ShirazOnline
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4

موضوع: سريال آبكي لينوكس بياموز

RezaBehroozi admin آواتار ها
    تشکرها / پسندها

پیش فرض سريال آبكي لينوكس بياموز

به نقل از [فقط اعضا می توانند لینک ها را مشاهده کنند برای ثبت نام اینجا را کلیک کنید]
    سلام دوستان،
    مقدمه
    -----------------------------------------------------------------------------------------
    اين اولين سواليه كه براي همه لينوكس دوستان پيش مياد. كه اين چيه، چه طوري شروع كنم و از كجا شروع كنم.
    حالا چرا امروز و اينجا من دارم اين‌هارو مي‌‌گم، دليلش اينه‌كه اولا چند تن از دوستان از من خواستن كه يه چيزايي بنويسم، دوما اينكه چند وقته كلوب رفته به سمت بازار رضا (بازاري در تهران كه قديم .... و .... مي‌فروختن، الان همه شدن مهندس IT)
    گفتم، بيام يه چيزايي بنويسم، كه يه كم جو عوض شه.
    ابتدا به امر بگم، من فرشته نيستم، اينجام قرار نيست چيزايي رو بگم كه ذوق كنيد، فقط مي‌خوام تجربياتم رو به شما بگم و خيلي از دوستان اينجا اينارو مي‌دونن. پس اگه تا ته اين مقاله چيزي پيدا نكردي ناراحت نشوووووووووووووووووووو ;)
    مورد بعدي اينكه، اين مقاله ادامه داره، من زياد تو كلوب نميام، اون موقع‌ها هم كه ميام، ميرم چند تا از پروفايل هارو مي‌بينم از اون قشنگاش D: - كه روحيم عوض شه برم كار كنم، ولي هر چند از گاهي ميام يه چيزي مي‌نويسم.
    مورد بعدي اينكه، آموزشي كه اينجا داريم پله پله‌س، متاسفانه مشكلي كه دوستان ما تو ايران دارن،‌ اينه كه دنبال مهره مار مي‌گردن. دنبال چيزين كه سري پياده سازي كنند و نتيجشو سريع ببينن. ولي نه تنها لينوكس، بلكه تمام علمها و هنرها نياز به روشي آهسته و پيوسته داره. براي مثال نقاشي، خيلي ها دوست دارن سريع ياد بگيرن كه يه طرحي رو بكشن، خيلي سريع دوست دارن ياد بگيرن، كه اون طرح رو پياده كنن.
    مي‌دونيد تو كلاس نقاشي چي‌گن، 1 ماه اول مي‌گن سعي كن دايره و مربع بكش كه گرد گرد و چهار گوش چهار گوش باشن.
    -----------------------------------------------------------------------------------------
    شروع-
    لينوكس چيست ؟
    لينوكس يك سيستم عامل بازمتن، به منظور استفاده‌هاي شخصي و عمومي طراحي شده است. لينوكس به طور كلي يك Kernel يا هسته متمركز است كه وظيفه كنترل سخت افزار و ايجاد ارتباط بين كاربر و سخت افزار را بر عهده دارد.
    كرنل لينوكس از ساختار‌هاي اجرايي متعدد مثل ELF و COFF پشتيباني مي‌كند و از اين رو مي‌توان براي آن برنامه‌هاي اجرايي كاربري طراحي كرد.
    كرنل لينوكس از ساختار‌هاي Load-On-Demand مانند SOها و KO ها براي محيطهاي كاربري و سطح kernel استفاده مي‌كند و از اين رو مي‌تواند از تكنولوژي Dynamic Load استفاده كند.
    كرنل لينوكس از سرويس‌هاي بين پروسه‌اي (Interprocess Communication) سود مي‌برد.
    كرنل لينوكس مديريت سامانه‌ها، منابع و وسايل سخت افزاري سيستم را بر عهده دارد.
    كرنل لينوكس مديريت اعطا كردن منابع زماني (زمان CPU) را بر عهده دارد و از اين رو يك سيستم Multi Programming محسوب مي‌شود.
    What's your approch?
    هدف شما چيست؟
    شما قبل از هر چيزي مي‌بايستي هدف خودتون رو درباره كار با لينوكس مشخص كنيد.
    هدف ها در لينوكس در ايران به طور كلي منحصر ميشه به موارد زير:
    80% من با كلاسم
    بسياري از افراد براي اينكه به بقيه بفهمونن كه سيستم عامل نصب بر روي سيستمشون Windows نيست و يك سيستم عامل ديگه‌س، از لينوكس استفاده مي‌كنن. اين استفاده معمولا محدود به نصب و درنهايت استفاده از Desktop ميشه.
    8% من مدير شبكه خوبي هستم
    بسياري ديگر از افراد براي اينكه خود را در شبكه فردي موفق معرفي كنند لينوكس رو نصب مي‌كنند و تعدادي از Commandهاي Console اون رو ياد مي‌گيرند و سعي مي‌كنند كارايي رو كه تو Windows انجام مي‌دهند در لينوكس شبيه سازي كنند.
    6% من برنامه نويس يا Hacker خوبي هستم
    يكي از تفكرات به اصطلاح ماليخوليايي جا افتاده در بين افراد اينه كه **** يعني Linux و Hacker بايد بر روي سيستمش Linux نصب باشه. اگه يه روزي وقت شده مي‌نويسم چرا Hackerها لينوكس مي‌ريزن. مورد ديگه برنامه نويسي در Linuxe كه به خاطر صفحه سياه و سفيد Consolesh احساس خوبي به برنامه نويسا مي‌ده. احساس اينكه يه دوربين پشت سرشون قرار داره، و چند ميليون نفر دارن همراه با تخمه سياه اونا رو نگاه مي‌كنن.
    6% من به لينوكس براي انجام كارم نياز دارم
    اين افراد از لينوكس براي انجام كارهاشون استفاده مي‌كنن. معمولا افراد لايق شبكه هستند (مثل محسن) كه مضرات استفاده از Windows در شبكه رو مي‌دونن و به طور كامل Switch كردن به لينوكس. عده‌ديگري از اين افراد كساني هستند كه برنامه نويس حرفه‌اي سيستم‌هاي //Embed//ded هستند و نيازي به دوربين و تخمه ندارند، اينها افرادي هستند كه از ابزارهاي برنامه نويسي رايگان موجود در لينوكس استفاده مي‌كنن. ابزار‌هايي كه به شما قدرت طراحي، آناليز و پياده سازي سريع نرم‌افزار‌هاي هوشمند رو مي‌ده. بخش ديگري از اين افراد، كاربراني هستند كه از لينوكس به منظور استفاده‌هاي Desktop بهره مي‌برند و پذيرفته‌اند كه از Windows با امكانات قدرتمندش در گرافيك و برنامه‌هاي كاربردي فراوان دور باشند. اين افراد عادت كرده اند كه با كمبودها بسازند ولي يك زندگي سالم IT داشته باشند. مثل خوردن نون و ماست در مقابل پيتزا. نون و ماست به شما لذت نمي‌ده ولي شمارو كمك مي‌كنه تا باشيد و سالم باشيد.
    What's My Requirements
    من به چه چيز‌هايي نياز دارم؟
    مهمترين چيز در يادگيري لينوكس و نقاشي و دلالي و بنايي و درس خوندن اينه كه اول شما با خودتون رو راست باشيد. سوال‌هاي زير رو از خودتون بپرسيد، و به خودتون دروغ نگيد.
    آيا من با زبان انگليسي در حد استفاده از Computer، خوندن مقالات كامپيوتري و فهميدن اونها آشنا هستم؟‌ آيا من مي‌توانم در صورتي كه زبان خوبي ندارم، متن‌هاي انگليسي رو با كمك Dictionary ترجمه و براي خودم تفهيم كنم؟
    آيا من وقت كافي براي يادگيري يك موضوع Complicated جديد دارم؟ آيا حوصله من در اين زمينه كافيه؟ آيا من لينوكس را براي خود لينوكس ياد مي‌گيرم يا هدف من تنها براي يادگيري سطحي اون و نمايش دادن به ديگرانه ؟
    آيا من توانايي خسته شدن، و ادامه دادن در يك زمينه علمي را دارم؟

What's My Requirements, in case of Hardware
    من به چه چيز‌هايي نياز دارم؟ از نظر امكانات
    براي لينوكس، شما حداقل نياز به 128MB فضا و حد اكثر نياز به 30GB فضا داريد.
    سيستم‌عامل لينوكس با بقيه سخت افزار‌هاي شما مشكلي نخواهد داشت، چه سيستم شما PC باشد، چه Apple باشد و يا سيستم‌هاي //Embed//ded باشد.
    آيا من براي استفاده از لينوكس به كارت صدا و يا كارت گرافيك قوي نياز دارم ؟
    خير، براي استفاده از لينوكس شما به هيچ وجه نياز به كارت صدا و كارت گرافيك قوي نخواهيد داشت. كارت گرافيك مورد استفاده لينوكس در محيط Graphic مي‌تواند Minimum كارت گرافيك يا يك كارت گرافيك VESA VGA باشد.
    در ضمن براي استفاده‌هاي Special شما نياز به قطعات مورد نياز داريد، مانند كارت شبكه براي كاربران شبكه.
    آيا لينوكس سيستم مرا خراب خواهد كرد ؟
    خير،‌ هيچگاه لينوكس سيستم شما را خراب نمي‌كند. دليل اينكه در روز اين حرف رو شما از خيلي‌ها مي‌شنويد اينه كه، خرابي‌هاي موجود در اينجا، دليلش عدم آشنايي به مراحل نصب و تاييد كليه پنجره‌هاي نمايش داده شده در مراحل نصب است. خرابي از نظر خيلي‌ها به معني از بين رفتن اطلاعات هارد است.
    آيا براي نصب كردن لينوكس من مي‌بايستي اطلاعاتي داشته باشم؟
    خير. شما براي نصب لينوكس بر روي سيستم خود، نياز به هيچ اطلاعاتي نداريد. فقط مواظب باشيد، هيچ پنجره‌اي را در زمان نصب برنامه به صورت پيش فرض تاييد نكنيد و تا زماني كه از Message نمايش داده شده به طور كامل مطلع نشده‌ايد عمل تاييد كردن را انجام ندهيد.
    در تمامي مراحل نصب سوالاتي بسيار ساده از شما پرسيده مي‌شود و در كنار آن براي شما يك راهنماي كامل نصب در بخشي در مراحل نصب نمايش داده مي‌شود. بهتر است در هر مرحله از نصب راهنماي مربوط به اون بخش خونده بشه.
    آيا كار كردن با لينوكس سخت است ؟
    خير، كار كردن با لينوكس بسيار ساده مي‌باشد. دليل اينكه افراد كار كردن با لينوكس رو سخت عنوان مي‌كنن اينه كه لينوكس براي شما خيلي از مراحل عمليات را اعم از نصب و خود سيستم‌عامل در اختيار شما قرار داده است. براي مثال يكي از دلايلي كه افراد براي سختي لينوكس عنوان مي‌كنند Shell بسيار سنگين اونه كه اگه Shell محدود مي‌شد به دستوراتي مثل Copy، List، Delete و غيره اين سيستم عامل يكي سيستم عامل ساده محسوب مي‌شد.
    براي مثال يك كارت گرافيك را فرض كنيد كه بر روي SLOT AGP شما نصب مي‌شود و براي شما خروجي ايجاد مي‌كند و در مقابل آن كارت گرافيك AGP ديگري كه داراي 24 Jumper تنظيمات مي‌باشد و در صورت تغيير ندادن اين Jumperها كارت گرافيك مانند كارت اول عمل مي‌كند. ولي كاربران كارت دوم، به علت داشتن Jumperهاي زياد، كارت گرافيك دوم را بسيار پيچيده عنوان مي‌كنند، در صورتي كه كارت گرافيك اول اين تنظيمات را از ديده كاربران پنهان كرده است.
    در صورت يادگيري لينوكس چه كار‌هايي را مي‌توانم انجام دهم؟
    متاسفانه IT هنوز در ايران سود آور نيست. شما در طول روز استفاده از Windows رو در اطراف خودتون مي‌بينيد، برنامه حسابداري، كارهاي گرافيكي، تايپ نامه، برنامه‌هاي آموزشي. اين كار‌ها توسط لينوكس به سادگي Windows قابل اجرا نيستند. براي درآمد داشتن از طريق لينوكس شما حتما مي‌بايستي در يك محيط Enterprise كه از طرف يك شركت بزرگ Supportمي‌شود فعاليت كنيد. اين شركت‌هاي بزرگ محدود مي‌باشند و پرسنلي را استخدام مي‌كنند كه آشنايي خوبي با لينوكس داشته باشند، در صورتي كه شما با نشستن 10 روز در كنار Windows مي‌تونيد يك مغازه را اداره كنيد، مانند Write CD ، طراحي كارت ويزيت و ...
    چرا لينوكس را ياد بگيرم؟
    آيا شما به زماني فكر كرده‌ايد كه ايران به سازمان جهاني و Copyright بپيوند؟ در اون صورت شما مي‌بايستي به طور كامل هزينه نرم‌افزار هاي مصرفي خود را بپردازيد، در آن صورت بلد بودن يك سيستم عامل بازمتن باعث ادامه فعاليت‌هاي شما مي‌شود و در ضمن مي‌توانيد از اين قضيه سود مالي ببريد.
    چرا نرم‌افزارهاي كاربردي Linux كم؟
    آيا شما براي نصب Photoshop مبلغ 700$ پرداخت كرده ايد؟
    آيا شما براي نصب Office مبلغ 400$ پرداخت كرده ايد؟
    آيا شما براي نصب Maya مبلغ 2500$ پرداخت كرده‌ايد؟
    اگر مايليد مبلغ 2500$ پرداخت كنيد تا نرم‌افزاري نمونه Maya در لينوكس را تحويل بگيريد. نرم‌افزار‌هاي شخصي شركت‌هاي بزرگ مانند Walt Disney، Pixar و ...
    كاربر: در ايران ما براي استفاده از نرم‌افزار‌هاي بالا هزينه‌اي پرداخت نمي‌كنيم، چرا بايد به سمت لينوكس بريم؟
    نرويـــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــد
    چه زماني طول مي‌كشد تا لينوكس را ياد بگيرم؟
    يادگيري لينوكس بي معناست، لينوكس يك بستر است براي تمامي كار‌هاي شما، شما قبل از هر چيز مي‌بايستي Field مورد نظر خود را مشخص كنيد. در صورتي كه Field خود را مشخص كرديد زمان مشخصي براي يادگيري مطالب هست.
    اين زمان مشخص، با در نظر گرفتن اطلاعات پايه شما و آشنايي شما با زبان انگليسي، و با زمان مشخص در روز محاسبه مي‌شود.
    اطلاعات پايه در اينجا بسيار پايين است.
    آشنايي با زبان انگليسي به صورت كامل وجود ندارد.
    زمان مشخص در روز، به دليل بي حوصلگي افراد وجود ندارد.
    پس شروع كنيد، سعي كنيد تا ياد بگيريد و زمان پايان كار را جستجو نكنيد.
    كاربر: يادگيري Windows ساده تر است.
    خير، ويندوز يك سيستم بسته است، امكاناتي را كه در اختيار شما قرار مي‌دهد بسيار ساده است. شما در سراسر روز با اين سيستم عامل كار مي‌كنيد و جزيي از شما شده است، پس يادگيري آن براي شما بسته به علاقه شماست.
    لينوكس سيستم‌عاملي كامل و باز است. امكاناتي كه به شما مي‌دهد از امكانات ساده مانند تغيير پس زمينه Desktop تا تغيير در بطن (Kernel) سيستم مي‌باشد. شما بايد هدف خود را از يادگيري مشخص كنيد.
    از كجا شروع كنم؟
    براي شروع لينوكس شما ابتدا مي‌بايستي بخشي از زمان خود را در روز خالي كنيد. يادگيري لينوكس مي‌بايستي آهسته و پيوسته باشد. عجله كردن و سريع حركت كردن باعث عدم يادگيري مسائل پايه مي‌شود و در ادامه به دليل اينكه بسياري از موضوعات براي شما ساختاري عجيب دارند، باعث ايجاد خستگي در ذهن شما مي‌شوند و باعث ترك گفتن شما از اين سيستم‌عامل مي‌شوند.
    در ادامه شما مي‌بايستي يكي از نسخه‌هاي مختلف لينوكس را نصب كنيد.
    در اين موضوع شما مي‌بايستي چند نكته خيلي مهم رو به ياد داشته باشيد:
    هرگز سعي نكنيد خاص باشيد،
    خيلي از افراد براي اينكه نمايش بدن كه تو لينوكس از بقيه خاص ترند، بعضي نسخه‌هاي لينوكس رو كه داراي اسامي عجيب هستند نصب مي‌كنند در حالي كه نمي‌دونن اين نسخه‌ها براي مصارف خاص ساخته شده اند.
    نسخه‌هاي عمومي عبارتند از: Ubuntu، Fedora، Suse، Knoppix، Debian، Mandrake. قبل از نصب يك نسخه اسناد مربوط به اون نسخه رو به طور كامل مطالعه كنيد.
    به روز باشيد،
    لينوكس در حال پيشرفت در زمينه User Interface مي‌باشد در نتيجه لينوكس‌هاي جديد محيط‌هاي كاربري بهتر و ساده تري دارند. سعي كنيد آخرين شماره از نسخه مورد نظر خود را نصب كنيد.
    بسته‌هاي نرم‌افزاري را بشناسيد،
    لينوكس‌هاي مختلف در هسته با هم تفاوتي ندارند، تفاوت آنها در بسته‌هاي نرم‌افزاري نصب شده بر روي اونهاست. لينوكسي را انتخاب كنيد كه بيشترين Support در زمينه برنامه‌هاي كاربردي رو داشته باشه. اين امر به شما كمك مي‌كنه تا در مقابله با دهنتون كه نياز به Windows داره كمي مقاوم تر باشيد تا بتونيد مسائل لينوكسي رو بهتر ياد بگيريد.
    ( بعضي از نسخه‌هاي لينوكس داراي بازي‌هاي خيلي جالب، كه من دقيقا نمي‌دونم كدوم نسخه‌ها - اگه دوستان مي‌دونن در ادامه اين مطلب بنويسن)
    چگونه شروع كنم؟
    بعد از نصب لينوكس، چندين روز با محيط گرافيكي آن كار كنيد. در اين چند روز سعي كنيد كمي از وابستگي خودتون به Windows كم كنيد.
    هرگز نترسيد، در محيط گرافيكي معمولا شما امكانات كمتري براي خرابكاري در سيستم داريد، ولي در عين حال از هيچ چيز نترسيد. در منو شبه Start لينوكس گردش كنيد تمام نرم‌افزار‌ها را اجرا كنيد و نرم‌افزار‌هايي كه در نظر شما استفاده‌هاي مديريتي دارند را سريعا ببنديد.
    در اين چند روز سعي كنيد در سايت‌هاي مختلف دستورات ساده Command Prompt يا همان Shell لينوكس رو فرا بگيريد. براي مثال سعي كنيد شاخه بسازيد. فايل بسازيد و آن را كپي كنيد. فايل‌ها را پاك كنيد و از آنها ليست بگيريد. فايل‌ها را در كنار هم قرار دهيد و عمليات ساده Console را فرا بگيريد. اين فرامين بسيار ساده هستند و در تمامي Tutorialهاي لينوكس پيدا مي‌شوند. قبل از اجراي هر دستوري در Console لينوكس از عملكرد آن دستور مطلع شويد و بعد اجرا كنيد.
    Brain Storming
    تنهايي كار كردن با لينوكس كمي خسته كننده است مخصوصا در روز‌هاي اول، در روز‌هاي اول بهتر است با يكي از دوستان خود شروع كنيد و سعي كنيد يك كار را كه در Windows انجام مي‌دهيد در لينوكس به صورت مسابقه‌اي با هم انجام دهيد. براي مثال:
    رضا و علي مسابقه‌اي صورت مي‌دهند، به اين شكل كه هركس سريع‌تر تونست Screen Saver رو در لينوكس تغيير بده و كاري كنه كه سيستم بعد از 10 دقيقه به صورت اتوماتيك مانيتور را خاموش كند.
    كار كردن به همراه يك دوست، خيلي لذت بخش و مفيد است و به صورت خيلي زياد باعث افزايش سرعت در يادگيري مي‌شود(تنها مشكل اين مورد، نياز به وجود 2 تا كامپيوتر كه بايد حل شه)
    مستند كنيد
    هر مطلب جديدي كه ياد مي‌گيريد در يك جا بنويسيد، شايد براي شما كاري رو كه انجام داديد، دوباره انجام دادنش ساده باشه ولي به دليل اينكه هنوز از منطق لينوكس براي انجام اون كار مطلع نيستند نتونيد دوباره اون كار رو انجام بديد.
    به بقيه ياد بديد
    رمز طلايي يادگيري هر مطلبي آموزش اون مطلب، چون در حين آموزش شخص مورد آموزش سوالاتي از شما مي‌كنه كه تمامي خلا‌هاي فكري شما رو در اون مورد پر مي‌كنه (بهتر اين شخص مامان بزرگ يا داداش كوچيكه نباشه ;) )
    تكرار كنيد
    هر كاري رو چند بار تكرار كنيد، حتي اگه خسته كننده باشه. از اول بدون اينكه هيچ مرحله اي رو رد كنيد.
    گسترش بديد
    زماني كه به يه مطلب مسلط شديد، اون كار رو ادامه بديد، اين دفعه با انجام بخش‌هاي اضافي در اون كار. مثل درخت كه هر روز يه شاخه جديد بهش اضافه مي‌شه. اين تغييرات سعي كنيد به صورتي باشه كه منطقش براي شما قابل درك باشه.
    براي مثال گسترش دستور Copy، كپي كردن يك شاخه با زير شاخه‌هاي اون و از تاريخ مشخصي تا تاريخ مشخصيه. نه اينكه براي گسترش دستور كپي، برنامه‌اي بخواهيد بنويسيد كه Inode فايل‌هاي كپي شده رو به صورت Sort شده نمايش بده.
    لينوكس را ترك كنيد!!
    اين هم از اون نكته‌هاي طلاييه،
    زماني كه بيشترين حس خوب رو به لينوكس پيدا كرديد، لينوكس رو ترك كنيد و به Windows بريد، يا بريد يه كتاب بخونيد، يا بريد غذا بخوريد. چون اگه زماني جدا شيد از لينوكس كه خسته شديد، برگشتتون بهش سخته (ميشيد علي دايي، اون موقع كه Head ميزد دروازه حريف ميلرزيد، از فوتبال جدا مي‌شد، الان تو خيابون همه پيرهن شماره 10 تنشون بود - علي دايي 10 بود ديگه سوتي ندادم كه :( )
    ويتامين بخوريد
    در زمان يادگيري لينوكس و يا هر ياد گيري ديگه ويتامين بخوريد، اكسيژن بكشيد بالا و كامل بخوابيد.
    اينو ادامه نمي‌دم، چون به طور كلي مربوط ميشه به همه يادگيري ها
    روزي چقدر بايد با لينوكس كار كنم؟
    هر چقدر حال كردي عزيزم
    بعد از يادگيري لينوكس به من چي مي‌ده ؟
    تو بهش چي دادي ؟
    من خيلي جو گير شدم مي‌خوام كامل Switch كنم به لينوكس.
    در ابتدا اين كار رو نكنيد. چون زده مي‌شيد و كامل Switch مي‌كنيد به Windows.
    با لينوكس چه‌ كارهايي را ميشه كرد ؟
    هر كاري كه شما فكرشو كني. شبكه، بازي، تفريحات، برنامه نويسي، صنعت، طراحي، آناليز سيستم‌ها، كارهاي علمي و تحقيقاتي، مهندسي پزشكي، پردازش سيگنال، يادگيري الكترونيك و كامپيوتر از Base.
    من كجا هستم؟
    اگر لينوكس رو تازه مي‌خواهيد شروع كنيد، زياد نگران نباشيد، هنوز زياد فاصله نگرفته ايد، لينوكس در حال حاضر در حال اصلاح مي‌باشد و اگه از الان شروع كنيد زماني كه به سيستم عامل اول دنيا تبديل شد شما براي خودتون موقعيت بسيار خوبي خواهيد داشت.
    كسي هست در مسير كمكم كنه؟
    بسياري از سايت‌هاي فارسي و انگليسي زبان براي لينوكس وجود داره. در كنار اينها در خود لينوكس تمامي فعاليت‌ها مستند شده است و به طور كامل قابل دسترسي هستند. و در آخر هم بسياري از گروه‌هاي فعال در زمينه لينوكس وجود دارد مانند همين كلوب كه مي‌تونيد سوالاتتون رو مطرح كنيد، اينجا افراد بسيار خوبي داريم، كه مي‌تونن كمكتون كنن، منم در سطح ساده مانند كار‌هاي ساده با Desktop مي‌تونم كمكتون كنم، فقط زياد سخت نباشه.
    فراموش نكنيد كه، هيچوقت دنبال ماهي نباشيد، دنبال قلاب ماهيگيري باشيد.

خوب براي امروز بسه،
    از منبر بيام پايين،
    يه كم خودمونيش كن،
    بيا وسط.

يادگيري لينوكس كار ساده‌اي نيست، مخصوصا در اينجا با عدم وجود Copyright. لينوكس درسته هنوز اينجا جا نيافتاده ولي نگران آينده شغلي نباشيد، هميشه سازمانها براي لينوكس كار در كمبود بودن و الان مخصوصا خيلي از مراكز اطلاعاتي در حال تغيير محيط خودشون به لينوكس هستند. من اين حرف رو از سر گول زنكي نمي‌گم، خيالتون از آينده لينوكس مطمئن باشه. فقط بايد سعي كنيد محدود باشيد، و از اين شاخه به اون شاخه نپريد، سعي كنيد مسير مستقيم رو در يك جهت انتخاب كنيد و ادامه بديد.
    الان نياز‌هاي كشور در رابطه با لينوكس به صورت زير:
    مدير شبكه
    كمكيار شبكه
    طراح سيستم‌هاي اطلاعاتي
    برنامه نويس
    طراح سيستم‌هاي //Embed//ded
    طراح Solutionهاي امنيتي
    طراحي Solutionهاي نفوذ اخلاقي
    توليد محتوا بر اساس سيستم‌هاي لينوكسي
    تغيير زير ساختها به سمت لينوكس
    طراحي سرور‌هاي مركزي
    طراحي سيستم‌هاي مديريتي
    وب سايت‌هاي جديد
    و ... و ...
    نياز به برنامه نويس لينوكس تا چند سال ديگه در كل كشور مشخص مي‌شه.
    جديدا در رشته كامپيوتر در سطح دبيرستانها لينوكس گنجانده شده، كه اساتيد اون در حال حاضر در حال يادگيري لينوكس هستند و خدا مي‌دونه اون سري از افرادي كه امسال اين كتاب رو داشتند چي ياد گرفتند. ولي به طور كلي، سيستم آموزشي كشور ما به دليل منحصر بودن، در صورتي كه به دانش آموزان لينوكس ياد بده مطمئن باشيد سيستم مديريتي آينده ماهم تحت تاثير قرار مي‌گيره.
    يكي از شغل‌هاي در آمد زا براي لينوكس، آموزش لينوكسه. كه البته نياز به تسلط كامل داره.
    سعي مي‌كنم اين مطالب رو ادامه بدم، اگه شد، دوستان هم كمك كنند. من تهشو سريع هم بيارم كه انقد اين DIDO پخش شد حالم به هم خورد. بعدم مگه Notepad جاي نوشتنه. (اين همه گفتم لينوكس، آخرش Notepad در اومد. البته بگما لينوكس Editorهاش خيلي بهتر از Windows ولي مشكل من با DIDO كه تو لينوكس نمي‌دونم چرا صداش داريوش مي‌شه. البته تقصير لينوكس نيست تقصير درايور كارت صدا Toshiba من در لينوكسه !!! KIDDING !!!)
    راستي يه چيزي هم بگم، (الكي كه زياد شه، بگن چقدر تايپ كرده، خدا خيرش بده)
    دوتا دوست بودن علي و قلي، داشتن تو جنگل مي‌رفتن، بعد يهو يه شير از اون دور شروع مي‌كنه به دويدن، علي وا ميسه نگا مي‌كنه شيرو، ولي قلي سريع كفشاي ورزشي رو در مي آره شروع مي‌كنه به پوشيدن. علي يهو مي‌زنه زير خنده، ميگه آخه فلان فلان شده، فكر مي‌كني با اون كفشات مي‌توني از دست اين شيره فرار كني؟ قلي هم با خنده نگاش مي‌كنه، مي‌گه من نيازي نيست از شيره جلو بزنم، بايد از تو جلو بزنم.

اينو گفتم بدونيد، اگه مي‌خواهيد شروع كنيد، زود شروع كنيد، تا عقب نمونيد.

تا مقاله بعدي همه بي ساكزز
    سي‌تي وينرز!
    [فقط اعضا می توانند لینک ها را مشاهده کنند برای ثبت نام اینجا را کلیک کنید]

2. # ADS
    Circuit advertisement

RezaBehroozi admin آواتار ها
    تشکرها / پسندها

قسمت دوم از سريال آبكي لينوكس بياموز،

اين قسمت: بياموز

------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    آنچه گذشت:

در قسمت قبلي ديديم كه لينوكس با همه اسم بزرگش قابل حضم براي كليه دوستانيه كه علاقمندندبا اين سيستم عامل آشنا بشن. استفاده مختلف لينوكس رو ديديم و متوجه شديم كه امروزه كشور ما به لينوكس كار بيشتر از Windows كار نياز داره و بازار كار خوبي هم براي اون آمادس كه نياز به يه كمي همت و پشتكار داره.

در اين قسمت با لينوكس بيشتر آشنا مي‌شيم و سعي مي‌كنيم يك سري كار‌هاي مقدماتي با اون انجام بديم.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    خوب، مواد لازم براي امروز،

1- يك دستگاه كامپيوتر متناسب با شخصيت لينوكس
    2- يك دستگاه Keyboard با حداقل كليد
    3- برق 220V شهري با فركانس 50-60 هرتز جريان حداقل 1 آمپر
    4- يك فقره ميز كامپيوتر و صندلي
    5- ماوس به اندازه كافي
    6- نوشابه يا قهوه بسته به خودتون به ميزان كافي

بند اول - قبل از هرچيزي از سايت شخصي من emadct.com يك PDF براي نصب لينوكس FC5 دانلود كنيد. تو اين PDF سعي كردم با گرامر كشاورزي نصب لينوكس رو توضيح بدم، اميدوارم شما الوات IT از پسش بر بيايد.

بند دوم- براي تحقيق دانشگاه، جلوي دوستان و بقيه موارد شبيه، اگه خواستيد از PDF بدون درج اسم استفاده كنيد(صفحه اول رو ميشه با Adobe Professional ويرايش كرد)، ولي اگه يه جايي گذاشتيد براي استفاده ديگران، يه صلوات هم نثار نويسنده كنيد خدا رو خوش بياد.

بند سوم- قبل از شروع نصب لينوكس اگه از خودتون مطمئن نيستيد يا از Document كه من نوشتم، بهتره يكي از محصولات VMWare يا Microsoft Virtual PC يا Bochs يا QEMu رو نصب كنيد و به صورت مجازي يك سيستم كامپيوتري در Windows خود ايجاد كنيد، اينطوري هم مي‌تونيد Linux بريزيد و اون سيستم مجازي رو خراب كنيد و هم Windows باشيد PDF بخونيد.

بند چهارم- سعي كنيد از PDF نصب جلوتر باشيد، يعني يه مرحله نصب كه نمايش داده شد، اول خودتون فكر كنيد كه چيكار بايد كرد، بعدش قبل از اينكه ادامه بديد، PDF رو بخونيد ببينيد همچين چيزي كه فكر كرديد هست يا من اشتباه نوشتم!

بند پنجم- راهنماي نصب براي FC5، نصب SUSE و Ubuntu و بقيه نسخه‌ها كمي متفاوت ولي در اصول يكي هستن. براي همين اگه نسخه‌ديگري رو مي‌خواهيد نصب كنيد، يه بار رو سيستم مجازي Fedora نصب كنيد كه خيالتون از مراحل نصب باشيد و فقط در نسخه ديگري كار Map كردن رو انجام بديد كه اين بخش رو مغزتون انجام مي‌ده.

بند ششم- براي نصب فضاي كافي كنار بگذاريد.

بند هفتم- مواظب داده‌هاي اصلي روي سيستم خودتون باشيد ( در حالتي كه از سيستم مجازي استفاده نمي‌كنيد)

بند هشتم- نصب لينوكس در محيط مجازي زمانبرتر از سيستم‌ واقعي، به همين منظور در سيستم مجازي سعي كنيد حد اقل بسته‌ها رو نصب كنيد، تا زمان كمتري طول بكشه.

بند نهم- در Virtual PC و VMWare، مي‌شه تو هر مرحله از نصب از سيستم SnapShot گرفت، مثل Hibernate مي‌مونه، از سيستم در حال Running پشتيبان مي‌گيره و اگه مرحله بعدي رو خراب كرديد مي‌تونيد برگرديد (مثل فيلم Butterfly Effect)

بند دهم- مراحل نصب رو يادداشت كنيد، براي زماني كه مي‌خواهيد از سيستم واقعي استفاده كنيد.

نصب ويندوز با نصب لينوكس چه فرقهايي داره؟

يكي از مهمترين تفاوتهاي نصب لينوكس و ويندوز اينه كه در هنگام نصب ويندوز، سوالها به صورت گاوي در مزرعه(اصطلاح علمي) در هنگام مراحل نصب از شما سوال مي‌شه، در حالي كه در لينوكس كليه سوالات و تنظيمات نصب در ابتدا از شما سوال خواهد شد و شما با ترك 1 ساعته سيستم و برگشت به محل، شاهد يك سيستم لينوكس آماده دريافت Username هستيد.

يكي ديگه از تفاوتها امكانات زيادي كه در نصب لينوكس در اختيار شماست. شما با خيلي از تنظيماتي برمي‌خوريد كه در نصب Windows به صورت پيش فرض تنظيم مي‌شوند. راه فرار هم نداريد، چون اين تنظيمات بايد صورت بگيرن و حالت پيش فرض ندارن به همين منظور كليه مراحل نصب رو از روي PDF و راهنماي انگليسي موجود در مراحل نصب دنبال كنيد.

بعد از نصب لينوكس

خوب از نصب رد شيم (ديديد ماسماليو D:)، وارد محيط لينوكس شيم.

محيط لينوكس شامل 2 بخش، محيط گرافيكي و محيط Console. محيط گرافيكي اونجاست كه شما اشكال رنگي و صفحات گرافيكي مي‌بينيد و محيط Console مانند محيط Command Prompt در ويندوز داراي شكلي سياه با متنهاي سفيد و به صورت Text مي باشد.

به صورت پيش فرض بعد از نصب محيط گرافيكي براي شما نمايش داده مي‌شه، در شرايطي كه شما محيط گرافيكي را نصب نكرده باشيد يا، محيط Text رو به صورت پيش فرض قرار داده باشيد، محيط Console نمايش داده مي‌شه.

محيط گرافيكي لينوكس بر خلاف ويندوز كه محيط گرافيكي بخشي از سيستم عامل محصوب مي‌شه، يك نرم‌افزار كاملا مستقل از سيستم و عملكرد اون كاملا مثل بقيه نرم‌افزار‌هاي سيستم. اين توضيح يه چيز خيلي مهم رو براي ما روشن مي‌كنه، كه لينوكس به طور كلي با Console اون شناخته مي‌شه و در نتيجه كليه قابليتهاي لينوكس از طريق Console اون قايل دسترس هستند. بر خلاف Windows كه در محيط Console شما قابليت‌هاي نسبتا كمي رو در اختيار داريد.

كاربران سيستم لينوكس به 3 گروه تقسيم مي‌شوند. گروه مدير‌ها، گروه كاربران و root. بازهم بر خلاف Windows كه ما چندين Administrator با قابليت‌هاي يكسان داريم و گروهي كاربر با قابليت‌هاي متفاوت، در لينوكس ما تنها يك كاربر با قابليت محض داريم به نام root. بقيه مديران كاربران جزئي هستند كه مقداري از قدرت root را به ارث برده اند. كاربران جزء كاربري در پايين ترين لايه قرار مي‌گيرند و تنها كارهايي را مي‌توانند انجام دهند كه كاربران لايه‌هاي بالايي به آنها اجازه داده باشند.

ما در لينوكس 3 اصطلاح root داريم كه معمولا دوستان با آنها معجون درست مي‌كنند:

1- كاربر root: اين root قابل ديدن نيست، بلكه جزئي از Policy سيستم در تصميم گيري‌هاي عملكردي است(ديدي يكي يه چيزيو بلد نيست، چند تا كلمه قلمبه سلمبه مي‌گه، كه بگه تو نمي‌فهمي ((: )
    2- root: به مسير اوليه يا پايه لينوكس گفته مي‌شه. بر خلاف ويندوز كه مسير‌هاي پايه محدود به نام درايوها مي‌شن مثل :C و :D و ... در لينوكس ما تنها يك مسير واحد داريم، كه به آن root گفته مي‌شود و بقيه فايلهاي سيستم در زير شاخه اين مسير قرار دارند و از اين شاخه بالاتر نداريم. به عبارت ديگه، تنها شاخه لينوكس كه شاخه بالاتري ندارد شاخه root سيستم است و با علامت / نمايش داده مي‌شود.
    3- شاخه root واقع در root: در root سيستم، يك شاخه يا Directory داريم به نام، root كه محل قرار گيري فايل‌هاي كاربر مدير سيستم (يا root) است( چي در اومد). به بيان ديگه، كاربر root سيستم (تعريف اول) بايد يك شاخه براي قرار دادن فايلهاش داشته باشه كه اسم اين شاخه root (تعريف سوم) كه طبق تعريف كل سيستم بايد در مسير اصلي لينوكس يا همان root (تعريف دوم) است. اين شاخه با نماد root/ نمايش داده مي‌شه.

ما در root لينوكس كلي شاخه داريم:
    root: مسير قرار گيري فايل‌هاي مدير سيستم
    bin: مسير قرار گيري فايل‌هاي اجرايي قابل اجرا براي كليه كاربران (غير مديريتي)
    sbin: مسير قرارگيري فايل‌هاي اجرايي قابل اجرا براي كاربران مدير( مديريتي)
    dev: مسير قرار گيري فايل‌هاي مربوط به وسايل سخت افزاري
    etc: مسير قرار گيري تنظيمات سيستم (مثل Registry)
    usr: مسير قرار گيري كليه نرم‌افزار‌هاي نصب شده بر روي لينوكس شما
    var: مسير قرار گيري فايل‌هاي runtime برنامه‌هاي در حال اجرا (معمولا از يك پارتيشن پويا با سرعت بالا استفاده مي‌شود)
    tmp: مسير قرار گيري فايل‌هاي Temp توليد شده توسط نرم‌افزارها
    opt: مسير اختياري براي نصب برنامه‌ها
    home: مسير قرار گيري شاخه‌هاي مربوط به كاربران غير root سيستم.
    mnt: مسير قرار گيري Mappingهاي Storageهاي شما(ميگم يعني چي)
    media: مسير قرار گيري Mappingهاي اتوماتيك Storageهاي شما(اينم مي‌گم)
    و تعدادي شاخه ديگه در لينوكس‌هاي مختلف.

اينجا يك مسئله‌اي خيلي مهم. در لينوكس همه چيز فايل است.

فايل‌ها در لينوكس بر خلاف ويندوز تنها محدود به قطعاتي نام‌گذاري شده در ديسك‌ها نمي‌باشند. در لينوكس همه چيز فايل است و با آن مانند يك فايل بر خورد مي‌شود. اين فايل‌هاي مي‌توانند بر روي ديسك باشند يك اينكه كارت‌صدا شما باشند يا يك ارتباط شبكه‌اي با يك كامپيوتر ديگر. در اصل اين جمله كه همه چيز يك فايل است، نشانگر آن است كه برخورد با كليه قطعات سيستم شبيه فايل‌ها صورت مي‌گيرد و مديريت آنها با هم يكسان است.

مگه غير از اينه‌كه شما روي كارت صداي خودتون مي‌نويسيد و از ميكروفون متصل بهش مي‌خونيد، خوب روي فايل‌هاي واقعي هم مي‌نويسند و مي‌خونند. مديريت يكسان، پياده سازي متفاوت.

فراموش نكنيد، در لينوكس همه‌چيز فايل است.

چند دستور ساده،
    بعد از شروع لينوكس، وارد محيط متني اون بشيد، اگه با محيط گرافيكي لينوكس شما شروع شد، با استفاده از كليد‌هاي Alt Ctrl F1 وارد محيط متني 1 بشيد. در لينوكس ما مي‌تونيم 12 محيط واقعي و بينهايت محيط مجازي داشته باشيم. اين محيط هاي واقعي با استفاده از ALT CTRL و كليد F مربوطه نمايش داده مي‌شوند. به طور معمول، 6 تاي اولي متني و 4تاي آخر گرافيكي هستند، ولي در هنگام نصب لينوكس شما فقط از محيط 7 گرافيك مي‌گيريد كه قابل گسترش.

وقتي وارد محيط متني اول شديد با root و رمز مشخص شده در مراحل نصب وارد سيستم شويد و اولين كاري كه انجام مي‌ديد ساختن يك كاربر معموليه.

وقتي وارد محيط متني شديد دستورات زير رو اجرا كنيد:
    adduser user
    passwd user

با اجراي دستور اول كاربري به نام user ساخته مي‌شه و با اجراي دستور دوم، سيستم از شما كلمه عبوري براي اين كاربر دريافت مي‌كنه. سپس با استفاده از دستور exit از محيط root خارج بشيد. زماني كه دستور exit رو اجرا مي‌كنيد، سيستم دوباره از شما نام كاربري و رمز عبور مي‌خواد، اينبار براي نام كاربري كلمه user رو وارد كنيد و براي كلمه عبور، كه ديگه خودتون مي‌دونيد.

اينبار سيستم شما رو با استفاده از كاربر root وارد سيستم مي‌كنه، خيالتون راحت باشه، بدترين كاري كه در اين حالت مي‌تونيد انجام بديد شكستن مانيتوره.

خوب بيايد قبل از اينكه با اين غول آشنا بشيم ببينيم دستورات چين و چطوري عمل مي‌كنن.

قبل از هرچيز بايد موقعيت يابي كنيم:
    ما لينوكس نصب كرديم،
    لينوكس Boot شد،
    ما وارد لينوكس شديم با كاربر مدير سيستم،
    كاربر جديد ساختيم براي جلوگيري از خطرات احتمالي،
    از كاربر root خارج شديم،
    وارد كاربر جديد شديم و الان مي‌خواهيم دستورات خودمون رو اجرا كنيم،
    در محيط‌هاي متني ديگه، سيستم آماده دريافت نام‌كاربري و رمز عبور براي ورود به سيستم

خوب براي شروع دستور / cd رو اجرا كنيد، اين دستور باعث ميشه، شما به root سيستم منتقل بشيد. دستور ls رو اجرا كنيد.

توضيح: دستور فلان رو اجرا كنيد يعني اينكه دستور رو تابپ كنيد و enter رو فشار دهيد
    توضيح: دستور فلان رو اجرا كنيد با پارامتر فلان، يعني اينكه دستور رو تايپ كنيد و پارامتر‌ها رو با فاصله از اون وارد كنيد و كليد Enter رو فشار دهيد.

دستور cd مخفف Change Directory يا تغيير شاخه است. دستور ls مخفف List و براي گرفتن ليست از فايلهاي مسير جاري استفاده مي‌شه. مثل Dir در Dos. حالا سعي كنيد يك فايل بسازيد، دستور touch رو با پارامتر a اجرا كنيد. اين دستور از شما خطا مي‌گيره، زيرا شما يك كاربر جزء هستيد و مي‌خواهيد در root سيستم فايل ايجاد كنيد و اين امر توسط لينوكس جلوگيري مي‌شه. دستور cd رو اجرا كنيد. دستور cd خالي به معني انتقال به مسير مربوط به كاربر فعلي مي‌شه. يعني اگه كاربر root باشيد دستور cd معادل دستور cd به همراه پارامتر root/ و در صورتي كه كاربر user باشيد، دستور cd به تنهايي به معني cd با پارامتر home/user/ مي‌باشد.

حال كه دستور cd رو اجرا كرديد، دستور pwd رو اجرا كنيد، تا ببينيد كجا هستيد. حال دستور touch با پارامتر a رو اجرا كنيد، اينبار از شما خطايي نگرفت و در صورتي كه دستور ls رو اجرا كنيد فايل a رو مي‌بينيد. حال با دستور rm به معني remove و پارامتر a فايل ساخته شده به نام a رو پاك كنيد.

خوب دستورات ديگه:

دوباره يك فايل بسازيد
    touch a

فايل ساخته شده a رو به نام ديگري كپي كنيد:
    cp a b
    دستور cp به معني كپي كردن و به صورت معمول با 2 پارامتر استفاده مي‌شه، پارامتر اول فايل مبدا و پارامتر دوم فايل مقصد.
    اين باعث مي‌شه از فايل شما به نام a يك كپي به نام b ساخته بشه. اين عمل معادل دستور كپي و چسباندن در ويندوز عمل مي‌كنه.

حالا فايل a رو با دستور rm پاك كنيد. تنها فايلي كه مي‌مونه فايل b. مي‌تونيد مراحل رو با ls ببينيد. اين دو مرحله كار رو مي‌شه با دستور mv انجام داد كه مانند Cut و Paste در ويندوز عمل مي‌كنه. يعني يك كپي از فايل تهيه مي‌شه و فايل اصلي پاك مي‌شه به اصطلاحي عمل Move انجام ميشه. پس تابپ كنيد:
    mv b a
    يعني فايل b رو به a تغيير نام بده.

خوب تا حالا با فايل‌ها كار كرديد، فايل‌ها مثل كاغذند، كه ميشه اونها رو تو كيف يا پوشه قرار داد. براي ساخت پوشه از دستور mkdir استفاده كنيد.
    mkdir folder
    اين باعث ايجاد يك شاخه مي‌شه به نام folder، اين بار اگه شما دستور زير رو تابپ كنيد:
    mv a folder

باعث تغيير نام a به folder نميشه، بلكه به خاطر اينكه folder اسم يك شاخه مي‌باشد، فايل a رو به داخل اون شاخه يا پوشه انتقال مي‌ده.

مي‌تونيد حالا بريد داخل شاخه folder و فايل هاي توش رو ببينيد:
    cd folder
    ls

زماني كه مي‌خواهيد از شاخه به شاخه قبلي يا والدش برگرديد دستور cd با پارامتر .. رو اجرا كنيد. در اصل بر خلاف windows كه ..cd يك دستور حساب مي‌شه، در لينوكس ما شاخه‌هايي داريم به نام .. كه توسط سيستم ايجاد مي‌شن و هميشه به شاخه والدشون اشاره دارن. همچنين شاخه‌اي داريم با نام . كه به همين شاخه جاري اشاره مي‌كنه.

ضمنا يكي از تفاوتهاي اصلي ويندوز و لينوكس در جدا ساز شاخه هاس كه در ويندوز از بك اسلش يا \ استفاده مي‌شه و در لينوكس از اسلش يا /. مثل سايت‌هاي اينترنت كه از اسلش استفاده مي‌كنن.

مورد دوم تفاوت، در اسامي فايلها در لينوكس و ويندوز. در لينوكس چيزي به نام پسوند وجود نداره، و فايلها بر اساس نوعشون شناخته مي‌شن نه از پسوندشون، و وجود نقطه در اسم فايل، مانند بقيه كاراكتر‌ها عمل مي‌كنه.

مورد بعدي تفاوت، حساس بودن لينوكس به نام كوچك و بزرگ فايلهاست براي مثال دستورات زير خطاست:
    touch a
    cp A b

زيرا در دستور cp شما مي‌خواهيد فايلي با نام A‌بزرگ رو كپي كنيد، در حالي كه اسم فايل ما a كوچك كي‌باشد.

جا افتادن اين مسئله يه مقدار سخت، ولي كم كم عادت مي‌كنيد.

يكي از پارامتر‌هايي كه معمولا دستورات لينوكس از اون پشتيباني مي‌كنن، پارامتر help-- كه باعث مي‌شه يك راهنما از اون دستور نمايش داده بشه و مثل ?/ در ويندوز عمل مي‌كنه. مانند:
    cp --help
    mv --help
    touch --help

همچنين شما مي‌تونيد از دستور man با پارامتر اسم دستور استفاده كنيد تا يك راهنماي جامع در اختيار شما قرار بگيره. مانند:

man cp
    man mv
    man touchژ

توجه كنيد براي خروج از برنامه man شما بايد در برنامه كليد Escape رو بزنيد و تايپ كنيد q: و كليد Enter رو فشار بديد.
    ( البته در بعضي از نسخه‌ها با كليد q هم خارج مي‌شه)

مورد ديگه خيلي خوب در لينوكس اينه‌كه شما مي‌تونيد با نوشتن چند حرف از دستور و فشار دادن كليد tab دستور رو كامل كنيد. براي مثال دستور fdisk، كه شما مي‌تونيد تايپ كنيد fdi و كليد tab رو فشار بديد تا خود Shell لينوكس براي شما ادامه دستور رو كامل كنه. اگه تعداد دستورات زياد باشه، چيزي نمايش داده نمي‌شه و باtab دوم كه شما فشار بديد كل دستوراتي كه با fdi شروع مي‌شن نمايش داده مي‌شه. اگه تعداد دستورات زياد تر از صفحه باشه، يك صفحه از دستورات نمايش داده مي‌شه و سيستم منتظر فشار كليد از سوي شما مي‌شه. كليد enter يك خط صفحه رو به پايين مي‌بره، كليد Space يك صفحه رو انتقال مي‌ده و كليد q از نمايش دستورات خارج مي‌شه. اين‌كار رو شما با اسم فايل‌ها هم مي‌تونيد انجام بديد.

ضمنا محيطي كه شما الان داخلش قرار داريد Console لينوكس نام داره و اسمش Bash. اين نرم‌افزار يكي از قدرتمند ترين Shellهاي موجود در جهان، كه خيلي هم پويا و پر استفاده است.

براي مثال ما دستوري داريم به نام echo كه هر پارامتري كه به اون داده بشه رو چاپ مي‌كنه مثل
    echo salaam

حال شما دستورا زير رو تابپ كنيد:

for i in `seq 10`; do
    echo salaam
    done

اين دستورات باعث مي‌شن كه 10 خط سلام براي شما نمايش داده بشه. Bash از بقيه دستورات كنترلي مثل if، do ، While و switch پشتيباني مي‌كنه كه خارج از بحث اينجاست.

حالا براي ادامه از محيط متني خارج شيد،

قبل از exit كردن، همه فايل‌هايي كه ساختيد رو پاك كنيد با rm

براي پاك كردن شاخه از دستور rm با پارامتر r- استفاده كنيد مثل
    rm -r folder

r به معني Recursive يا بازگشتي كه براي پاك كردن شاخه‌ها و زير‌شاخه‌هاي موجود استفاده مي‌شه و دستور rm به تنهايي قابليت پاك كردن شاخه‌ها رو نداره.

همچنين براي كپي كردن شاخه‌ها مي‌تونيد از cp با پارامتر r- و سپس شاخه مبدا و مقصد استفاده كنيد.

دستور exit رو تايپ كنيد.

حالا با كليد Alt Ctrl F7 به محيط گرافيكي بريد(توجه كنيد زماني كه در محيط متني‌هستيد استفاده از كليد Alt F7 كافيه)

با استفاده از نام كاربري user و رمز مشخص شده در مراحل قبلي وارد محيط گرافيكي بشيد و كمي با محيط اون آشنا بشيد تا هم خستگيتون در بره، هم از كسالت در بياييد و يه كم با محيط آشتي كنيد. خيلي شبيه Windows با اين تفاوت كه تعداد برنامه‌ها بيشتره و نام‌هاي مختلفي هم داره و در طبقه‌بندي هاي مختلفي قرار دارن.

اگه پسورد نام كاربري userرو فراموش كرديد، در محيط متني با نام كاربري root وارد شيد و دستور passwd رو با پارامتر user اجرا كنيد، اين كار باعث مي‌شه بتونيد رمز عبور كاربران جزء رو تغيير بديد.

بعد از اينكه تو محيط گرافيكي دور زديد، از منوي اصلي محيط گرافيكي گزينه Logoff رو انتخاب كنيد،

اگه از محيط مجازي استفاده مي‌كنيد گزينه Shutdown و اگه از محيط واقعي استفاده مي‌كنيد گزينه Reboot رو انتخاب كنيد.

اين كار باعث مي‌شه، لينوكس همه نرم‌افزار هاي باز رو ببنده و از محيطش خارج مي‌شيد.

هر زماني كه دوباره حوصلشو داشتيد وارد محيط گرافيكي شيد، چند روز با اين محيط كار كنيد تا يه كم به لينوكس آشنا بشيد تا محيط متني رو كم كم ادامه بديم.

براي امروز بسه

بي ساكزز
    سي‌تي وينرز!
    [فقط اعضا می توانند لینک ها را مشاهده کنند برای ثبت نام اینجا را کلیک کنید]

کاربر فعال webgard3 آواتار ها
    تشکرها / پسندها

مرسی.
    خیلی مقاله قشنگی بود.
    ...Thechnology is faster than you
    .so Try HARD

کاربر فعال webgard3 آواتار ها
    تشکرها / پسندها

آوردم بالا اونایی که ندیدن ببینن
    ...Thechnology is faster than you
    .so Try HARD

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)