این ابزار و منوی استارت ویندوز 8 (یک منوی تم دار) را می توان از طریق قسمت تنظیمات Start8 ، به راحتی انجام داد . این کار به آسانی تعویض پوسته های منوی استارت ویندوز 7 است . یکی از مزایای خوب برنامه ، اعمال شدن لحظه ای تغییرات در منوی استارت است به این معنی که برای مشاهده تغییر ایجاد شده نیازی به بستن و باز کردن مجدد برنامه نیست . Start8 اجازه می دهد میانبرهای مختلفی که در قسمت سمت راست منوی استارت ظاهر می شوند را شخصی سازی نمایید . برای مثال ، امکان تغریف میانبرهای جدید برای امکان های دلخواه تان به راحتی میسر است . امکان تعریف عملکرد کلید ویندوز (روی صفحه کلید) و عملکرد Hot cornerها و همچنین بوت مستقیم به محیط دسکتاپ هم وجود دارد .
  StartMenuPlus 8

  دکمه منوی استارتی که این برنامه در نوار وظیفه قرار می دهد یک برنامه سنجاق شده معمولی است . برای شبیه شدن هر چه بیشتر آن دکمه به دکمه استارت باید آن را به فضای سمت چپ نوار وظیفه بکشید و ضمنا هیچ راهی برای کنترل Hot cornerها در این برنامه وجود ندارد .
  انصافا توصیف چیزهای عجیبی که در این برنامه دیدیم اندکی دشوار است ! از تم سیاه و سفید آن گرفته تا فضای سفید درون منو و یا جزئیات بسیار غیر ضروری و البته مبهم در قسمت تنظیمات و … امکان اجرای منوی استارت جستجو به دنبال آیتم های دلخواه در این ابزار وجود نداشته و حتی بعد از نام های در نظر گرفته شده برای برنامه آن چنان طویل اند که صفحه منوی استارت برای نمایش آنها کوچک است !


در حال انجام ...
X