ناسا هاست ارائه دهنده سرور مجازی لینوکس و هاست پرسرعت وردپرس به همراه سی پنل و دایرکت ادمین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 9 , از مجموع 9

موضوع: اموزش نصب روتر

 1. #1
  کاربر ممتاز حرفه ای shiraz آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Apr 2007
  نوشته ها
  2,473
  تشکرها / پسندها

  پیش فرض اموزش نصب روتر

  در اين اموزش چگونگي پيكر بندي يك روتر را براي شما بيان ميكنم . اين اموزش از انجايي كه با مثال بسيار شيرين تر مينمايد فرض را بر اين گرفته ام كه شما از روتر EtherFast Cable/DSL استفاده ميكنيد . با استفاده از اين روتر ميتوانيد سرعت اينترنت خود را بين 253 كاربر تقسيم كنيد .

  ابتدا سراغ كابل بندي اين روتر ميرويم . كابلهاي شبكه همانطور كه ميدانيد براي اتصال PC ها در شبكه هاي اترنت به كار ميروند بنابراين ميتوان منابعي اصلي مانند پرينتر و دسترسي به اينترنت را بين كامپيوتر هايي كه در شبكه قرار دارند به اشتراك گذاشت . اينكه شما در شبكه خود از چه كابلي استفاده كنيد بسيار مهم است چراكه در صورت عدم انتخاب صحيح كابل از سرعت و كيفيت مطلوب برخوردار نخواهيد شد .
  كابلهاي شبكه در انواع و درجه هاي متفاوتي عرضه شده اند كه به انها categories ميگويند . Category 5 يا همان Cat5 قابل اطمينان ترين كابل است كه شما ميتوانيد اين كابل را از بيرون با قيمتي مناسب تهيه كنيد .
  اين كابلها از نوع كابلهاي جفت شده به هم ميباشند چرا كه سيم هايي كه درون اين كابل هستند بصورت جفت شده قرار دارند ميتوانيد براي انواع كابلها به مقاله مربوطه مراجعه كنيد
  كابلهاي Cat5 با اتصال دهنده هاي RJ-45 هستند كه درون پورتهاي RJ-45 جاي ميگيرند . پورتهاي RJ-45 ساده ترين و در عين حال بهترين و معمولترين پورتهاي رابط درشبكه براي اتصال دو PC ميباشند مودم هاي كابلي و DSL نيز از پورتهاي RJ-45 براي اتصال به اينترنت استفاده ميكنند . پورت RJ-45 را ميتوانيد روي كارت شبكه يا هاب و يا سوئيچ هاي خود پيدا كنيد كه در اين مقوله انرا روي روتر خود ميبينيد .
  اما براي اينكه بفهميد كابل شما از كدام نوع است يعني از نوع Straight-Through يا از نوع CrossOver-Cable است . دو سر كابل را گرفته و كنار هم قرار دهيد اگر كابل شما از نوع Straghit-Throgh بود سيم هاي همرنگ با هم در دوسر كابل از نظر مكاني تطبيق ميكنند . اما اگر از نوع CrossOver بود اين سيم ها به نظم و ترتيب رنگ نخواهند بود .
  براي درك منظورم از عكس هاي زير ديدن كنيد در ضمن با استفاده از عكس هاي زير ميتوانيد با داشتن سوكت دو سر سيم RJ-45 اين كابل را خودتان بسازيد تا چنان هزينه بر هم نباشد !  و اما اينكه براي شروع نصب بايد بدانيد كه چه چيزهايي داريد يا نداريد براي شروع با هم ملزومات را مرور ميكنيم :
  قبل از تنظيمات روتر مطمئن شويد كه از مقدار لازم كابل شبكه براي اتصال مودم به روتر و هر PC به شبكه يا روتر برداشته ايد .
  در ضمن شما براي هر PC به يك كارت شبكه نيز نيازمنديد .
  بعضي كابلها يا مودم هاي DSL از كابلهاي CrossOver براي اتصال به روتر استفاده ميكنند . بنابراين حتما چك كنيد كه از چه نوع كابلي استفاده ميكنيد .
  وقتي موفق به اتصال دو سخت افزار به همديگر از طريق كابلها شديد هميشه در صورت منطبق شدن اين دو با هم چراغ LED لينك روشن خواهد شد براي مثال چراغ WAN LINK در صورت درست بودن اتصال مودم و روتر روشن ميشود . در ضمن احتمالا يك چراغ هم روي كارت شبكه خود براي فايند موفقيت خواهيد داشت .
  نكته اي كه در اين قسمت حياتي به نظر ميرسد استفاده از كابلهاي هم نوع براي اتصال با روتر ميباشد در صورت هر گونه اشكال در بخظ كابل بندي اتصالات شما با مشكل مواجه خواهد شد .
  حال براي اتصال كابل ها يا مودم به روتر اماده ميشويم .
  ابتدا اداپتور برق را كه وظيفه تامين برق روتر شما دارد را به پشت روتر خود بزنيد . بعد از اتصال براي انكه از تامين شدن برق روتر خود مطمئن شويد به چراغ LED روي روتر نگاه كنيد تا ببينيد برق در روتر جاري شده است يا خير . در ضمن يادتان باشد هر گاه خواستيد دو سخت افزار را به هم متصل كنيد حتما چراغ link را چك كنيد و از روشن بودن ان براي امادگي اتصالي مناسب اگاهي داشته باشيد . حال بايد مودم يا كارت شبكه خود را به روتر متصل كنيد . يكي از سرهاي كابل RJ-45 را در مودم دي اس ال خود بزنيد و سر ديگر را به پورت WAN روتر وصل كنيد . شكل زير درگاه ورودي مودم DSL شما را نشان ميدهد .

  نكته ديگر كه حائز اهميت است كابل مودم DSL شماست كه بايد به فقط به پورت WAN متصل شود جراكه روتر ديگر پورت ها را براي شناسايي مودم استفاده نميكند .
  شكل زير پورت WAN شما را براي يك روتر چهار پورتي نمايش ميدهد :

  بعد از انكه از اتصال روتر با برق مطمئن شديد مودم DSL راروشن كنيد و به چراغ LED لينك WAN نگاه كنيد اگر روشن بود يعني اتصال با روتر از لحاظ فيزيكي عاري از نقص است .
  حال نوبت به ان رسيده است كه كامپيوترهايتان را به روتر متصل كنيد . براي هر PC به يك كابل شبكه نيازمنديد براي سوئيچها و هابهايي كه ميخواهيد به روتر متصل كنيد نيز به يك كابل براي اتصال با پورت RJ-45 نيازمنديد .
  براي اتصال روتر با تنها يك كامپيوتر پورت RJ-45 را با كارت شبكه كامپيوتر متصل كنيد و سر ديگر كابل را نيز به standard RJ-45 port روتر متصل كنيد. تمامي پورت ها علاوه بر پورت WAN و Uplink از نوع RJ-45 استاندارد هستند براي روتري كه تنها يك پورت دارد از پورت LAN براي اتصال استفاده كنيد . باري اتصال هاب يا سوئيچ نيز از همان روش فوق استفاده ميكنيد يعني يك سر سيم را به پورتRJ وصل ميكنيد و سر ديگر را به پورت uplink روتر وصل كنيد . اگر شما يك روتريك پورتي داريد و تنها پورت باقيمانده روي هاب يا سوئيچ شما پورت Uplink ميباشد كابل را به پورت Uplink متصل كنيد و روتر را نيز به پورت LAN و از انجا سوئيچ را به straight mode II تغيير دهيد .
  وقتي از پورت Uplink روتر استفاده ميكنيد از پورت كناري ان براي اتصال استفاده نكنيد چراكه سيم پيچي داخلي انها با همديگر در ارتباط هستند و در يك لحظه تنها يكي از انها ميتواند مورد استفاده قرار بگيرد . بنابراين از پورت كناري ان يعني فرض كنيد يكي درميان كابلها را ميبنديد . به شكل نگاهي بيندازيد ( اينكار به بهينه سازي عملكرد روتر شما كمك ميكند وگرنه اشكال عمده اي در كاركرد روتر ايجاد نميكند)

  پس از اتصال از روشن شدن تمامي چراغهاي LED پورتها اگاهي كامل كسب كنيد . در ضمن هاب يا سوئيچ شما نيز چراغي براي اعلام صحت اتصال دارد انرا نيز نگاه كنيد تا مطمئن شويد
  حال نوبت به ان رسيده است تا روتر را به اينترنت متصل كنيم . ..
  در رابطه با تنظيمات TCP/IP قبل از دستكاري حتما اين تنظيمات را در جايي نگهداري كنيد چراكه بعدا در صورتيكه موفق به ادامه نشديد حداقل بتوانيد با تنظيمات قبلي تا زمان رفع اشكال به كارتان ادامه دهيد . قبل از نصب روتر حتما قبل از ان اگر از پروكسي سرور استفاده ميكنيد انرا برداريد نرم افزارهايي كه وظيفه Firewalling دارند را نيز برداريد يا غير فعال كنيد . و نرم افزار هاي اينترنت login مثل winpoel يا intranet 300 را نيز از كار بياندازيد .
  اگر از اينترنت اكسپلورر استفاده ميكنيد به ادرس زير برويد
  Start>Settings> Control Panel> Internet Options > connections > lan settings
  تمامي چك مارك هاي اين پنجره را پاك كنيد . بعد از ان از مرورگر خود كه جلويتان باز است به tools و internet options برگرديد و گزينه never dial a connection را از زبانه connections پيدا كرده و تيك بزنيد .
  براي netscae navigator ميتوانيد به منوي edit رفته و preferences را پيدا كنيد و از انجا به proxies برويد و روي direct connection to the internet را كليك كنيد .
  اگر از ويندوز 98 به پايين استفاده ميكنيد به ترتيبي كه ميگويم عمل كنيد :
  تمامي تنظيماتي كه عوض ميكنيد را يادداشت كنيد تا بعدا با مشكل مواجه نشويد :
  روي network neighborhood كليك راست كنيد و گزينه properties را انتخاب كنيد . TCP/IP را براي اداپتور شبكه انتخاب كنيد و گزينه properties را از انجا كليك كنيد .
  رو ي زبانه address كليك كنيد و Obtain an IP address automatically را انتخاب كنيد .
  زبانه GateWay را انتخاب كنيد و اگر گزينه اي با نام Installed gateway ديديد را با دكمه remove پاك كنيد .
  روي زبانه DNS كليك كنيد و گزينه Disable DNS راا نتخاب كنيد . و سپس Ok بزنيد .
  اگر از ويندوز NT استفاده ميكنيد :
  كليه تنظيماتي كه تغيير ميدهيد را جايي يادداشت كنيد :
  روي Network neighborhood كليك راست كنيد و properties را انتخاب كنيد . به زبانه پروتوكول برويد و TCP/ip را انتخاب كنيد و properties را بزنيد در زبانه IP address گزينه Obtain An IP address را انتخاب كنيد . هر gateway كه ديديد را نيز پاك كنيد .
  اگر از ويندوز 2000 استفاده ميكنيد بروي My network places كليك راست كنيد و properties را انتخاب كنيد روي Local Area Connection دو بار كليك كنيد تا به روتر وصل شويد . روي دكمه properties كليك كنيد و از properties گزينه TCP/ip گزينه Obtain An ip address automatically را انتخاب كنيد .
  احتمال ميرود ويندوز شما از شما ادرس فايلهاي ويندوز را بخواند كه انرا به ادرس مربوطه راهنمايي ميكنيد و سپس كامپيوتر را دوباره راه اندازي ميكنيد . حال يك مرورگر باز كنيد اكنون بايد به اينترنت وصل شويد اگر نشديد مقداري تنظيمات روتر را تغيير دهيد . بعضي كامپيوتر ها بايد تنظيماتي علاوه بر انچه در فوق گفته شد بايد اعمال شود بر انها كه بايد ان كارها را نيز بكنيد .

  منبع : نامشخص

  عزیزان بازدیدکننده اگر منبع این آموزش را می دانند, در ذیل همین تاپیک بنویسند

 2. # ADS
  Circuit advertisement
  تاریخ عضویت
  Always
  نوشته ها
  Many
   

 3. #2
  کاربر عادی niasha آواتار ها
  تاریخ عضویت
  May 2007
  نوشته ها
  14
  تشکرها / پسندها

  پیش فرض

  لطفا لینک عکسها رو تصحیح کنید

 4. #3
  RezaBehroozi admin آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jan 1970
  محل سکونت
  Iran/Shiraz
  نوشته ها
  11,162
  تشکرها / پسندها

  پیش فرض

  این طور که من دنبال کردم منبع اصلی این مقاله ***** هست و بدین دلیل عکس ها نمایش داده نمیشه
  [فقط اعضا می توانند لینک ها را مشاهده کنند برای ثبت نام اینجا را کلیک کنید]

 5. #4
  کاربر عادی mzbcracker آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Aug 2007
  محل سکونت
  بوشهر
  نوشته ها
  329
  تشکرها / پسندها

  پیش فرض

  این مقاله رو دیدم و فکر کردم مناسبه اینجا بزارم:

  مشاهده: [فقط اعضا می توانند لینک ها را مشاهده کنند برای ثبت نام اینجا را کلیک کنید]

 6. #5
  کاربر عادی niasha آواتار ها
  تاریخ عضویت
  May 2007
  نوشته ها
  14
  تشکرها / پسندها

  پیش فرض

  از ***** شکن هم که استفاده می کنید هم پیغامی مبنی بر چاک شدن اکانت میده

 7. #6
  کاربر فعال Naderpour آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jan 1970
  محل سکونت
  فعلا تهران - در کل مشخص نیست
  نوشته ها
  1,061
  تشکرها / پسندها

  پیش فرض

  سلام و خسته نباشید . و ممنون از مقالتون ولی چه ربطی به سیسکو داشت عزیز؟
  milad.naderpour[at]Gmail.com

 8. #7
  کاربر عادی A_r_a_s_h_mj آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2009
  محل سکونت
  Tehran
  نوشته ها
  1
  تشکرها / پسندها

  پیش فرض

  mamnoon az matlabe khoobetoon amma be nazare man be karaye herfe ee tar o sakht tar be pardazin behtare chon mamoolan kasaee ke mian inja hame karshenaso tahsil kardan.dg rahandazie router ro
  hatman baladan

 9. #8
  کاربر فعال Peymanlari آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Sep 2008
  محل سکونت
  Shiraz
  نوشته ها
  1,563
  تشکرها / پسندها

  Sm Ok

  لطفا دوست عزيز از Pnglish استفاده نكنيد فارسي تايپ كنيد .
  ممنون .
  دوست عزيز اين سايت تخصصي شبكه هست و در آن همه اي مطالبي مربوط به شبكه گذاشته مي شود تا افراد مبتدي تا حرفه اي بتوانند از آن استفاده كنند و مشكلشان حل بشود .
  درسته شايد اين مطلب مبتدي باشد ولي افرادي هستند كه تازه شروع به كار شبكه كرده اند و نياز به اين آموزش ها دارند .

 10. #9
  کاربر فعال Naderpour آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jan 1970
  محل سکونت
  فعلا تهران - در کل مشخص نیست
  نوشته ها
  1,061
  تشکرها / پسندها

  پیش فرض

  206 کاربر از این صفحه دیدن کردن ، جدا از مهمان ها !
  milad.naderpour[at]Gmail.com

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •