صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 12

موضوع: چگونه یک رزومه تأثیرگذار بنویسیم؟

 1. #1
  کاربر ممتاز حرفه ای shiraz آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Apr 2007
  نوشته ها
  2,474
  تشکرها / پسندها

  پیش فرض چگونه یک رزومه تأثیرگذار بنویسیم؟

  داشتن رزومه خوب و گیرا اولین گام برای استخدام شدن است. اگر شما فرد متخصصی هستید و قابل ترین فرد برای استخدام در یک پست باشید، چنانچه رزومه جذابی نداشته باشید استخدام نمی شوید. بنابراین مطالعه این مطلب شما نحوه صحیح نگارش یک رزومه تأثیرگذار را می آموزید.


  یک رزومه (Resume) که برخی تاریخچه مختصر از زندگی یا Curriculum Vitae (CV) می‌نامند، شرح خلاصه‌ای از مهارتها، تحصیلات و سابقه کاری فرد است. یک رزومه خوب مهارتها و توانایی‌های فرد برای انجام موفقیت‌آمیز یک شغل یا یک فرصت تحصیلی را نشان می‌دهد [۱]. رزومه جزء جدا نشدنی مدارک لازم برای ارائه درخواست تحصیلی (اپلای) است. معمولا کمیته های پذیرش دانشگاه‌ها یا افراد ارزیابی کننده مدارک، با نامه پوششی داوطلب یا رزومه وی شروع می کنند. بنابراین رزومه فرد جزء اولین نقاط ارتباطی داوطلب با دانشگاه یا موسسه آموزشی است.


  برای نوشتن یک رزومه ایده‌آل لزوما نیازی نیست از یک سری قواعد کاملا مشخص پیروی نمود یا یک فرمت تعیین شده را به کار برد. برعکس، هر رزومه به عنوان یک وسیله منحصر به فرد بازاریابی است. این ابزار باید با موقعیت فرد سازگار باشد و کاری که از آن انتظار داریم یعنی متقاعد کردن فرد ارزیابی کننده را انجام دهد. در این جا نیز تنها به یک سری رهنمودهای کلی و مقدماتی که کارایی یک رزومه را بالاتر می‌برند می پردازیم. خبر خوب این است که با کمی تلاش، شما می‌توانید رزومه‌ای تهیه کنید که شما را در بین رقبایتان برتر نشان دهد. حتی اگر شما در یک شرایط رقابتی بسیار دشوار قرار داشته باشید، با یک رزومه کامل و جامع بایستی حداقل از شانس بیشتری از افراد شایسته‌تر از خود برای دعوت به مصاحبه برخوردار شوید.


  اشتباهات شایع در تدوین یک رزومه بسیار است. بزرگترین اشتباه این است که افراد فراموش می‌کنند که رزومه را برای چه می‌نویسند و اصولا رزومه چیست. باید توجه نمود که رزومه تاریخچه گذشته شما نیست. رزومه بیانیه هدف نیز نیست و یا حتی تشریح شخصی نیست. البته درست است که بخشی از رزومه بر سابقه کاری و تحصیلی فرد تمرکز دارد. اما رزومه با هدف جلب توجه مخاطب نوشته می‌شود و قصد دارد فرد ارزیابی کننده را متقاعد کند مدارک شما را دقیق‌تر ارزیابی نموده و در نهایت شما به مصاحبه دعوت شوید [۲]. رزومه‌ای که برای یک گرفتن یک شغل نوشته می‌شود کاملا با یک رزومه با هدف دستیابی به یک فرصت تحصیلی تدوین می‌گردد، متفاوت است. در مورد اولی، تمرکز فرد بر مهارتها و توانایی‌های فرد برای انجام شغل موردنظر است در حالیکه برای مورد دوم، سابقه تدریس، تحقیق یا تألیف از اهمیت بسزایی برخوردار می‌باشد [۳]..


  نخستین گام نوشتن یک رزومه کامل و جامع،‌ تعیین هدف است. به این منظور شما بایستی به خود مانند یک محصول نگاه کنید و هدف خود را جلب رضایت مشتری خود بدانید. باید تمام تلاش خود را بکار گیرید تا به خریدار خود بگویید شما بهترین گزینه برای او هستید. وقتی بدانید که ده‌ها و یا در مواردی صدها محصول مشابه شما وجود دارد،‌ این موضوع از اهمیت بیشتری برخوردار می‌شود. اگر این مسئله را در اولین مرحله از نوشتن رزومه به خوبی درک کنید،‌ تغییر اساسی در طرز نوشتن رزومه خود می‌دهید. به رزومه خود مانند یک بروشور نگاه کنید و تلاش نمایید تا دلایل محکمی برای کمیته پذیرش یا مصاحبه‌کنندگان بیاورید که شما بهترین گزینه ممکن برای آنها هستید و باید وقت بیشتری صرف ارزیابی مدارک شما کنند.


  برای نوشتن یک رزومه موثر، نکات مختلفی را باید در نظر گرفت که در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌شود:


  تعداد صفحات رزومه: اگر شما به تازگی فارغ‌التحصیل شده‌اید، داشتن یک رزومه ۲-۳ صفحه‌ای کافی است. باید رزومه شما اینقدر خلاصه تدوین شود تا به سرعت قابل مرور کردن باشد. البته نه آنقدر خلاصه که نتوانید توانایی‌های خود را به خوبی به معرض نمایش بگذارید. خیلی‌ها فکر می‌کنند که ارزیاب یا کمیته پذیرش دانشگاه‌ها تنها ۱۰ ثانیه به رزومه آنها نگاه می‌کنند و بعد تصمیم می‌گیرند که فرد را برای مصاحبه دعوت کنند یا نه. این تصور اصلا درست نیست. در حقیقت ارزیابان یا مصاحبه‌کنندگان، ۱۰ ثانیه به رزومه شما نگاه می‌کنند و بعد تصمیم می‌گیرند که به مرور رزومه شما ادامه بدهند یا نه. اگر تصمیم به مرور بیشتر رزومه گرفتند، ۲۰ ثانیه دیگر به رزومه شما نگاه می‌کنند و این کار ادامه می‌یابد تا تصمیم بگیرند مدارک شما را بیشتر ارزیابی کنند و در نهایت شما به مصاحبه دعوت شوید و یا شما را از فهرست گزینه‌ها حذف کنند.


  انعکاس نیازهای ارزیابی کنندگان: وقتی یک دانشگاه یا یک موسسه آموزشی یک موقعیت یا فرصت تحصیلی را بوجود می‌آورد، این یعنی دانشگاه یا موسسه مذکور نیازها و پیش‌شرط‌های لازم را از قبل پیش‌بینی نموده است و به دنبال فرد یا افرادی است که این نیازها را برآورده سازند. این جایی است که انعکاس نیازها در رزومه شما از اهمیت حیاتی برخوردار است.


  شما باید به خوبی دانش و توانایی‌های مورد نیاز برای دریافت فرصت تحصیلی را بشناسید و آنها را تا حد امکان در بخش مهارتهای خود بگنجانید. ابتدا مروری بر مهارتها و دانش موردنیاز داشته باشید سپس مهمترین آنها را فهرست کنید. بعد از آن تلاش کنید مهمترین ویژگیها و توانمندیهای مرتبط خود را در رزومه یا نامه پوششی خود منعکس نمایید. مهمترین قسمت کار، برجسته کردن توانایی‌ها، دستاوردها، مهارتها و دانش خود است و اینکه چطور نشان دهید که شما با سابقه تحصیلی و کاری خود می توانید نیاز دانشگاه موردنظر را برآورده سازید.


  برجسته نمودن توانمندیها و دستاوردهای داوطلب: معمولا افراد تلاش می‌کنند تا حد امکان تجارب، تحصیل، مسئولیتها و مهارتهای خود را فهرست کنند و فکر می‌کنند هرچه این فهرست طولانی‌تر باشد، رزومه بهتری دارند. هرچند فراموش می‌کنند که موضوع بسیار مهمتر این است که چگونه نشان دهند تا چه اندازه در هر یک از موارد یاد شده توانمند هستند. راه‌های بسیاری برای این روش وجود دارد. برای مثال تلاش کنید به سوالات زیر در رزومه خود به خوبی پاسخ دهید[۴]:


  - آیا از مدارک علمی سطح بالایی برخوردار هستید؟


  - آیا تا به حال مسئولیتهای مهم علمی را برعهده گرفته‌اید؟ (مسئولیتهایی مانند دستیار استاد، عضو کمیته یا انجمن علمی و …)


  - آیا تا کنون جایزه علمی یا بورسیه تحصیلی به دست آورده‌اید؟


  - آیا در انجام پروژه‌های علمی برجسته‌ای (مانند پایان نامه یا تحقیقات مهم دانشگاهی) مشارکت داشته اید؟


  - آیا در بین هم‌کلاسی‌های خود از جایگاه برتر یا مناسبی برخوردار بوده‌اید؟


  در کنار موارد یاد شده، اگر سابقه کاری مرتبط داشته‌اید، سعی کنید آن را در رزومه خود برجسته کنید تا نشان دهید توانایی کار کردن در گروه‌های علمی و پروژه‌های دانشگاهی را دارید و یا به اخلاقیات همیشه توجه می‌کنید.


  هر نوع کار داوطلبانه نیز برای افرادی که سابقه کاری کمی دارند می توانند موثر باشد. اگر از سابقه کاری زیادی برخوردارید می‌توانید به دستاوردهای خود مانند توسعه یک سیستم یا فرایند، یا تلاشهای خود در یک یا چند پروژه اشاره کنید.


  حوزه‌های اصلی یک رزومه


  همانگونه که قبلا توضیح داده شد یک فرمت مشخص برای نوشتن رزومه وجود ندارد. اما موارد زیر تا حد امکان باید در رزومه در نظر گرفته شود:


  - جزییات تماس (Contact Details): این بخش بایستی در قسمت اولیه رزومه گنجانده شود که به سادگی قابل رویت باشد. از این طریق فرد ارزیابی کننده به سرعت می‌تواند شماره تماس یا ایمیل شما را یادداشت کند یا برای تماس‌های بعدی آن را مشخص سازد. شاید خیلی واضح به نظر بیاید ولی حتما از صحیح بودن شماره تماس یا آدرس ایمیل اطمینان کامل حاصل کنید. اگر تصمیم بگیرند شما را برای مصاحبه دعوت کنند اما یک ایمیل یا تلفن اشتباه از شما داشته باشند، یک فاجعه است.


  - تحصیلات: برای افراد با سابقه کاری کم، این بخش از اهمیت بسیاری برخوردار است. سابقه تحصیلی شما باید تمامی مدارک تحصیلی شما در آموزش عالی و پس از دبیرستان را با تاریخ دقیق آنها نشان دهد و تمام دستاوردهای تحصیلی شما مانند پایان‌نامه‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد را منعکس کند.


  - دستاوردها و پاداش‌های علمی: فهرست هر یک از مقام‌ها یا پاداش‌های تحصیلی و علمی با ذکر تاریخ ضروریست. اگر شما تنها یک یا دو مورد را می‌توانید فهرست کنید سعی کنید این بخش را با قسمت تحصیلات ادغام نمایید.


  - سابقه تدریس: این بخش به ویژه برای افرادی که می‌خواهند در مقطع دکتری تحصیل کنند از اهمیت بیشتری برخوردار است. در قسمت سابقه تدریس تمامی درسهایی که تدریس نموده‌اید یا به عنوان دستیار استاد فعالیت کرده‌اید را با ذکر تاریخ فهرست کنید. توجه کنید که ذکر نام دانشگاه یا موسسه آموزشی در کنار عنوان دروس را فراموش نکنید.


  - سابقه تحقیق: این قسمت نیز برای داوطلبان مقطع دکتری مهم است. در این بخش تجارب خود را در پروژه‌های علمی فهرست نمایید و سعی کنید خیلی خلاصه به مسئولیتها و وظایف خود اشاره کنید.


  - توانمندیهای اصلی: اگر شما دارای سابقه کاری زیادی هستید این قسمت بایستی پس از بخش سابقه کاری آورده شود. هرچند اگر سابقه کاری کمی دارید، بخش سابقه تحصیلی مهمترین دارایی شماست. در انتهای این بخش می‌توانید بخش مهمترین دستاوردها را نیز اضافه کنید.


  - سابقه کاری: سابقه کاری هرچند غیرمرتبط می‌تواند مهارتها و توانایی‌های شما را تا حدودی نشان دهد. در این بخش می‌توانید به سابقه کار در گروه‌های کاری مختلف و پروژه‌های علمی مرتبط اشاره کنید.


  - دانش فن‌آوری اطلاعات: اگر شما متخصص یا فارغ‌التحصیل رشته‌های فن‌آوری اطلاعات نیستید بایستی این قسمت را خیلی خلاصه و با اشاره به چند نرم‌افزار یا سیستم که به آنها مسلط هستید تمام کنید. البته این بخش معمولا برای تدوین رزومه کاری مهم است اما برای ارائه درخواست تحصیلی از اهمیت چندانی برخوردار نیست.


  - علاقه‌مندیها: خیلی مهم است که بتوانید در این بخش خود را فردی با علاقه‌مندیهای مختلف نشان دهید نه مانند یک ماشین که به یک کار مشخص عادت کرده است. بنابراین خیلی خلاصه ۴ تا ۸ مورد از علاقه‌مندی‌های خود را فهرست کنید. این قسمت را می‌توانید در اوایل رزومه خود قرار دهید.


  - مراجع: در انتهای رزومه شما باید فهرست افرادی که می‌توانند در مورد توانایی، مهارت و دانش شما اظهار نظر کنند، تهیه کنید. مطمئن شوید قبل از نام بردن از افراد، ‌با آنها در این رابطه صحبت کرده‌اید و اجازه آنها را گرفته‌اید. افراد مختلفی می‌توانند به عنوان توصیه‌کننده یا مرجع شما معرفی شوند. افرادی مانند سرپرست، مافوق، همکار، استاد، مشاور و … . البته سعی کنید از افراد علمی و ترجیحا اساتید دانشگاه برای این منظور استفاده کنید. توجه کنید هرگز از افراد خانواده یا دوستان خود به عنوان مرجع نام نبرید زیرا چندان به نظرات این افراد توجه نمی‌شود.


  - فهرست تألیفات: در صورتی که تألیفات مختلف و زیادی دارید می توانید این قسمت را به بخش مقالات، کتابها، گزارشات علمی و غیره تقسیم کنید. توجه کنید از روش منبع نویسی صحیح برای بیان تألیفات استفاده نمایید (روشهایی مانند APA یا MLA) (5).
  ویرایش توسط shiraz : 2013/11/21 در ساعت 01:05 AM

 2. # ADS
  Circuit advertisement
  تاریخ عضویت
  Always
  نوشته ها
  Many
  مودم LTE بیرونی
   

 3. #2
  کاربر ممتاز حرفه ای shiraz آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Apr 2007
  نوشته ها
  2,474
  تشکرها / پسندها

  پیش فرض چطور یک رزومه بی‌نقص بنویسیم؟

  تهیه یک رزومه کاری خوب که باعث شود کارفرما شما را برای مصاحبه کاری دعوت کند، کار خیلی سختی است. اما چه نکاتی وجود دارد که رعایت آنها می‌تواند به بهتر شدن رزومه ما کمک کند؟


  محمود حاج‌زمان: «تحصیلات، مهارت‌ها و تجربیات خود را در دو صفحه خلاصه کنید.» شاید این کار خیلی آسان به نظر برسد، اما تهیه یک رزومه کاری خوب که باعث شود کارفرما شما را برای مصاحبه کاری دعوت کند، کار خیلی سختی است. پس از اینکه یک نسخه اولیه از رزومه خود تهیه کردید، نکات زیادی وجود دارد که به کمک آنها می‌توانید رزومه خود را بهتر کنید. نیوساینتیست مهم‌ترین این نکات را در پنج زمینه منتشر کرده که با هم نگاهی به آنها می‌اندازیم.


  ظاهر رزومه:‌ برداشت اول، مهم‌ترین و بادوام‌ترین برداشت است.
  یک کارفرما ممکن است بیش از 50 درخواست‌نامه دریافت کند و تنها نیم ساعت وقت دارد که از بین آنها تعدادی را برای دعوت به مصاحبه انتخاب کند. بنابراین اگر اولین نگاه به رزومه کاری شما کمتر از یک دقیقه طول می‌کشد، چطور می‌توانید ترتیبی بدهید که مطمئن شوید رزومه شما نادیده گرفته نمی‌شود؟


  از فونت واضح و مناسب استفاده کنید. همچنین اسیر این وسوسه نشوید که با استفاده از سایز کوچک‌تر فونت، بتوانید اطلاعات بیشتری را درون رزومه خود جا بدهید.
  رزومه خود را به چند بخش تقسیم کنید. از پاراگرف‌های طولانی استفاده نکنید، چرا که در این صورت بسیاری از کارفرماها زحمت خواندن آن را به خود نمی‌دهند. از زیرعنوان‌ها استفاده کنید تا اطلاعات خود را به قطعات کوچک‌تر خرد کنید. از عبارات کوتاه یا لیست‌های نشانه‌دار (Bulleted List) استفاده کنید تا کارفرما بتواند مهارت‌ها و موفقیت‌های شما را به راحتی در رزومه‌تان پیدا کند.
  ثابت قدم باشید. نحوه صفحه‌آرایی و عنوان‌بندی را در تمام رزومه رعایت کنید تا مشخص شود که کجا یک بخش تمام، و بخش دیگر آغاز می‌شود. از کلید Tab برای جلو بردن ابتدای خطوط استفاده کنید تا مطمئن شوید که تمام حاشیه‌ها دقیقا زیر هم قرار می‌گیرند. برای لیست تمام کارهایتان از یک نوع نشانه‌گذاری استفاده کنید. جزئیات ریز می‌تواند تفاوت‌های بزرگی را در ظاهر و تاثیر رزومه شما ایجاد کند.
  از کاغذ مناسب و خوش‌رنگ برای رزومه خود استفاده کنید. تحقیقات نشان می‌دهد که کاغذهای عجیب و غریب و نامناسب شاید باعث دیده شدن رزومه شما شوند، اما اغلب تاثیرات منفی از خود بر جای می‌گذارند.


  اطلاعات فردی
  یک کارفرما نیاز دارد که بداند شما که هستید و چطور می‌توان به شما دسترسی داشت. آیا تمام چیزی که شما نیاز دارید، ذکر دقیق اسم و جزئیات تماس است؟ مسلما این کافی نیست!


  وضعیت سربازی و تاهل خود را ذکر نکنید. آوردن تاریخ تولد و ملیت اختیاری است.
  حواستان به ردپای دیجیتالی که بر جای می‌گذارید باشد. اگر رزومه خود را از طریق سایت شرکت ارسال می‌کنید، آدرس و شماره تلفن ثابت خود را فراموش کنید. تماس گرفتن با شما از طریق ای‌میل یا تلفن همراه خیلی راحت‌تر است.
  آیا به یک آدرس ای‌میل جدید نیاز دارید؟ یک آدرس ای‌میل خنده‌دار شاید به درد شبکه های اجتماعی و دوستانتان بخورد، اما چنین آدرسی در رزومه کاری شما غیرحرفه‌ای است و حتی می‌تواند توهین تلقی شود.


  نمایه شخصی
  جلب توجه کارفرما با یک پاراگراف کوتاه و متمرکز خوب است، اما یک نمایه (توصیف فردی) بی‌هدف و نامربوط می‌تواند در کسری از ثانیه رزومه شما را به سطل زباله هدایت کند! بنابراین چطور می‌توان بین اینها تعادل برقرار کرد؟


  درباره شخصیت‌تان با آب وتاب تعریف نکنید. شما قرار است یک مصاحبه کاری به دست آورید نه یک قرار دوستانه!
  چند مورد از شرایط و نیازهای مورد نظر کارفرما را انتخاب کنید و توضیح دهید که چرا شما برای این کار مناسب هستید.
  اگر اهداف شغلی خود را ذکر می‌کنید، آنها را به طور خاص مشخص کنید. عباراتی مانند «من به دنبال یک شغل خوب در یک شرکت فعال هستم» بیش از حد مبهم است. بیان کردن اینکه دقیقا به دنبال چه چیزی هستید، شما را انسان متمرکز و دقیقی نشان می‌دهد؛ اما حواستان به دو چیز باشد: اول اینکه اهداف شما با شغلی که برای آن درخواست می‌دهید هماهنگ باشد، و دوم اینکه باید نمایه‌تان را به تناسب هر درخواست شغلی اصلاح کنید.


  حاشیه نروید
  شما برای نشان دادن لیاقت خود تنها دو صفحه در اختیار دارید، پس دقت کنید که رزومه کاریتان باید با معیارهای کارفرما مطابقت داشته باشد.


  تمام نمرات درسی و پروژه‌های خود را لیست نکنید. تعداد اندکی از آنها را انتخاب کنید که نشان دهنده دانش یا مهارت‌های مرتبط با شغل مورد نظر باشد. مهارت‌های آزمایشگاهی خود را در صورتی که برای کار مورد نظر لازم هستند ذکر کنید، در غیر این صورت آنها را فراموش کنید.
  اگر برای یک شغل غیرعلمی درخواست می‌دهید، تنها لازم است که عنوان مدرک و نتیجه نهایی را ذکر کنید (مانند نام دانشگاه و تاریخ دریافت مدرک). مهارت‌های مرتبطی را که کسب کرده‌اید فراموش نکنید، مانند روش‌های آماری، مهارت‌های تحلیل و حل مساله، و توانایی‌های مدیریتی.
  خودتان را دست کم نگیرید. اشاره به کارهای زمان دانشجویی، فعالیت‌های داوطلبانه و کارهای پاره‌وقت، راه‌های خوبی برای نشان دادن مهارت‌های و موفقیت‌های مرتبط است.


  رزومه‌تان را بر اساس زندگی خودتان سامان‌دهی کنید
  تنها یک روش درست برای سامان دهی رزومه شما وجود دارد. بنابراین نگران نباشید که رزومه کاری دوستان‌تان با رزومه شما خیلی متفاوت است. هر دوی آنها ممکن است خوب باشد.


  مهارت‌های اصلی خود را در صفحه نخست ذکر کنید. فکر کنید که چه چیزی بیشتر از همه کارفرما را جذب می‌کند: نمرات شما؟ تجربه کاری‌تان؟ مهارت‌های آزمایشگاهی شما؟ تجربیات کاری مرتبط؟
  بخش‌های مختلف رزومه را برای تاثیر بیشتر به چند قسمت تقسیم کنید. اگر کارهای پاره وقت زیادی را انجام داده‌اید اما می‌خواهید تنها یک یا دو نمونه از آنها را پررنگ کنید، می‌توانید بخش تجارب کاری را به دو قسمت تجربیات مرتبط و سایر تجربیات تقسیم کنید.
  به رزومه‌ها و قالب‌های نمونه نگاه کنید تا از آنها ایده بگیرید، اما آنها را عینا کپی نکنید. بسیار بعید است که زندگی شما دقیقا شبیه ساختار زندگی شخص دیگری باشد.


  و در آخر، از دیگران کمک بخواهید. می‌توانید حتی پس از فارغ‌التحصیلی از مرکز کاریابی دانشگاه بخواهید تا رزومه کاری شما را بررسی کند.

 4. #3
  کاربر ممتاز حرفه ای shiraz آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Apr 2007
  نوشته ها
  2,474
  تشکرها / پسندها

  پیش فرض چگونه یک رزومه بنویسیم

  رزومه چیست؟


  سئوال را با این جمله آغاز می کنیم که : رزمه چیست و چه کاربردی دارد ؟


  رزومه در اصل یک کلمه فرانسوی هست (résumé) و در فارسی هم به همین اسم یا سی.وی (که مخفف واژه انگلیسی Curriculum Vitae هست) شناخته می شود.
  رزومه یک مدرک چند صفحه ای می باشد که خلاصه ای از سوابق کاری و تحصیلات و مشخصات فرد در آن نوشته شده و معمولا برای استخدام و گزینش (خصوصا در مواردی که مصاحبه ای وجود دارد) کاربرد دارد. یعنی فرد این چند صفحه سوابق خودش رو به جایی که تمایل دارد استخدام شود یا مثلا ادامه تحصیل بدهد ، ارائه می دهد.


  خیلی ساده اینکه: وقتی شما داوطلب یک موقعیت شغلی یا تحصیلی هستید، باید رزومه خود رو برای بررسی توسط داور یا مسئول گزینش محل موردنظر تحویل دهید تا آنها با مطالعه رزومه نسبت به جذب شما تصمیم بگیرند.
  اگر چه خیلی مهم هست که شما رزومه را برای کجا و چه منظوری نگارش می کنید و طبیعتاً تفاوتهایی در نحوه نگارش رزومه های مختلف برای ارسال به مکانهای متفاوت و درخواست کردن موقعیتهای گوناگون وجود دارد ، اما مطالبی که در اینجا بیان می شود تقریبا عمومی هست و در تمامی انواع رزومه ها قابل استفاده می باشد . به طور كلي اصول و سرفصل بندي عمومي رزومه ها به شرح زير است:

  1- اطلاعات شخصي(Personal Details)


  اغلب رزومه ها با اين بخش آغاز مي شوند . آن چه مي بايست در اين بخش ذكر شود شامل نام ، تاريخ تولد ، آدرس ، شماره تلفن ، آدرس پست الكترونيك است.


  · نام


  · نام خانوادگی


  · تاریخ تولد


  · وضعیت تاهل(همیشه اجباری نیست)


  · آدرس دقیق


  · شماره تلفن


  · آدرس پست الكترونيك

  2- تحصيلات و توانايي هاي علمي(Education and Qualifications)


  اين بخش شامل تمام سوابق تحصيلي و علمي شما ، از ديپلم دبيرستان و نام دبيرستان گرفته تا آخرين مدرك تحصيلي ، رشته ها و گرايش ها و زمان بندي هر دوره ي (سال ورود و فراغت) تحصيلي خواهد بود. در صورت امکان معدل هر مقطع را نیز قید نمایید . به ياد داشته باشيد كه حتماً ذكر كنيد در حال حاضر مشغول گذراندن چه دوره اي هستيد . ساير دوره هاي علمي - كابردي كه در كنار تحصيل آكادميك گذرانده ايد یا کارگاههای آموزشی که شرکت نموده اید ، را هم حتماً بنويسيد.


  نکته: در مورد رشته های دانشگاهی، غالبا عنوان پایان نامه های تحصیلی را می توان در همین بخش ذکر کرد و یا در صورت تمایل می توان در یک سرفصل جدگانه ارائه داد .

  3- توانمندي‌ها و مهارت‌ها


  شامل توانایی های خاص گروهی یا اجتماعی، توانایی های کامپیوتری و نرم افزاری مرتبط و زبان هایی خارجی که شما با آن آشنا هستید و میزان سطح توانایی خود در هر یک از این موارد .
  4- سوابق شغلي (Skills and Work Experiences)


  در اين بخش بايد كل سوابق شغلي شما ، اعم از تمام وقت يا پاره وقت ، با ذكر نام و تلفن يا آدرس محل كار ، به اضافه تاريخ و دوره اشتغال فهرست شود.

  · عنوان فعالیت


  · سمت


  · نوع فعالیت (قراردادی، پیمانی، رسمی ...)


  · محل کار (و یک توضیح بسیار خلاصه در صورت نیاز)


  · دوره زمانی کار


  ·


  هنگام فهرست کردن تجارب کاری، همیشه آخرین شغلی که در آن مشغول بوده ایم را اول می نویسیم و به همین ترتیب به گذشته بر می گردیم . این در مورد فهرست کردن سوابق تحصیلی نیز صدق می کند .

  5- سوابق علمي و پژوهشي (Publications)


  فهرست کارهای تحقیقاتی ، كتب و مقالاتي كه منتشر كرده و يا در كنفرانس ها ارائه نموده ايد به اضافه زمان انتشار را در اين بخش بياوريد. اگر چکیده مقالات را به رزومه ضميمه نماييد بهتر است.


  الف ) فعالیت های تحقیقاتی


  این بخش شامل فعالیتهای علمی و تحقیقاتی انجام شده توسط شما در قالب تحقیقات و پروژه های علمی است. در اینجا شما موارد زیر را باید ذکر کنید:

  · عنوان طرح یا فعالیت ِ علمی


  · زمان


  · كارفرمای شما (کسی که کار پژوهشی به سفارش یا زیر نظر او انجام شده و میبایست حتی المقدور حقوقی باشد )


  · نقش شما در پروژه (مسئول پروژه، مدیر پروژه ، مجری ، پژوهشگر، راهنما، مشاور ... یا مسئول تدارکات یا خدمات)
  ب) تالیفات


  در این قسمت کتابها ، مقاله ها چاپ شده در مجلات علمی و تخصصی ، مقالات ارائه شده در کنفرانس ها و همایش های ملی و بین المللی و دیگر تالیفات شما نوشته میشود . فرمت صحیح آوردن یک مقاله در رزومه به این صورت هست:
  نام نویسنده یا نویسندگان؛ "نام مقاله"، محل چاپ یا ارائه، و سال انتشار .

  6- ساير اطلاعات(Additional Information)


  نگارش اين قسمت ضروري نيست ، اما چنان چه لازم دانستيد توضيحي جانبي روي سوابق تحصيلي و شغلي خود بنويسيد ، مي توانيد اين بخش را اضافه نماييد.

  7 - عناوین و افتخارات


  در صورتی که در مقاطع مختلف تحصیلی شما موفق به کسب افتخارات علمی شدید ، می توانید آن را در این بخش ذکر نمایید . بطور مثال کسب رتبه های بالا در قبولی دانشگاه در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد ، کسب رتبه های بالا در فارغ التحصیلی در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد ، کسب افتخارات در المپیادهای علمی دانش آموزی و دانشجویی در سطح ملی و بین المللی، انجام اختراع و ثبت آن و ...... .

  8 - علائق(Interests)


  در صورت تمایل می توانید فهرستي از علائق خود در زمينه هاي فوق برنامه مثل ورزش يا هنر را در اين بخش بنويسيد و احياناً اگر سوابق حرفه اي در اين زمينه ها نیز داريد ، حتما ذكر كنيد.

  8 - معرف ها(References)


  در رزومه های علمی معمولا رسم هست که افرادی را بعنوان معرف فرد در انتهای رزومه با مشخصات کامل و نحوه تماس می آورند. شما هم می توانید این کار را انجام دهید. لذا نام ، رتبه ، درجه تحصيلي ، آدرس يا تلفن و كلاً اطلاعات مربوط به معرفين خود ( كه معمولا اساتيد شما هستند ) را در اين بخش بياوريد . اين معرف ها مي بايست همان معرفيني باشند كه توصيه نامه هاي شما را تكميل نموده اند.

  * ساير توصيه ها


  ۱ - پيش از نگارش رزومه ، خوب در مورد سوابق تحصيلي و شغلي خود فكر كنيد تا چيزي را از قلم نياندازيد . سعي كنيد تا حد امكان ، مداركي دال بر سوابقتان آماده و ترجمه كنيد تا ضميمه رزومه نماييد.


  ۲ - از دروغگويي يا بزرگنمايي جداً پرهيز کنید ، ممكن است برايتان دردسر ساز شود!


  ۳ - بهتر است رزومه را در یک روي كاغذ A4 تنظيم نماييد. بهترين حجم رزومه حداکثر پنج صفحه است.


  ۴ - حتماً چند نسخه اضافه از رزومه براي خودتان نگه داريد تا در صورت لزوم از آن ها استفاده كنيد.


  ۵ - در مورد نگارش انگليسي ، حتماً درباره متن رزومه با يك مترجم و يا كسي كه انگليسي ادبي را به خوبي مي داند مشورت كنيد.


  ۶ - رزومه را حتما تايپ كنيد و از ارائه رزومه دست نويس جداً خود داري كنيد.

  نمونه رزومه :


  برای مشاهده یک نمونه از رزومه ، شما می توانید به آدرس زیر مرجعه نمایید .


  [فقط اعضا می توانند لینک ها را مشاهده کنند برای ثبت نام اینجا را کلیک کنید]
  نکاتی در مورد نوشتن یک رزومه مؤثر

  در زیر نکاتی ارائه می شود که به خلق رزومه ای مؤثر کمک می کند.اگر تاکنون نتوانسته اید رزومه مناسبی بنویسید و اگر می خواهید بدانید افراد موفق چگونه رزومه می نویسند ، مطالب زیر را بخوانید .

  1 - پاکیزه و تمیز و خالی از اشتباه بنویسید :


  متن خود را با دقت بخوانید و آن را از لحاظ گرامر و تایپ بررسی کنید . در صورت امکان از شخص دیگری بخواهید که رزومه شما را از نظر املائی و مفهومی بررسی نماید. کوچکترین اشتباه ممکن است موجب بی ارزش شدن رزومه شود.


  2 - هدف و منظور خود را به طور مشخص شرح دهید :


  به طور کلی، مشخص بودن هدف و منظور ، کمک شایانی به مهم جلوه دادن صحبتهای شما در رزومه می کند . هدف شما به طور خلاصه تواناییهایتان را بیان می کند و به قدرت و نیرویتان در کار اهمیت می بخشد.


  3 - نقاط قوت خود را برای کارفرمایان معین نمایید :


  روی هنر و توانایی های خود بیشتر تاکیید نمایید زیرا به این ترتیب کارفرما را درپاسخگویی به این سؤال که : “ این کارجو چه کارهایی می تواند برای پیشبرد اهداف مد نظر انجام دهد ؟ ” کمک می نمایید.


  4 - اطلاعات مهم تر را مشخص نمایید :


  به طور متوسط هر کارفرما به مدت 30 ثانیه روی هر رزومه وقت می گذارد. کارفرمایان غالبا بیشتر به تجربه های موفق کاری شما در گذشته اهمیت می دهند تا تحصیلات متنوع و اطلاعات گوناگون ، به همین دلیل مهمترین تجربیات خود را در ابتدای رزومه قرار دهید مانند قابلیتها، توانائیها و تجربیات و حتی تحصیلات که همگی به نوعی با هم در ارتباطند.


  5 - به تواناییهای خود اهمیت بدهید :


  رزومه خود را بر طبق قابلیتها و تواناییها درجه بندی کنید و استعدادهای خود را به طور خلاصه و مفید و با رعایت حق تقدم بیان کنید. به تواناییها و استعدادهای شخصی خود اهمیت دهید و خود را در بهترین وضعیت توصیف کنید . این گونه وانمود کنید که تواناییها ، واقعیتی در شما هستند.


  6 - از کلمات کلیدی بهره ببرید :


  سعی کنید از کلمات کلیدی مشخصی برای بیان تواناییها و تجربیاتتان استفاده کنید، مانند مدیریت حسابداری، عرضه محصولات ، ویژوال بیسیک، اکسل، پردازش داده ها، طراحی گرافیک و روشهای تبلیغات حرفه ای.


  7 - از کلمات اختصاری مربوط به حرفه استفاده نمایید :


  از کلمات اختصاری و اصطلاحات خاص حرفه تان استفاده کنید تا نشان دهید آشنایی مناسب و کافی با حرفه تان دارید . اما دقت کنید رزومه شما مملو از این گونه کلمات نباشد که خواندن آن سخت و غیر قابل فهم گردد. همچنین بهتر است جلوی اینگونه واژه ها کلمات اقتباس شده را نیز به طور کامل در پرانتز بیان کنید . مثل : I.T در Information Technolog


  8 - از کلمات تایید برانگیز بهره ببرید :


  خود را فعال و پر جنب و جوش، با کمال، با هوش و به عنوان کسی که در هر کمک و همکاری سهمی دارد توصیف کنید. این گونه به نظر کارفرما ازهر جهت مفید جلوه گر می شوید.


  9 - از آوردن ضمیر مثل ”من” پرهیز کنید :


  هر گز از صمائر شخصی و انعکاسی مثل “من“ در رزومه خود استفاده نکنید و سعی کنید جملات خودرا کوتاه کنید.


  10 - کلمات کلیدی را در متن مشخص جلوه دهید.


  به جای پررنگ کردن و یا کج نوشتن کلمات جهت اهمیت دادن به آنها در بررسی اجمالی اندازه قلمها را افزایش دهید و یا از گیومه و یا علامت * برای اهمیت دادن به نکات کلیدی در رزومه بهره ببرید.


  11 - اطلاعات را خلاصه کنید :


  وقتی که رزومه شما از چهار یا چنج صفحه بیشتر می شود، محدودیتهایی برای مطالعه آن از نظر صرف زمان ایجاد می شود. بنابراین همواره توصیه می شود که رزومه خود را در حداکثر در پنج صفحه تهیه کنید.


  12 - لیستی از تجربیات اخیر را مهیا کنید :


  تجربیات 10 یا 15 سال کاری پیش را به طور خلاصه ذکر نمایید.


  13 - به تجربیات خود کمیت بدهید :


  اعداد ابزارهای قویی هستند، به جای اینکه بگویید: “ توانایی‏های من باعث افزایش میزان فروش در محل کار قبلی بود “ بهتر است که از اعداد نیز استفاده کنید و مثلاً بگویید: “ افزایش فروش 150% در 6 ماه “ از جمله تجربیات من در محل قبلی بوده است.


  14 - زیاده گویی نکنید :


  از گزاف گفتن و استفاده از لغات حساس و دقیق پرهیز کنید . به زبانی دیگر برای تحت تاثیر قرار دادن کارفرما لازم نیست کلمات ژرف و عمیق بکار گیرید . از کلماتی استفاده کنید که برای همه قابل فهم باشد.


  15 - در مورد حقوق خود در رزومه مطلبی را بیان نکنید.


  هرگز نوع و میزان حقوق مورد نظر خود را در رزومه تان مشخص نکنید.


  16 - از مطرح نمودن برخی مسائل شخصی پرهیز کنید :


  هرگز در مورد اطلاعات شخصی و خصوصی مثل عقیده و مذهب ، احزاب سیاسی مورد علاقه ، روزنامه ها و مجلات مورد علاقه ، مال ثروت خود موردی را ذکر نکنید یا حتی نظرات شخصی خود را نیز مطرح نکنید . همچنین از شوخی و مزاح و بکاربردن کلمات مبتذل پرهیز کنید.


  17 - صادق باشید :


  دروغ گفتن و گزاف گویی و مبالغه در مورد توانایی ها، همیشه خطری جد ی است که به خود شما باز می گردد.


  1۸ - رزومه را خودتان بنویسید :


  رزومه ای درست کنید که منعکس کننده فکر ، توانایی و قابلیت های شما باشد . سعی کنید رزومه را با فکر و دست خودتان بنویسید . اگر اولین رزومه تان را شخصا بنویسید بسیار مهم است و به زودی حرفه ای هم خواهید شد.


  ۱۹ - ویژگی های شخصی وابسته به شغل خود را اعلام کنید:


  اگر تصمیم دارید که خصیصه های شخصی خود را در رزومه قرار دهید مانند “مسئولیت پذیری” یا “قابلیت اطمینان” ،“برنامه ریزی دقیق در کار“ و … فقط سعی کنید تمامی آنها وابسته به نوع شغل مورد نظر باشند.


  2۰ - سازگاری خود را با محیط کاری نشان دهید :


  به منظور کم اهمیت جلوه دادن مدت زمان بیکاری و فواصل بین کار ، بهتر است قابلیت ها و تواناییهای کاری خود را عنوان کنید و از ذکر تاریخ وار تجربیات خود بپرهیزید.


  ۲۱ - رزومه ای متعادل بسازید :


  رزومه ای مؤثر است که متعادل باشد، پاکیزه باشد، سازگار و جذاب و خوشایند باشد، تقسیم بندی شده باشد و عنوانهای هر بخش هوشمندانه انتخاب شده باشند.


  2۲ - عنوان ها را کلی انتخاب کنید :


  عنوانهای هر قسمت از رزومه را کلی و مناسب برگزینید مثلا: تجربیات ، سوابق کاری، تواناییها، خلاصه تحصیلات، هنر و فضیلت، تعلیم و تربیت، پیوستگی های حرفه ای ،امتیازات تحصیلی و حرفه ای، کتابها و مقالات اختصاصی، گواهی های دانشگاهی و …


  2۳ - مثبت بنویسید :


  تمام نکات منفی و یا بیان غیر مثبت را از رزومه خود حذف کنید و به یاد داشته باشید که هر چه بیشتر تواناییها و نکات مثبت در مورد خود را عرضه کنید، موفق تر خواهید بود.

  چند نکته مهم در مصاحبه های شغلی

  ۱ - مهارت در ارتباط نوشتاری، یکی از مهارت‌های اساسی زندگی پس از فراغت از تحصیل است. آن را به خوبی فرا بگیرید.


  ۲ - نوشتن یک درخواست کار خوب، قسمت مهمی از پیدا کردن یک شغل است. سعی کنید الگوی خوبی به عنوان قالب تهیه درخواست کار بیابید و آن را طبق نیاز خود اصلاح کنید.


  ۳ - ظاهر فرم‌ها و درخواست‌های کار بسیار مهم است.


  ۴ - از امکانات نرم‌افزارهای رایانه ای حتما استفاده کنید.


  ۵ - از درخواست‌های کاری که برای سازمان‌های مختلف ارسال می‌کنید، حتما یک کپی تهیه و پییش خود نگهداری کنید. این کپی زمانی که برای مصاحبه فراخوانده می‌شوید، می‌تواند به شما کمک کند. آن را حتما قبل از مصاحبه بررسی و پاسخ‌های خود را مرور کنید. بسیاری از سولات مصاحبه از متن همین درخواست کار استخراج می‌شود.


  ۶ - ارتباط چهره به چهره در زندگی اهمیت خاصی دارد. اگر بتوانید افراد دیگر را قانع کنید، در ارتباط رودررو پیروز شده‌اید. و یافتن یک شغل مناسب به یک مصاحبه خوب، ایجاد ارتباط چهره به چهره و نهایتا توانایی قانع کردن کارفرما بستگی دارد. با تمرین و آزمایش و خطا می‌توانید این مهارت‌ها را بیاموزید.


  ۷ - بعضی اوقات در مصاحبه‌ها از مصاحبه شونده خواسته می‌شود که کمی درباره خودش صحبت کند. پاسخگویی به سوالات باز شبیه این مشکل‌تر از پاسخگویی به سوالات مستقیم است. تمرین کنید که بتوانید در حد 3 دقیقه توضیحی کوتاه درباره گذشته و تحصیلات خود ارائه کنید.


  ۸ - برای سوالی شبیه اینکه «چرا ما باید شما را استخدام کنید» که این روزها به نوعی در مصاحبه‌های استخدامی پرسیده می‌شوند، پاسخ مناسبی بیابید.


  ۹ - در فرصت‌های شغلی، رفتارهای اجتماعی مناسبی از خود بروز دهید. کارفرماها فقط به خاطر مدرک دانشگاهی شما را استخدام نمی‌کنند.


  ۱۰ - اگر نتوانستید یک شغل تمام‌وقت به دست آورید، به شغل‌های موقت بپردازید. به این وسیله می‌توانید مسوولیت‌پذیری و درستکاری خود را نشان دهید که موجب یافتن شغلی تمام وقت خواهد شد.

 5. #4
  کاربر ممتاز حرفه ای shiraz آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Apr 2007
  نوشته ها
  2,474
  تشکرها / پسندها

  پیش فرض تشریح ساختار رزومه

  هر رزومه از ساختار و قالبی مشخص برخوردار است. این بدین معنی است که محتویات مندرج در رزومه می بایست در قسمتهای مجزا و بترتیبی معین نوشته شود. توصیه می شود قبل از توضیح هر قسمت، عنوان آنرا با یک تیتر از سایر محتویات جدا و مشخص نمائید. این امر سبب می شود تا چشم خواننده بسهولت و سرعت مطالب دلخواه را بیابد. در زیر به بررسی ساختار رزومه می پردازیم.
  1- اطلاعات شخصی
  این قسمت شامل اطلاعات اولیه کارجو بوده و بعنوان اولین بخش رزومه قرار می گیرد. اطلاعات این قسمت شامل نام کامل، تلفن تماس، آدرس ایمیل یا پست الکترونیک، سال تولد و محدوده سکونت کارجو می باشد. نام باید بصورت کامل (نام و نام خانوادگی) بوده و با سایزی بزرگتر (Bold) درج شود. سال تولد صرفاً جهت اطلاع کارفرما از سن شماست و لذا درج دقیق ماه و روز آن غیر ضروری است. توصیه می شود بدلیل حفظ حریم اطلاعات شخصی از ذکر آدرس بطور کامل پرهیز نموده و صرفاً به مشخص نمودن محدوده سکونت اکتفا ورزید.
  2- علائق حرفه ای
  این قسمت از رزومه مبین توضیحی مختصر از علائق و خواستگاه حرفه ای کارجو می باشد. لطفاً توجه فرمائید که این بخش از رزومه جنبه اختیاری داشته و در صورت تمایل به درج، پس از اطلاعات شخصی قرار می گیرد. درج مطالب در این قسمت باید صریح و کوتاه باشد یعنی چیزی در حدود دو یا سه خط. با صراحت و صداقت زمینه هایی که در آنها علاقمند به کار و فعالیت هستید را توضیح دهید. توجه داشته باشید که علاقه شما امریست جدا از تواناییتان و در این بخش نیازی به اشاره به توانایی و مهارتهایتان نیست. دقت کنید که رابطه ای بین علائق شما و کاری که برایش درخواست می دهید برقرار باشد در غیراینصورت شاید کارفرما چنین بیاندیشد که شما درک درستی از نیاز وی و یا وظایف سمت مربوطه نداشته اید. این بخش مربوط است به نمایشی از شخصیت کاری خودتان در ذهن کارفرما. این نکته که کارفرما با خواندن این بخش از رزومه تان شما را راسخ در جایگاهی که خودتان را در آینده در آن می بینید حس نماید، تصویر بسیار مؤثری از شخصیت مصمم و با انگیزه شما در ذهن وی ایجاد خواهد نمود.
  3- مدارک و سوابق تحصیلی
  ذکر سابقه تحصیلی کارجو از نکات مهم در نگارش رزومه می باشد و وجود آن ضروری است. لیستی از تحصیلات علمی و دانشگاهی خود تهیه کنید و آنها را بترتیب از آخر به اول در این قسمت درج کنید. دلیل اینکار اینست که کارفرمایان تمایل دارند تا ابتدا بروزترین و آخرین سوابق شما را بررسی کنند. برای هر مورد در لیست، نام رشته تحصیلی، نام دانشگاه یا موءسسه و در نهایت تاریخ شروع و اتمام دوره تحصیلی را قید نمائید. در زیر هر کدام از این موارد میتوانید به گرایش رشته مربوطه، دروس اصلی یا مرتبط گذرانده شده، موضوع پروژه یا پایان نامه و در صورت تمایل معدل فارغ التحصیلی خود اشاره کنید. البته ذکر این موارد تنها در صورت مرتبط بودن با کار و سمت درخواستی پیشنهاد می شود و در صورت اشاره از نوع ارتباط آنها با کار مطمئن شوید. توصیه می شود در صورتیکه آخرین مدرک تحصیلی شما کمتر از کارشناسی یا لیسانس است، به معرفی رشته تحصیلی دبیرستانی خود نیز بپردازید.
  4- سوابق حرفه ای
  این قسمت یکی از مهمترین و ضروری ترین بخش های رزومه کارجو بوده و محل توجه ویژه ای برای بسیاری از کارفرمایان محسوب می شود. جهت تکمیل این بخش از رزومه خود لیستی از سوابق کاری و سمتهای خود در گذشته تهیه نموده و آنها را مانند سوابق تحصیلی بترتیب از آخر به اول در این قسمت درج کنید. هر کدام از موارد ذکر شده در لیست این قسمت باید شامل جزئیات زیر باشد.
  1. سمت و عنوان شغلی
   (مثال : کارشناس کنترل پروژه ، کمک حسابدار ، منشی و مسئول دفتر ، محقق و پژوهشگر ، ناظر چاپ و یا غیره)
  2. نام شرکت، موسسه یا محل کار
   (مثال : موءسسه کاربانک ، شرکت دیلمان ***** ، چاپ و انتشارات گلستانه و یا غیره)
  3. مدت زمان فعالیت
   (مثال : از آبان 1385 تا شهریور 1388)
  4. مسئولیتهای سمت و کارهای مهم انجام شده
   (مثال : "مدیریت تیمی از تحلیلگران و برنامه نویسان جهت پیاده سازی پروژه نرم افزاری قیمت تمام شده" یا "مسئول هماهنگی و اجرای سمینارهای آموزشی در شهرستانها" یا "عضو فعال تیم تولید محتوا و ویرایش کتاب تست کنکور ..." یا "عضو تیم حسابداری و مسئول ثبت سندهای خرید در سیستم مالی و تهیه گزارش از مغایرتهای بانکی در مقاطع از پیش تعیین شده"

  ذکر تمام یا نیمه وقت بودن مشاغل قبلی بهتر است در قسمت 4 (مسئولیتهای سمت) انجام شود. در این قسمت از رزومه نیازی به ذکر مقدار حقوق دریافتی در کارهای قبلی نیست. پیشنهاد می شود چنانچه سوابق کاری گذشته شما در شهر دیگری انجام شده، نام آن شهر را نیز در قسمت 2 و بلافاصله بعد از نام محل کار ذکر نمائید.چنانچه در صدد تغییر زمینه شغلی خود هستید و بر این گمانید که مسئولیتهای اخیرتان ربط چندانی به موضوع کار جدید ندارد، میتوانید عنوان این بخش از رزومه را به نام سوابق مرتبط تغییر داده و در آن تنها به ذکر سمتها و مسئولیتهای مرتبط (با همان ترتیب جدید به گذشته) بپردازید. در اینصورت بخش دیگری تحت عنوان سایر سوابق کاری اضافه نموده و مواردی که دارای ارتباط کمتری هستند را در این قسمت بگنجانید.اگر دانشجو یا کارآموزی هستید که سابقه حرفه ای در کارنامه خود ندارید، نگران نباشید. انجام هر کار یا قبول هر مسئولیتی که در گذشته و بدون استخدام انجام داده اید و حتی انجام کارهای فوق برنامه در دانشگاه نیز میتواند سابقه ای از کار و فعالیت شما محسوب شود. لذا از اینکه تازه کار هستید و قبلاً استخدام کسی یا جایی نبوده اید ناامید نباشید. به خاطر داشته باشید که هر کارمند باسابقه و مجربی یک نقطه آغاز در کارنامه حرفه ای خود دارد. کارفرمایان در رزومه شما بدنبال پیدا کردن ارتباط بین توانائی های شما و نیازهای شغل کنونی هستند و مایلند بدانند که چگونه توانسته اید از توانائی های فردی خود در امور مختلف کاری بهره گرفته و یا اینکه چطور آنها را در موقعیتهای مختلف کاری توسعه و رشد داده اید.هنگام توضیح مسئولیتهای پیشین خود در انتخاب نوع کلمات دقت کنید. کلمات نوشته شده باید بیانگر انگیزه، جدیت و خلاقیت شما در اداره امور محوله باشد. نوع نگارشتان باید تا آنجا که ممکن است مثبت و انرژی بخش باشد. سعی کنید از دامنه افعال و کلمات بیشتری استفاده نمائید تا رزومه تان جذاب تر گردد و از ذکر کلمات یا افعال دارای معانی منفی اجتناب نمائید. به تفاوت بین "عنوان سمت" و "توضیح مسئولیت" توجه کنید. سمت الزاماً بیانگر روش کار نیست! از پرداختن به افکار کلیشه ای نظیر "همه میدانند مهندس صنایع چه کار انجام میدهد!!" یا "خب، هر کارفرمایی که میداند بازاریاب یعنی چه!! " بپرهیزید و نگذارید این افکار باعث شوند تا در ارائه توضیح دچار کم گوئی شوید و وظایفی را که انجام می دادید به روشنی توضیح دهید. بهتر است توضیحات شما با اختصار ولی کامل انجام گیرد و بجای استفاده از جمله از عبارت استفاده کنید و آنها را به شکل لیستی زیر هم و با بالت پوینت آرایش نمائید (اشاره به نشان گذاری یاBullet Pointing در نرم افزارWord ). این امر سبب می شود تا کارفرمایان سریع تر و راحت تر محتویات رزومه شما را اسکن و مرور نمایند.
  5- تجربیات و دوره های تخصصی
  درج این قسمت در رزومه جنبه اختیاری دارد. چنانچه در حال ارسال درخواست برای یک کار تخصصی هستید، می توانید اطلاعاتی درباره گذراندن دوره های آموزشی مرتبط و یا تجربیات مهم در پروژه های مرتبط بصورت لیستی از عبارات خلاصه شده آماده نموده و آنها را بر حسب تاریخ (از امروز به گذشته) مرتب نمائید. برای هر مورد نام دوره، تاریخ و محل برگزاری آن، طول دوره و نوع گواهینامه اعطایی آن را مشخص نمائید.
  6- مهارتها
  توصیه می شود پس از ذکر تحصیلات و سوابق حرفه ای، بخشی از رزومه خودتان را به توضیح مهارتهایتان اختصاص دهید. این مهارتها می توانند هم شامل مهارتهای فنی و تکنولوژیکی مانند کار با نرم افزار یا سخت افزارهای مختلف باشد و هم شامل مهارتهای فردی مانند کارگروهی، مسئولیت پذیری، خلاقیت، نظم پذیری، میزان آشنایی با زبانهای خارجی و نظایر آن.هنگام ذکر مهارتها، میزان آشنایی خود با هر مورد را صادقانه قید نمائید یعنی مشخص کنید تا چه اندازه با زبان انگلیسی آشنا هستید (مثال:آشنا به مکالمه در حد متوسط و تسلط بر مکاتبات اداری در حد پیشرفته) یا میزان تسلط خود با نرم افزاری مانند اکسل را توضیح دهید (مثال:تسلط کامل در طراحی صفحات گسترده و نمودارگیری از داده ها و آشنا با فرمول نویسی در سطح ساده).
  7- حضور در کنفرانسها
  اگر در حال ارسال درخواست کار جهت انجام کارهای علمی و تحقیقاتی هستید، ذکر تجربیات شرکت در کنفرانسهای علمی و تخصصی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. لیستی از این فعالیتها تهیه کرده و آنها را بر حسب تاریخ (از امروز به گذشته) مرتب نمائید. برای هر مورد نام سمینار یا کنفرانس را به همراه تاریخ و محل برگزاری قید نمائید.

 6. #5
  کاربر ممتاز حرفه ای shiraz آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Apr 2007
  نوشته ها
  2,474
  تشکرها / پسندها

  پیش فرض رزومه چیست؟

  رزومه معرفینامه ای شامل خلاصه ای از تجربیات کاری، سوابق تحصیلی و مهارتهای فرد جویای کار است. این معرفینامه میتواند بصورت تایپ شده در حداکثر یک یا دو صفحه در قالب اوراق چاپ شده و یا نسخه الکترونیکی (غالباً فایلهای doc , pdf) از سوی کارجو به کارفرما ارائه گردد. در برخی کشور های اروپایی و آسیایی به رزومه عنوان سی وی (CV) که مخففی از عبارت Curriculum Vitae است نیز اطلاق می گردد.با گسترش روزافزون بازار کار در زمینه های گوناگون و نیز افزایش شمار متقاضیان مشاغل مختلف، رزومه نویسی به غیر از یک ضرورت به یک فن و مهارت در کاریابی تبدیل گشته است و ارائه درست و هوشمندانه آن توسط کارجو میتواند وجه تمایزات بارزی را در عرصه رقابت کاریابی بین وی و سایر رقبایش ایجاد نماید. از طرفی کارفرمایان مایلند تا قبل از مصاحبه تلفنی و یا حضوری با متقاضیان، ضمن صرفه جویی در وقت خود کارجویان را از روی تجربیات و توانائیهایشان گروه بندی یا اصطلاحاً غربال کنند. این کار به آنها این امکان را می دهد که با رتبه بندی رزومه های وارده، افراد مورد نیاز خود را که دارای انگیزه و توانایی کافی هستند به مصاحبه دعوت و نهایتاً بهترینها را استخدام نمایند. بررسی رزومه متقاضیان شغل ضمن ایجاد صرفه جویی در وقت کارفرمایان در مرحله گزینش باعث می شود تا معیارهای سنجشی آنها بشکل مؤثرتری انجام پذیرفته و از پرداختن به تماسها و مصاحبات غیر مرتبط با موضوع کار اجتناب گردد.اگر بعنوان کارجو بدنبال کار هستید هوشیار باشید که ارائه رزومه فرصت مناسبی است برای عرضه و تبلیغ توانایی و مهارتهای شما به کارفرما. هدف نهایی رزومه اینست که ملاقات با کارفرما را برایتان تضمین نموده و در نهایت شما را به سوی میز مصاحبه هدایت نماید. به یاد داشته باشید که رزومه شما نماینده و معرف شما نزد کارفرمایی است که هنوز شما را ندیده و نمی شناسد. پس نحوه طراحی آن به گونه ای که معرف قابلیتها و شایستگی های شما باشد، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به یاد داشته باشید که همیشه و در هر ارتباطی اولین برخورد نقش کلیدی و مؤثری در ادامه و بقاء رابطه ایفاء می نماید و رزومه شما اولین برخورد شما (هر چند غیر حضوری) با کارفرما بوده که نمایانگر شناخت یا تعبیر وی از قابلیتهای شما خواهد بود. لذا دقت داشته باشید که نوع انتخاب کلمات و ساختار جمله بندی شما در ذهن کارفرما می تواند بیانگر سطح دانش، تحصیلات و تجربیات اجتماعی شما باشد. رزومه تان باید شما را فردی مشتاق و همچنین تجربیات کاریتان را مرتبط و جذاب نشان دهد.سایت کاربانک با ارائه رهنمونهایی در خصوص نحوه صحیح نگارش رزومه به شما کمک می نماید تا با ساختار استاندارد رزومه نویسی و نکات مرتبط با آن بیشتر آشنا شده و بتوانید با بکارگیری تکنیکهای بسیار ساده رزومه خود را بشکل مؤثرتری ویرایش و ارائه نمائید.

 7. #6
  کاربر ممتاز حرفه ای shiraz آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Apr 2007
  نوشته ها
  2,474
  تشکرها / پسندها

  پیش فرض نکاتی درباره نگارش رزومه مؤثر

  • گردآوری کلمات کليدی
   لیستی از علائق و مهارتهای خود بصورت کلمات کلیدی یا تخصصی تهیه کرده و به این بیاندیشید که چطور و در کجای رزومه می توانید از این کلمات استفاده کنید. سپس هنگام نگارش رزومه از این لیست استفاده نمائید.
  • از عکس استفاده نکنيد!
   توصیه می شود جز به درخواست کارفرما، از عکس پرسنلی خود در رزومه استفاده ننمائید. اینکار به دلیل جلوگیری از قضاوتهای اشتباه توصیه می گردد چرا که گاهی بعضی از خوانندگان رزومه از روی عکس اقدام به قضاوت عجولانه در مورد ویژگیهای فردی متقاضی جویای کار نموده و به اصطلاح خود سعی بر روانشناسی چهره دارند که این نوع قضاوتها در بسیاری از موارد سطحی و نادرست می باشند. بطور مثال عکسی که از دید صاحب آن چهره عادی وی محسوب می شود از دید کارفرمای ناشناس چهره ای شاد، بیخیال و شوخ طبع شناسایی شده و لذا تصمیم می گیرد که از این شخص برای انجام اموری که به جدیت و قاطعیت نیازمند است، استفاده نشود. چرا که کارفرما به غلط اینطور می پندارد که شخص متقاضی بیش از حد چهره ای شاد و دوستانه داشته و احتمالاً نمی تواند به اندازه کافی قاطع بوده و یا سایر قضاوتهای سطحی از این دست! پس بی دلیل خود را در معرض قضاوت اشتباه قرار ندهید.
  • رزومه بايد مرتبط و هدفمند باشد
   یک رزومه مؤثر و کارا بطور هدفمند و برای شغلی خاص طراحی شده است. رزومه را مرتبط بنویسید و از نگارش به شکل کلی و ارسال دسته ای رزومه به کارفرمایانی که نیاز های متفاوتی دارند بپرهیزید. برای پیدا کردن شغل هایی که نیاز به تجربه یا تخصص ویژه دارند باید رزومه را مرتبط با نیاز آن شغل نوشت و معمولاً کلی گویی شما را از مرتبط گویی دور خواهد نمود. کارفرمایان مایلند ببینند که متقاضی جویای کار فقط بدنبال نوع خاصی از مشاغل بوده و تجربیات وی مرتبط با همان شغل هست. مسلماً یک مدیر مالی جویای حسابدار، رویکرد بهتری نسبت به یک حسابدار با سابقه دارد تا یک کارمند اداری – حتی با سابقه بیشتر - که حاضر به انجام هر نوع شغل اداری از جمله حسابداری بوده و هست. اگر آمادگی لازم برای انجام مشاغل مختلف و غیر مرتبط را دارید، بیش از یک رزومه تهیه کنید و در هر کدام از آنها بر روی سوابق کاری مرتبط با هر شغل تأکید کنید. سپس هرکدام از رزومه ها را برای کارفرمای مربوطه ارسال نمائید.
  • مسئوليتهای خود را درست شرح دهيد
   این مهم است که در قسمت سوابق کاری به جای بسنده کردن به لیستی از وظایف و مسئولیتهای پیشین، به ذکر نوع همکاری و سایرین و نحوه تعامل خود با سمت یا مسئولیت محوله بپردازید. یعنی بگوئید که چطور در انجام مسئولیت خود موفق بوده اید و اینکه از انجام امور محوله چه چیزی عاید کارفرمای شما گردید. بطور مثال به جای ذکر "... طراحی و پیاده سازی وب سایت برای شرکت" میتوانید اینطور توضیح دهید که " ... انجام خلاقانه پروژه احداث وب سایت برای شرکت که بدلیل طراحی مؤثر و کاربر پسندانه و امکان فروش آنلاین سبب بالا رفتن آمار فروش محصولات شرکت گردید". در جمله بندی از کلمات کلیدی مد نظر کارفرمایان و همچنین افعال پویا استفاده نمائید. قطعاً کارفرمایان در قسمت توضیحات مربوط به شغل مورد نیاز از کلماتی استفاده نموده اند که میتوان از آنها برای مرتبط ساختن سوابق پیشین خود با نیاز کارفرمای جدید، بعنوان کلمات کلیدی یا طلایی بهره جست.
  • رزومه تان را بازخوانی کنید
   رزومه تان را ده ها بار خوانده و چک کنید و از عدم وجود غلط املایی و نگارشی در آن مطمئن شوید. از دوستان و همکاران جهت بازخوانی رزومه تان کمک بگیرید و از آنها بخواهید تا منتقدانه برداشت خود را در زمینه نوع انتخاب کلمات، املاء و انشاء رزومه بیان کنند.
  • شفاف و موجز بنويسيد
   شفاف و صریح بنویسید و از جملات کوتاه برای بیان مطالب استفاده کنید. کارفرمایان معمولاً فرصت زیادی برای خواندن حجم انبوهی از کلمات را ندارند و ترجیح می دهند بشکلی سریع و موجز از توانایی و سوابق متقاضیان آگاه شوند. دقت داشته یاشید که مرحله رزومه خوانی توسط کارفرمایان در واقع اسکن نمودن رزومه یا مرور کلی از بالا تا پایین صفحه است. آنها فقط مطالبی را با دقت بیشتر می خوانند که نظرشان را بطور خاص جلب کرده باشد.
  • گرافيست رزومه خود باشيد
   رزومه باید از لحاظ بصری مرتب و خوانا جلوه کند. پس از نوشتن مطالب رزومه آنرا صفحه بندی و ویرایش نمایید. جملات را شلوغ و درهم ننویسید. استفاده از فضای سفید بین پاراگرافها، جداول نامرئی و همچنین بالت پوینت (توپ نشان) نویسی، به چشم خواننده این فرصت را می دهد که مطالب را بهتر و هر چیز را در جای خود ببیند. استفاده از نرم افزارهای ویراستاری کامپیوتری نظیر Microsoft Office Word امکانات بسیاری را در این زمینه در اختیارتان قرار می دهد.
  • رزومه را با نرم افزار تايپ کنيد
   برای نوشتن رزومه از نرم افزار و کامپیوتر استفاده نمایید و دقت داشته باشید که نوع فونتهای بکار گرفته شده یکسان و اندازه آن استاندارد و برای هر نوع چشمی خوانا باشد. اندازه فونت 11 الی 14 مناسب توصیه می شود.
  • انتخاب فونت يا قلم مناسب
   در هنگام ارسال یا انتقال فایل الکترونیکی رزومه، دقت داشته باشید که از فونت یا قلم های متداول استفاده نمائید چرا که در صورت عدم موجود بودن فونت بکار گرفته شده بر روی کامپیوتر مقصد، نوشته جور دیگر و با فونت یا قلم پیش فرض نمایان می شود. برای رهایی از این تغییر نا خواسته پیشنهاد می گردد پس از اتمام نگارش رزومه آنرا بصورت فایل غیر قابل تبدیل PDF در آورده و سپس انتقال دهید.
  • صادق باشيد
   در هنگام تنظیم و نگارش رزومه در بیان حقایق مربوط به تواناییها و سوابق تان اغراق ننمایید. دقت داشته باشید که موارد ذکر شده در رزومه اساس سوالاتی است که کارفرما ممکن است در مصاحبه از شما بپرسد و لذا بهتر و حرفه ای تر اینست که نسبت به هر یک از موارد مورد ادعا اشراف کافی داشته باشید.
  • عناوين درست و مرتبط انتخاب کنيد
   در نوع انتخاب تیتر برای هر مورد از آیتمهای سوابق کاریتان دقت کنید. عناوین باید تا جای ممکن به شغل جدیدی که به دنبالش هستید مرتبط باشند.

 8. #7
  کاربر ممتاز حرفه ای shiraz آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Apr 2007
  نوشته ها
  2,474
  تشکرها / پسندها

  پیش فرض چند نکته طلایی برای برجسته شدن رزومه

  چند نکته طلایی برای برجسته شدن رزومه شما


  ۱ – پاکیزه و تمیز و خالی از اشتباه بنویسید.


  متن خود را با دقت بخوانید و آن را از لحاظ گرامر و تایپ بررسی کنید، . در صورت امکان از شخص دیگری بخواهید که رزومه شما را از نظر املائی و مفهومی بررسی نماید. کوچکترین اشتباه ممکن است موجب بی ارزش شدن رزومه شود.


  ۲ – هدف و منظور خود را به طور مشخص شرح دهید.


  به طور کلی، مشخص بودن هدف و منظور ، کمک شایانی به مهم جلوه دادن صحبتهای شما در رزومه می کند . هدف شما به طور خلاصه تواناییهایتان را بیان می کند و به قدرت و نیرویتان در کار اهمیت می بخشد.


  ۳ – نقاط قوت خود را برای کارفرمایان معین نمایید.


  روی هنر و توانایی های خود بیشتر تاکیید نمایید زیرا به این ترتیب کارفرما را در پاسخگویی به این سؤال که : “ این کارجو چه کارهایی می تواند برای پیشبرد اهداف مد نظر انجام دهد ؟ ” کمک می نمایید.


  ۴ – اطلاعات مهم تر را مشخص نمایید.


  به طور متوسط هر کارفرما به مدت ۳۰ ثانیه روی هر رزومه وقت می گذارد. کارفرمایان غالبا بیشتر به تجربه های موفق کاری شما در گذشته اهمیت می دهند تا تحصیلات متنوع و اطلاعات گوناگون ، به همین دلیل مهمترین تجربیات خود را در ابتدای رزومه قرار دهید مانند ق ابلیتها، توانائیها و تجربیات و حتی تحصیلات که همگی به نوعی با هم در ارتباطند.


  ۵ – به تواناییهای خود اهمیت بدهید.


  رزومه خود را بر طبق قابلیتها و تواناییها درجه بندی کنید و استعدادهای خود را به طور خلاصه و مفید و با رعایت حق تقدم بیان کنید. به تواناییها و استعدادهای شخصی خود اهمیت دهید و خود را در بهترین وضعیت توصیف کنید . این گونه وانمود کنید که تواناییها ،واقعیتی در شما هستند.


  ۶ – از کلمات کلیدی بهره ببرید.


  سعی کنید از کلمات کلیدی مشخصی برای بیان تواناییها و تجربیاتتان استفاده کنید، مانند مدیریت حسابداری، عرضه محصولات ، ویژوال بیسیک، اکسل، پردازش داده ها، طراحی گرافیک و روشهای تبلیغات حرفه ای.


  ۷ – از کلمات اختصاری مربوط به حرفه استفاده نمایید.


  از کلمات اختصاری و اصطلاحات خاص حرفه تان استفاده کنید تا نشان دهید آشنایی مناسب و کافی با حرفه تان دارید. اما دقت کنید رزومه شما مملو از این گونه کلمات نباشد که خواندن آن سخت و غیر قابل فهم گردد همچنین بهتر است جلوی ) اینگونه واژه ها کلمات اقتباس شده را نیز به طور کامل در پرانتز بیان کنید مثل: Information Technology ) )I.T(


  8 – از کلمات تایید برانگیز بهره ببرید.


  خود را فعال و پر جنب و جوش، با کمال، با هوش و به عنوان کسی که در هر کمک و همکاری سهمی دارد توصیف کنید، این گونه به نظر کارفرما ازهر جهت مفید جلوه گر می شوید.


  ۹ – از آوردن ضمیر مثل ”من” پرهیز کنید.


  هر گز از صمائر شخصی و انعکاسی مثل “من“ در رزومه خود استفاده نکنید و سعی کنید جملات خودرا کوتاه کنید.


  ۱۰ – کلمات کلیدی را در متن مشخص جلوه دهید.


  به جای پررنگ کردن و یا کج نوشتن کلمات جهت اهمیت دادن به آنها در بررسی اجمالی اندازه قلمها را افزایش دهید و یا از گیومه و یا علامت * برای اهمیت دادن به نکات کلیدی در رزومه بهره ببرید.


  ۱۱ – اطلاعات را خلاصه کنید.


  وقتی که رزومه شما از یک یا دو صفحه بیشتر می شود، محدودیتهایی برای تبدیل آن به شکل الکترونیکی ایجاد می شود. بنابراین همواره توصیه می شود که رزومه خود را در یک صفحه تهیه کنید.


  ۱۲ – لیستی از تجربیات اخیر را مهیا کنید.


  تجربیات ۱۰ یا ۱۵ سال کاری پیش را به طور خلاصه ذکر نمایید.


  ۱۳ – به تجربیات خود کمیت بدهید.


  اعداد ابزارهای قویی هستند، به جای اینکه بگویید: “ توانایی‏های من باعث افزایش میزان فروش در محل کار قبلی بود “ بهتر است که از اعداد نیز استفاده کنید و مثلاً بگویید: “ افزایش فروش ۱۵۰% در ۶ ماه “ از جمله تجربیات من در محل قبلی بوده است.


  ۱۴ – زیاده گویی نکنید.


  از گزاف گفتن و استفاده از لغات حساس و دقیق پرهیز کنید .به زبانی دیگر برای تحت تاثیر قرار دادن کارفرما لازم نیست کلمات ژرف و عمیق بکار گیرید .از کلماتی استفاده کنید که برای همه قابل فهم باشد.


  ۱۵ – در مورد حقوق خود در رزومه مطلبی را بیان نکنید.


  هرگز نوع و میزان حقوق خود را در رزومه تان مشخص نکنید.


  ۱۶ – از مطرح نمودن مسائل شخصی پرهیز کنید.


  هرگز در مورد اطلاعات شخصی و خصوصی مثل عقیده و مذهب ، وضعیت ازدواج، سن و مال ثروت خود موردی را ذکر نکنید یا حتی نظرات شخصی خود را نیز مطرح نکنید . همچنین از شوخی و مزاح و بکاربردن کلمات مبتذل پرهیز کنید.


  ۱۷ – صادق باشید.


  دروغ گفتن و گزاف گویی و مبالغه در مورد توانایی ها، همیشه خطری جد ی است که به خود شما باز می گردد.


  ۱۸ – رزومه را خودتان بنویسید.


  رزومه ای درست کنید که منعکس کننده فکر شما باشد.سعی کنید رزومه را با فکر و دست خودتان بنویسید.اگر اولین رزومه تان را شخصا بنویسید بسیار مهم است و به زودی حرفه ای هم خواهید شد.


  ۱۹ – ویژگی های شخصی وابسته به شغل خود را اعلام کنید.


  اگر تصمیم دارید که خصیصه های شخصی خود را در رزومه قرار دهید مانند “مسئولیت پذیری” یا “قابلیت اطمینان” ،“برنامه ریزی دقیق در کار“ و … فقط سعی کنید تمامی آنها وابسته به نوع شغل مورد نظر باشند.


  ۲۰- سازگاری خود را با محیط کاری نشان دهید.


  به منظور کم اهمیت جلوه دادن مدت زمان بیکاری و فواصل بین کار ، بهتر است قابلیت ها و تواناییهای کاری خود را عنوان کنید و از ذکر تاریخ وار تجربیات خود بپرهیزید.


  ۲۱- رزومه ای متعادل بسازید.


  رزومه ای مؤثر است که متعادل باشد، پاکیزه باشد، سازگار و جذاب و خوشایند باشد، تقسیم بندی شده باشد و عنوانهای هر بخش هوشمندانه انتخاب شده باشند.


  ۲۲- عنوانها را کلی انتخاب کنید.


  عنوانهای هر قسمت از رزومه را کلی و مناسب برگزینید مثلا: تجربیات ، سوابق کاری، تواناییها، خلاصه تحصیلات، هنر و فضیلت، تعلیم و تربیت، پیوستگی های حرفه ای ،امتیازات تحصیلی و حرفه ای، کتابها و مقالات اختصاصی، گواهی های دانشگاهی و …


  ۲۳- مثبت بنویسید.


  تمام نکات منفی و با بیان غیر مثبت را از رزومه خود حذف کنید و به یاد داشته باشید که هر چه بیشتر تواناییها و نکات مثبت در مورد خود را عرضه کنید، موفق تر خواهید بود.

 9. #8
  کاربر ممتاز حرفه ای shiraz آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Apr 2007
  نوشته ها
  2,474
  تشکرها / پسندها

  پیش فرض اصول و سرفصل بندی عمومی یک رزومه

  شیوه های متفاوتی برای نگارش رزومه متداول و مرسوم است و هر کس به مقتضای سلیقه و هدفی که از نگارش رزومه دارد ، شیوه خاصی را بر می گزیند . اما به طور کلی اصول و سرفصل بندی عمومی رزومه ها به شرح زیر است:
  ۱- جزئیات شخصی(Personal Details)
  اغلب رزومه ها با این بخش آغاز می شوند . آن چه می بایست در این بخش ذکر شود شامل نام ، آدرس ، شماره تلفن ، آدرس پست الکترونیک و تاریخ تولد است.
  ۲- پروفایل شخصی(Personal Profile)
  وارد کردن پروفایل در رزومه امری سلیقه ای است و ضروری محسوب نمی شود . آن چه در پروفایل به نگارش در می آید ، تصویری کلی و گویا از شما است که به طور جزئی تر در سایر بخش های رزومه ذکر می شود.
  ۳- تحصیلات و توانایی های علمی(Education and Qualifications)
  این بخش شامل تمام سوابق تحصیلی و علمی شما ، از دیپلم دبیرستان و نام دبیرستان گرفته تا آخرین مدرک تحصیلی ، رشته ها و گرایش ها و زمان بندی هر دوره ی تحصیلی خواهد بود. به یاد داشته باشید که حتماً ذکر کنید در حال حاضر مشغول گذراندن چه دوره ای هستید . سایر دوره های علمی – کابردی که در کنار تحصیل آکادمیک گذرانده اید را هم حتماً بنویسید.
  ۴- سوابق شغلی (Skills and Work Experiences)
  در این بخش باید کل سوابق شغلی شما ، اعم از تمام وقت یا پاره وقت ، با ذکر نام و تلفن یا آدرس محل کار ، به اضافه تاریخ و دوره اشتغال فهرست شود.
  ۵- انتشارات و مقالات(Publications)
  فهرست کتب و مقالاتی که منتشر کرده و یا در کنفرانس ها ارائه نموده اید به اضافه زمان انتشار را در این بخش بیاورید. اگر خلاصه مقالات را به رزومه ضمیمه نمایید بهتر است.
  ۶- سایر اطلاعات(Additional Information)
  نگارش این قسمت ضروری نیست ، اما چنان چه لازم دانستید توضیحی جانبی روی سوابق تحصیلی و شغلی خود بنویسید ، می توانید این بخش را اضافه نمایید.
  ۷ - علائق(Interests)
  فهرستی از علائق خود در زمینه های فوق برنامه مثل ورزش یا هنر را در این بخش بنویسید و احیاناً اگر سوابق حرفه ای در این زمینه ها دارید حتما ذکر کنید.
  ۸ – معرف ها(References)
  نام ، رتبه ، درجه تحصیلی ، آدرس یا تلفن و کلاً اطلاعات مربوط به معرفین خود ( که معمولا اساتید شما هستند ) را در این بخش بیاورید . این معرف ها می بایست همان معرفینی باشند که توصیه نامه های شما را تکمیل نموده اند.


  * سایر توصیه ها
  - پیش از نگارش رزومه ، خوب در مورد سوابق تحصیلی و شغلی خود فکر کنید تا چیزی را از قلم نیاندازید . سعی کنید تا حد امکان ، مدارکی دال بر سوابقتان آماده و ترجمه کنید تا ضمیمه رزومه نمایید.
  - از دروغگویی یا بزرگنمایی جداً پرهیز کنید ، ممکن است برایتان دردسر ساز شود!
  - حتماً چند نسخه اضافه از رزومه برای خودتان نگه دارید تا در صورت لزوم از آن ها استفاده کنید.
  - در مورد نگارش انگلیسی ، حتماً درباره متن رزومه با یک مترجم و یا کسی که انگلیسی ادبی را به خوبی می داند مشورت کنید.
  - رزومه را حتما تایپ کنید و از ارائه رزومه دست نویس جداً خود داری کنید.

 10. #9
  کاربر ممتاز حرفه ای shiraz آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Apr 2007
  نوشته ها
  2,474
  تشکرها / پسندها

  پیش فرض معیارها و سبک‌های رزومه‌نویسی

  بیان صریح، حفظ اصول نگارشی، ایجاد رابطه‌ای مکمل میان اشتغال و تحصیل و درنهایت کسب تجربه از جمله اصول اولیه‌ای هستند که فارغ‌التحصیلان، کارجویان و متخصصین خواستار تغییر و تحول شغلی باید در صفحات رزومه خود رعایت کنند. در واقع تا حدود زیادی موفقیت هر شخص با رعایت معیارهای رزومه‌نویسی و پایبندی به قالب محتوایی آن امکان‌پذیر خواهد شد.
  نگارش رزومه‌


  نخستین ویژگی‌ رزومه، به روز بودن آن است. هر سال بر مهارت‌ها و دانش‌تان افزوده خواهد شد؛ فرصت‌های تحصیلی و شغلی جدیدی را کسب خواهید کرد و به‌تبع این عوامل تأثیر فراوانی در اولویت‌های اشتغال‌تان خواهند داشت. در واقع باید ارتباطی کاملاً هماهنگ میان رشته تحصیلی و شغل ایجاد شود. هر چه محتوای رزومه پربارتر و آمیخته با سوابق شغلی و تحصیلی متعدد باشد، انگیزه‌ها و اولویت‌های مدیران نیز برای جذب نیروی جدید بیشتر خواهد بود.


  همواره به یاد داشته باشید، مدیران و مصاحبه‌کنندگان بسیار دقیق و نکته‌سنج هستند، شاید مطالعه هر رزومه ۳ دقیقه هم به طول نینجامد. اما در این میان تأثیری که به واسطه سبک رزومه ایجاد می‌شود تا مدت‌ها ذهن مصاحبه‌کننده را مشغول خواهد کرد. مهم‌ترین اصول نگارش رزومه به شرح زیرند:


  سبک رزومه‌نویسی


  هر کارجو یا فارغ‌التحصیل برحسب میزان تحصیلات، دانش و آگاهی، سبکی متمایز را برای رزومه‌نویسی برمی‌گزیند. قطعاً باید سبکی را انتخاب کنید که همسو با توانمندی‌هایتان باشد و بتوانید بهترین استفاده را از آن ببرید. شاید ذکر آخرین اطلاعات، سوابق شغلی و تحصیلی از انتها به ابتدا و براساس جدیدترین توالی زمانی برای افراد کم‌تجربه‌تر مثمرثمر باشد.


  آن دسته از متقاضیان کار که دارای سوابق، عناوین سازمانی و توانمندی‌های متفاوت‌تری هستند، معمولاً به همراه برگه‌های رزومه مدارک و اطلاعات کامل شغلی خودشان را نیز ضمیمه پرونده می‌کنند.


  به یاد داشته باشید، آنچه که در اولویت‌های استخدام مدیران لحاظ خواهد شد، میزان توانمندی و آمادگی کارجویان است. در واقع صحت مدارک تنها از طریق اجرای آزمون‌های کتبی و شفاهی مشخص می‌شود.


  مباحث حقوقی در رزومه


  معمولا در رزومه و هنگامی ‌که کارجویان برای مشاغل مختلف معرفی می‌شوند، به ندرت درباره حقوق و مزایا بحث می‌کنند، زیرا اولویت هر کارجو و متخصصی، اشتغال است و دریافت حقوق بر اساس میزان سوابق کاری، نوع مدرک تحصیلی، سمت و عناوین اخذ شده متغیر خواهد بود.


  به یاد داشته باشید، هیچگاه در رزومه درباره میزان حقوق پیشنهادی مطلبی ننویسید، مدیر درباره میزان حقوق تصمیم می‌گیرد، هر شرکتی به جز رزومه و مصاحبه اولیه، فرم‌های قراردادی خویش را به کارجویان ارائه می‌دهد تا در آن جزئیات سوابق شغلی و تحصیلی مشخص شود، در انتهای این فرم‌ها عنوان مبلغ حقوق پیشنهادی ذکر شده است که کارجویان با توجه به شرایط و آگاهی از میزان فعالیت خود آن را تکمیل می‌کنند.


  انتخاب مناسب


  اگر انتخاب‌ شغل دقیق و متناسب با مهارت و دانش هر کس انجام شد، قطعا مسیر دست‌یابی به آن نیز فرآهم می‌شود. از این منظر رزومه و مصاحبه‌های شغلی به منظور شناسایی، ارزیابی و جایگزینی منابع انسانی متبحر اجرا می‌شوند. در واقع آزمون‌های کتبی، شفاهی و عملی مصاحبه نیز میدانی برای نمایش توانمندی‌های کارجویان هستند. بنابراین با آمادگی، اطلاعات کافی و مطالعه نکات ضروری، احتمال موفقیت‌تان را افزایش دهید.


  محتوای رزومه


  اصلی‌ترین بخش رزومه مبحث سوابق است. در چه رشته‌ای ادامه تحصیل داده‌اید و از کدامین دانشگاه معتبر فارغ‌التحصیل شده‌اید؟ آیا تحصیلات آکادمیک می‌تواند در فضای کسب و کار واقعی کارجویان را در مسیر درست هدایت کند؟ ظرفیت‌ها و توانمندی‌های‌تان را در بازارکار چگونه ارزیابی خواهید کرد؟


  این پرسش‌ها به نوعی هر کارجو و فارغ‌التحصیل را به مطالعه‌ای عمیق مجبور می‌کنند. مهم‌ترین نکته، انطباق آموخته‌ها و خودآزمایی عملی در دنیای واقعی تجارت است. همیشه مصاحبه‌کنندگان از رزومه‌هایی استقبال می‌کنند که به نوعی ترکیبی از مهارت، سوابق و دانش مرتبط با هر حرفه را دارا باشند.


  در همین رابطه سوابق شغلی از جمله کلیدهای موفقیت کارجویان محسوب می‌شود. هرچه میزان سوابق بیشتر باشد، مسئولیت‌ها، اختیارات و در نهایت دیدگاه مدیر و مصاحبه‌کننده نیز بهتر خواهد شد.


  مهم‌ترین اجزای رزومه را سه بخش مشخصات فردی، سوابق تحصیلی و شغلی تشکیل می‌دهند. پس از این سه مرحله اصلی، بخش‌های دیگر شامل مهارات‌ها و افتخارات؛ علاقه‌مندی‌ها و استعدادها؛ دوره‌های آموزشی و جزئیات دیگر هستند.


  مشخصات فردی


  در نخستین بخش رزومه مشخصات فردی با قسمت‌های مختلفی مانند (نام- نام‌خانوادگی- تاریخ تولد- شماره شناسنامه، وضعیت تأهل وجود دارند و در نهایت با ذکر آدرس پست الکترونیکی، شماره تماس و آدرس منزل به پایان می‌رسند.


  سوابق تحصیلی


  در دومین قسمت که شامل سوابق تحصیلی خواهد بود، آخرین مدارک، سوابق و اطلاعات لازم درخصوص تحصیلات حرفه‌ای و دانشگاهی را باید عنوان کنید. به یاد داشته باشید پس از اصلی‌ترین بخش رزومه که درباره سوابق شغلی است، مبحث تحصیلات و دانشگاه محل تحصیل، از اولویت‌های مدیران و مصاحبه‌کنندگان برای پذیرش محسوب می‌شود. بنابراین سعی کنید تا با انتخاب رشته‌ای مرتبط با شغل مورد نظر، احتمال موفقیت‌تان را افزایش دهید.


  سوابق شغلی


  سوابق شغلی به مجموعه فعالیت‌های هر فرد در مراکز مختلف و میزان سال‌های خدمتی وی در سمت و یا مسئولیتی ویژه اطلاق می‌شود. اما اهمیت ویژه این بخش به دلیل سطح توانمندی‌های کارجویان، تجربه حضور حرفه‌ای در شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف و عناوین سازمانی‌ای است که به واسطه سال‌ها خدمت و تخصص کسب کرده‌اند.


  بررسی قالب رزومه


  پس از آنکه بخش‌های مختلف رزومه را به درستی مجزا کردید، باید گام آخر را رعایت کنید. رعایت نکات دستوری، املایی و نگارشی، به مهم‌ترین بخش رزومه‌تان مبدل خواهد شد. در این مرحله هیچ‌گونه خطایی از چشمان مصاحبه‌کننده پوشیده نخواهد ماند. مهم‌ترین نکات این بخش به شرح زیرند:


  · از کاغذ A4 و بدون حاشیه برای نگارش رزومه استفاده کنید.


  · توضیح بیش از حد به جز اتلاف وقت هیچ فایده‌ دیگری ندارد. بنابراین به طور مختصر و مفید اطلاعات‌تان را بنویسید. اگر لازم است مدارک یا مستنداتی به رزومه پیوست کنید.


  · رعایت محتوا و اصول نگارشی نقش بسیار زیادی در آینده شغلی کارجویان دارد. بنابراین مطابق رزومه‌های استاندارد سعی کنید تا مشخصات طبق قالب کلی و منظم به نگارش درآید.


  · واقع بین باشید. هر آنچه را که قادر به انجام آن هستید، بیان کنید. از حاشیه‌پردازی و گزافه‌گویی بپرهیزید.


  · رزومه خودتان را چندین بار به دقت بخوانید و از چند کارشناس نیز بخواهید که این کار را انجام دهند. در واقع با این کار نه‌تنها از صحت مطالب مطمئن خواهید شد، اعتماد به نفس‌تان نیز افزایش می‌یابد. اجرای همین نکات ظریف موجب حفظ آرامش در هنگام مصاحبه شغلی می‌شود.


  · سعی کنید با مطالعه و تحقیق روش‌های عملی یافتن شغل، تکنیک‌های رزومه نویسی، مصاحبه‌های استخدامی و غیره را بیاموزید. با این‌کار یک گام از رقبای خود که بدون مطالعه و آمادگی در جستجوی شغل هستند پیش خواهید بود.


  · به جای اینکه فهرست تجربه‌های شغلی خودتان را در رزومه بنویسید، توضیح دهید که در هر مدت کاری چطور با شرکت‌های قبلی همکاری می‌کردید و در نهایت چه تاثیری بر روند کاری آن‌ها گذاشتید.


  · مدیران و مصاحبه‌کنندگان بر اساس توانایی‌ها و مهارت‌های کارجویان، آنان را انتخاب می‌کنند. تاکید و توجه به خواسته‌ها و علایق شخصی، احتمال انتخاب را کاهش خواهد داد. به یاد داشته باشید؛ همیشه موضوع‌های کاربردی و تخصصی دارای تاثیر بیشتری نسبت به مسایل شخصی هستند.


  · با بررسی سوابق شغلی، سال‌های اجرای مسئولیت‌ها، عناوین سازمانی و محل خدمت را ذکر کنید. موضوع و جایگاه شغلی مورد نظرتان را به دقت بنویسید. غفلت از این مساله کارفرمایان را دچار مشکل خواهد کرد سعی کنید با محاسبه دقیق، هرگونه مشکلی را در رزومه‌تان از میان بردارید.


  · از نوشتن مطالب منفی در رزومه بپرهیزید. ممکن است از کار قبلی خود به دلایلی انصراف داده باشید. فقط در صورتی که مدیر در این باره پرسش کرد، دلایل خودتان را ذکر کنید.


  Author: Jessica Holbrook Hernandez


  مترجم: سید رسول میرزایی موسوی

 11. #10
  کاربر ممتاز حرفه ای shiraz آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Apr 2007
  نوشته ها
  2,474
  تشکرها / پسندها

  پیش فرض اشکالات عمده رزومه: (Resume blunders)

  با اجتناب از اشکالات معمول زیر، می توانید رزومه ای تراز اول داشته باشید:
  ۱٫ تمرکز بیش از حد روی وظایف شغلی: یکی از ایرادات عمده رزومه تبدیل آن به فهرست خسته کنندهای از وظایف و مسئولیت های شغل های قبلی است. به جای این که شرح طویلی از مجموعه وظایف خود ارایه کنید، بهتر است نشان دهید که در هر مورد چه تأثیری از خود باقی گذاشته اید. می توانید با مثال دقیقاً توضیح دهید که عملکرد شما به چه نحوی به شرکت سود رسانده است. برای این کار می توانید سؤال های زیر را از خود بپرسید:
  · چگونه کار را بهتر از آنچه دیگران ممکن بود انجام دهند، انجام دادید؟
  · چه مشکلاتی بر سر راه شما و شرکت قرار داشت؟
  · برای غلبه بر این مشکلات چه اقداماتی انجام دادید؟
  · نتایج تلاش های شما چه بود و شرکت چگونه از عملکرد شما بهره مند شد؟
  · آیا در نتیجه این اقدامات جایزه، تشویق و یا ارتقاء موقعیتی پیدا کرده اید؟
  ۲٫ هدف شغلی ای که بیش از حد بلندپروازانه و یا کلی است: بسیاری از داوطلبین شغل شانس خود را در همانابتدای رزومه از دست می دهند: عبارت مربوط به هدف شغلی. بدترین آنها با عبارتی مانند این شروع می شوند: “موقعیت شغلی مناسبی که در آن حین کمک به اهداف سازمان جای کافی برای رشد و ترقی موجود باشد”. چنین عباراتی بیش از حد کلی اند و فراوان استفاده شده اند. به جای چنین عباراتی می توانید محدوده تخصص و یا سمت مورد نظر خود را ذکر کنید. برای اطلاع بیشتر می توانید به رزومه های نمونه در پایان کتاب رجوع کنید.
  ۳٫ رزومه طولانی و رزومه کوتاه: بسیاری تلاش می کنند تا رزومه خود را حتماً در یک صفحه جا بدهند. زیرا شنیده اند که رزومه نباید بیش از یک صفحه باشد و در نتیجه بسیاری از خصوصیات مهم خود را از رزومه حذف می کنند. برعکس آن نیز صادق است: کسانی هستند که چندین صفحه در مورد جزئی ترین تجربه های بی اهمیت یا کم اهمیت خود قلمفرسایی می کنند. چنین رزومه ای به سادگی خواننده را بی حوصله می کند. هنگامی که رزومه خود را می نویسید، سر هر جمله از خود بپرسید که “آیا این جمله در جلب نظر کارفرما و نزدیک کردن من به مصاحبه مؤثر است؟” و تنها اطلاعاتی را اضافه کنید که از این سؤال پاسخ مثبت دریافت کنند.
  هیچ قانون صریحی در مورد طول مناسب رزومه وجود ندارد. تنها نکته مهم اینست که هر کلمه رزومه باید حساب شده و در جهت اقناع کارفرما باشد.
  ۴٫ آوردن اطلاعات شخصی یا بی فایده: اضافه کردن اطلاعات شخصی مثل تاریخ تولد، وضعیت تأهل، قد و وزن و یا اطلاعاتی مثل علایق و سرگرمی ها معمول نیست و توصیه نمی شود. البته موارد استثنایی هم وجود دارد که چنین اطلاعاتی مورد نیاز کارفرماست و در انتخاب او می تواند مؤثر باشد.
  ۵٫ رزومه بدون کلمات کلیدی: اگر رزومه خود را برای استفاده الکترونیکی (در شبکه های کاریابی) می نویسید، باید حتماً در متن رزومه از کلمات کلیدی و متداول تخصص خود استفاده کنید. زیرا کارفرمایان معمولاً با کمک این کلمات کلیدی رزومه های مطلوب خود را جستجو می کنند. هر چه کلمات کلیدی موجود در رزومه شما مناسب تر و جامع تر باشد، احتمال دیده شدن آن توسط کارفرمایان نیز بیشتر خواهد بود. البته احتیاجی نیست که بخش جداگانه ای برای این کار کنار بگذارید، بلکه بهتر است این کلمات را در طول رزومه و در بخش های مختلف آن پراکنده کنید.
  ۶٫ غلط های املایی: وجود حتی یک غلط املایی در رزومه می تواند آن را به سطل آشغال بفرستد! رزومه خود را بارهاو بارها مرور کنید و حتی آن را به چند نفر دیگر بدهید تا بررسی کنند. رزومه شما منعکس کننده شخصیت شماست بی نظمی و بی دقتی در آن به هیچ وجه جایز نیست.

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •