ShirazOnline
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: نرم افزار مانیتورینگ zabbix

 1. #1
  کاربر عادی sohrabi آواتار ها
  تاریخ عضویت
  May 2015
  نوشته ها
  8
  تشکرها / پسندها

  پیش فرض نرم افزار مانیتورینگ zabbix

  ZABBIX یک نرم افزار عالی در سطح سازمانی است که برای مانیتورینگ دسترسی و کارایی زیرساختهای آی تی به کار میرود. با ZABBIX تقریبا هیچ محدودیتی در جمع آوری اطلاعات از شبکه وجود ندارد. سیستم مانیتورینگ شبکه ZABBIX یک سرویس مانیتورینگ کارآمد است، به طوری که میتواند در لحظه ده ها هزار سرور، ماشین مجازی، و تجهیزات شبکه را به طور همزمان مانیتور کند.
  همراه با ذخیره سازی داده ها، ویژگی های نمایشی و گرافیکی (مانند نقشه ها، گرافها، نمایشها، و …) راه های بسیار انعطاف پذیری با هدف آنالیز و هشدار را در اختیار میگذارد. میتوانید در داده های دریافتی محدودیتی را تنظیم کنید. به محض اینکه رد شد، ZABBIX میتوانید با ایمیل مدیر شبکه را از وقوع این رویداد مطلع سازد.
  سیستم مانیتورینگ شبکه ZABBIX یکی از قویترین و شناخته شده ترین سیستمهای مانیتورینگ در دنیا میباشد که از سال ۲۰۰۱ اولین نسخه آن به بازار عرضه شده وتا امروز به عنوان یکی از سیستمهای پیشرو در صنعت مانیتورینگ شبکه و نرم افزارها، نسخه های بسیاری را روانه بازار نموده است.
  یکی از مهمترین مشخصات سیستم، متن باز بودن آن است که باعث شده تا اطمینان کاربران به خصوص کاربرانی که دارای اطلاعات حساس در سازمان خود میباشند به این سیستم افزایش یابد.

  برخی از ویژگیهای ZABBIX:

  همه چیز را مانیتور کنید

  با استفا ده از نرم افزار مانیتورینگ شبکه zabbix شما میتوانید به آسانی سرورها، تجهیزات شبکه و نرم افزارها را مانیتور کرده و آمار وقایع رخ داده و کارایی شبکه را جمع آوری کنید.

  کارایی

  مانیتورینگ کارایی سی پی یو، حافظه، شبکه، فضای دیسک، و پردازشها میتواند به آسانی با عامل نرم افزاری zabbix که برای پلتفرم های ویندوز، یونیکس و لینوکس موجود هست میسر گردد. این عامل نرم افزاری به صورت پردازش مستقل نوشته شده و نیازی به محیطهای خاص مانند dot NET و یا جاوا برای اجرا شدن ندارد.

  مانیتورینگ بدون عامل نرم افزاری

  علاوه بر پشتیبانی از Agent توسط این سیستم مانیتورنگ به علت اینکه گاهی ممکن است امکان استفاده از Agent روی تمام سیستم های یک سازمان به هر علتی مقدور نباشد این سیستم تعداد زیادی از قابلیت های اصلی مانیتورینگ را به صورت Agent Less و بدون نیاز به Agent ارائه می نماید.
  طراحی این سیستم به گونه ای است که می تواند بسیاری از سرویس های اصلی مانند Web Server, FTP, SSH,SMTP, IMAP, POP و بسیاری از سرویس های خاص دیگر را بدون نیاز به Agnet و یا دیگر روش های مانیتورینگ، کنترل نموده و نتیجه را تجزیه و تحلیل نماید.

  تجهیزات شبکه

  zabbix از پروتکل SNMP پشتیبانی میکند، که اکنون میتوان گفت در تمامی تجهیزات شبکه مانند سویچ ها و روتر ها وجود دارد. بنابراین zabbix میتواند با مانیتور کردن و برنامه ریزی ظرفیت شبکه با تهیه اطلاعات مربوط به بکارگیری شبکه، سی پی یو ، حافظه و وضعیت پورتها نقش بزرگی در مدیریت شبکه داشته باشد.
  به عبارت دیگر zabbix توانایی مانیتور هر دستگاهی مانند تجهیزات شبکه، منابع ذخیره سازی، سیستمهای سرمایشی و سیستمهای برقی که از پروتکل SNMP استفاده میکند را دارد.

  مانیتورینگ VMware

  مانیتورینگ VMware اجازه مانیتور کردن مشخصات و آمار مربوط به نصبهای VMware vCenter , vSphere که به منظور مجازی سازی سیستم استفاده میشوند را به شما می دهد.
  zabbix میتواند با سیستم “جستجوی عمیق” خود به صورت اتوماتیک تمامی سیستم های مجازی VMware را تشخیص داده و برای هرکدام از آنها میزبانی برای مانیتور کردن ایجاد کند.

  سفارشی سازی

  فکر میکنید بعضی از داده ها شدیدا خاص بوده و نیاز به مانیتورینگ سفارشی سازی شده دارد؟
  ساختار پویا و امکان سفارشی کردن zabbix این امکان را به شما میدهد که zabbix را برای هر محیطی و برای گرفتن هر داده ای از سیستمهای مربوط به امور مالی، سیستمهای کنترل محیطی و حتی دستگاههای غیر طبیعی پژوهشی آماده کنید. هیچ محدودیتی در زبان بر نامه نویسی برای zabbix وجود ندارد، شما میتوانید از Shell، Perl، Python و یا هر چیز دیگری استفاده کنید.

  مانیتورینگ دیتابیس

  دیتابس یکی از ستونهای اصلی آی تی در دهه های اخیر است. بندرت شرکتهایی وجود دارند که حتی یک دیتابیس هم نداشته باشند. آنها اطلاعات مهم از جمله اطلاعات مربوط به امور مالی، مشتریان و کارمندان خود را در دیتابیس نگهداری میکنند. zabbix توانایی مانیتور کردن کوچکترین جزئیات دیتابیسها ی MySQL, PostgreSQL,Oracle و SQL Server را دارد.

  مانیتورینگ سرورهای جاوا

  zabbix از نسخه ۲ خود، یک مولفه جدید با نام Zabbix Java Gateway را به سیستم خود اضافه کرده است که در نوع خود، از اهمیت فراوانی برخوردار است. این ویژگی که به زبان Java نوشته شده و به ZABBIX اضافه شده است، امکان مانیتور کردن نرم افزار های مبتنی بر Java را از طریق تکنولوژی JMX یا Java Management Extensions ایجاد می نماید.
  بدین صورت که ZABBIX درخواست مورد نظر از طریق ارسال JMX Counter مناسب به سمت Zabbix Java Gateway ارسال می نماید و Zabbix Java Gateway جواب ها را بدون نیاز به هیچ نرم افزار دیگری از نرم افزارهای مبتنی بر Java دریافت کرده و به سمت سرور ارسال می نماید.

  وب سرویسها

  دیتا بیسها مهم و عالی هستند ولی مانیتور کردن یک دیتابیس به تنهایی نشان از کار کردن سرویس های ما نیست. امروزه اکثر کارهای شرکتهای بزرگ از طریق وب سایت و یا برنامه تحت وب انجام میپذیرد. برای اطمینان از کارایی این سرویس، zabbix به صورت داخلی از مانیتورینگ وب پشتیبانی میکند.
  با استفاده از این امکان شما میتوانید مراحلی که zabbix هنگام آنالیز داده ها باید انجام دهد را تعیین کنید. این امکان به آسانی اجازه مانیتور کردن دسترسی، مدت زمان پاسخگویی و سرعت دانلود وبسایت ، فروشگاه، ویکی و یا سیستم پشتیبانی آنلاین را به شما میدهد.

  مانیتورینگ سخت افزاری

  یکی از ویژگی های منحصر به فرد سیستم مانیتورینگ Zabbix امکان مانیتورینگ سخت افزاری می باشد. بدین معنا که برای این نوع از مانیتورینگ، سیستم Zabbix برای جمع آوری اطلاعات از سخت افزارهای دارای قابلیت IPMI هستند، نیاز به هیچ واسطی نداشته و می تواند به صورت مستقیم با سخت افزار ارتباط برقرار کرده و اطلاعات مورد نیاز خود را دریافت نماید.
  در نتیجه اطلاعاتی مانند درجه حرارت ، سرعت فن ، وضعیت هارد دیسک و … به راحتی و بدون نیاز به سیستم عامل قابل دریافت است. این ویژگی این امکان را به مدیران مانیتورینگ می دهد که حتی در مواقعی که سیستم عامل غیر فعال شده و یا خاموش است ، اطلاعات مورد نیاز را از دستگاه مورد نظر دریافت کند و حتی می تواند تحت شبکه و مستقل از سیستم عامل یک دستگاه را روشن و یا خاموش نماید.

  آماده مانیتورینگ در سطح سازمانی

  مقیاس پذیری برای محیط های بسیار بزرگ


  zabbix طوری طراحی شده است که از کوچکترین شبکه ها با چند دستگاه تا بزرگترین شبکه ها با هزاران دستگاه را پشتیبانی میکند.
  در حال حاضر وجود zabbix در حال اجرا در شبکه ای با بیش از ۱۰۰،۰۰۰ دستگاه مانیتور شده، نشان دهنده توانایی zabbix در مانیتور کردن بیش از ۳،۰۰۰،۰۰۰ بررسی در دقیقه با استفاده از سخت افزارهای سطح متوشط و جمع آوری داده هایی با حجم گیگابایتی به صورت روزانه دارد.
  این سطح از مقیاس پذیری با استفاده از الگوریتمهای هوشمند و کارآمد امکان پذیر است که امکان تقسیم بندی کامپوننت ها را در سرورهای متفاوت میسر میسازد و در نتیجه کارایی فوق العاده ای را ایجاد مینماید.

  مانیتورینگ توسعه یافته

  سیستم مانیتورینگ Zabbix این قابلیت را دارد که به صورت متوسط ۱۰۰۰۰۰ دستگاه را به صورت همزمان روی یک سرور مانیتور نماید. این عدد شاید برای بسیاری از سازمان ها کاملا مناسب باشد ولی برای برخی از سازمان ها نیاز به مانیتور شدن تعداد بیشتری از ۱۰۰۰۰۰ دستگاه می باشد.
  برای حل این مشکل Zabbix اقدام به ارائه راه حلی تحت عنوان طراحی مجزا و لایه ای نموده است. در این طراحی به ازای مجموعه ای از Client ها یک سرور خاص (p r o x y) در نظر گرفته می شود که اطلاعات را از Client ها دریافت کرده و پس از پردازش آن برای سرور مرکزی ارسال می نماید. در نتیجه با استفاده از این نوع طراحی می توان به هر میزان که نیاز باشد از سرورهای ***** استفاده گردد و عملا نگرانی از بابت تعداد Client ها وجود نخواهد داشت.
  در این نوع طراحی علاوه بر امکان کنترل تعداد زیادی از تجهیزات و سرویس هابه صورت همزمان، امکان دسته بندی مناطق مانیتورینگ و مدیریت هرچه بهتر آنها بر اساس هر
  p r o x y نیز به سیستم مانیتورینگ اضافه می شود.
  استفاده بهینه از پهنای باند ارتباطی بین مرکز و شعبات نیز در این حالت از طراحی جزء یکی از مهمترین مزایای این نوع از طراحی می باشد. چرا که در این حالت به جای اینکه هر کدام از تجهیزات جداگانه اطلاعات آماری خود را به سمت سرور مرکزی ارسال نمایند ، همه این اطلاعات در اختیار
  p r o x y قرار گرفته و در نهایت از طریق یک Connection به سمت سرور مرکزی ارسال می گردد.
  لذا این امر علاوه بر کاهش پهنای باند مصرفی و نیز کاهش تعداد Connection هایی که در هر زمان باید از طریق سرور مرکزی کنترل گردد، این امکان را برای مدیران شبکه سازمان ایجاد می نماید که بتوانند از طریق اعمال سیاست های امنیتی خاص، نسبت به ارتقاء سطح امنیت بستر ارتباطی بین مرکز و شعبات اقدامات لازم را صورت دهند. از جمله به کارگیری Firewall ها که باید پورت های مجاز در آنها تعریف و به کار گرفته شود.

  بهینه شده برای کارایی بالا

  یکی از قابلیت های اصلی این سیستم مانیتورینگ استفاده از Agent های با کارایی بالا می باشد. به شکلی که هر کدام از این Agent ها این قابلیت را دارا می باشند داده های بسیار متنوع و کاربردی را جهت مانتورینگ و کنترل Client ها به سمت سرور ارسال نمایند.
  ویژگی مهم و منحصر به فرد این سیستم این است که به ازای تمام سیستم عامل ها Agent خاص آن سیستم عامل وجود داشته و هیچ گونه نگرانی از بابت تفاوت در سیستم عامل Client ها وجود ندارد. لذا این سیستم در سمت Client ها بر روی سیستم عامل های Windows, Linux, Unix, Solaris, FreeBSD, OpenBSD,OS X,… قابل اجرا می باشد.
  وجود Agent برای سیستم عامل های مختلف، این امکان را به مدیران IT سازمان می دهد که به جای استفاده جزیره ای از سیستم های مانیتورینگ متفاوت، بتوانند با استفاده از سیستم مانیتورینگ ZABBIX به صورت یکجا تمام سیستم ها، تجهیزات و سرور های خود را ، فارق از اینکه از چه سیستم عاملی استفاده می نمایند کنترل کرده و نظارت خاص بر روی هر یک از آنها داشته باشند.
  طراحی خاص هر Agent برای سیستم عامل ها امکان مانیتورینگ خاص هر کدام از سیستم عامل ها را نیز برای مدیران IT سازمان ایجاد می نماید. به عنوان مثال مانیتور کردن event log در سیستم عامل ویندوز، موردی است که خاص این سیستم عامل می باشد و سیستم های دیگر مکانیزم Log خاص خودشان را دارند.علاوه بر این استفاده از Agent های کاملا متنوع و کاربردی روی سیستم عامل های مختلف به ارتقاء سطح امنیت اطلاعات رد و بدل شده بین Client و Server کمک می کند. چرا که استفاده از روش سنتی دریافت اطلاعات نظیر SNMP V1,2 از لحاظ امنیتی دارای نقاط ضعف بسیاری می باشد که این امر عملا باعث شده است که بسیاری از سازمان ها ترجیح دهند از روش های دیگر برای جمع آوری اطلاعات استفاده نمایند.

  دسترسی بالا

  دسترسی بالا به یک نرم افزار سطح بالا اصلی ترین مزیت آن است، از این رو تمام کامپوننت های zabbix با استفاده از کنترل بافر داده های کارآمد در شبکه مصون هستند.

  بدون نیاز به حالت تعمیر و نگهداری

  در یک شبکه بسیار بزرگ با تعداد زیادی دستگاه، مطمئنا بروز نگه داشتن تمامی Agent ها کار آسانی نخواهد بود. از این رو تمامی ورژن های zabbix با تمامی ورژن های Agent ها سازگار هستند. این سازگاری تقریبا مربوط به اولین نسخهZABBIX Agent یعنی ۱۰ سال پیش میشود.
  بروز رسانی zabbix از یک نسخه به نسخه دیکر کار بسیار آسانی است و نیاز به هیچ تغییری در تنظیمات پشت صحنه دیتابیس وجود ندارد.
  همه چیز در مورد تغییرات تنظیمات و راه اندازی مجدد سیستم بعد از بروز رسانی سیستم را فرموش کنید! تقریبا تمام سیستم zabbix از طریق یک اینترفیس ساده و تحت وب کنترل میشود. البته برای کارایی ببیشتر، API هم در نظر گرفته شده است.
  تهیه پشتیبان از تمام تنظیمات سیستم با استفاده از ابزار استاندارد کار راحتی است. علاوه بر آن تمامی اطلاعات در دیتابیس ذخیره میشود.

  امنیت

  دسترسی به ZABBIX Frontend میتواند از طریق SSL برای اطمینان از امنیت مسیر بین کاربر و سرور ایمن شود.
  در جهت ارتقا سطح امنیت سیستم مانیتورینگ به عنوان یکی از حساس ترین سیستم های موجود در NOC و DataCetnter ها کنترل کاربران مختلف باید با حساسیت بسیار زیادی صورت پذیرد. در سیستم مانیتورینگ ZABBIX سعی شده تا تمام آسیب پذیری های ممکن که می تواند راهی را جهت نفو‌ذ به سیستم برای کاربران مخرب باز کند کنترل شده و حتی گزارش حرکات مشکوک به مدیر سیستم ارسال گردد.
  یکی از ویژگی های امنیتی که در این سیستم لحاظ شده است مربوط به بخش Login کاربران می باشد که از طریق Lockout Policy امکان حملاتی مانند Brute Force, Dictionary Attack را به صفر رسانده است. بدین شکل که در صورتی که کاربر مخرب به تعداد ۵ مرتبه اطلاعات مربوط به Login را اشتباه وارد نماید سیستم Login به صورت اتوماتیک قفل شده و ورود کاربران به مدت ۳۰ ثانیه امکان ناپذیر خواهد شد.آدرس IP و تعداد دفعات تلاش ناموفق برای ورود به سیستم پس از اولین Login توسط Admin در همان صفحه اول برای او نمایان خواهد شد .

  آماده برای استفاده IPv6

  با توجه به پایان پذیری IPv4 با سرعتی بالا، اکثر شرکت های بزرگ آی تی به دنبال IPv6 هستند و تمایل زیادی برای استفاده از آن دارند.تمام بخشهای zabbix از IPv4 و IPv6 پشتیبانی میکنند و اجازه استفاده در محیط های متشکل از هردو نسخه و یا محیط های فقط مبتنی بر IPv6 را میسر میسازند.

  منبع : [فقط اعضا می توانند لینک ها را مشاهده کنند برای ثبت نام اینجا را کلیک کنید]

 2. Thanks mtbirir thanked for this post
 3. # ADS
  Circuit advertisement
  تاریخ عضویت
  Always
  نوشته ها
  Many
  مودم LTE بیرونی
   

 4. #2
  کاربر مستعد mtbirir آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jul 2008
  محل سکونت
  اتاق سرور
  نوشته ها
  564
  تشکرها / پسندها

  پیش فرض

  همین نرم افزار رو برخی شرکتهای معروف امنیتی تمپلیت عوض کردند و بعنوان نرم افزار شخصی نویس با مبالغ بالا به مردم قالب می کنند
  www.sepehronline.com

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. [مقاله] نرم افزار مانیتورینگ شبکه zabbix
  توسط sohrabi در انجمن عمومی شبکه
  پاسخ ها: 2
  آخرين نوشته: 2015/05/24, 01:53 PM
 2. راهنمایی برای راه اندازی zabbix
  توسط aria_irani در انجمن برنامه های مربوط به شبکه(Networking Program)
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 2012/04/29, 11:23 AM
 3. installing zabbix
  توسط darbdar در انجمن لینوکس(Linux)
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 2012/02/27, 11:16 AM
 4. Zabbix ابزاری برای مانیتورینگ و گراف با امکانات زیاد
  توسط omidnamitabar در انجمن لینوکس(Linux)
  پاسخ ها: 4
  آخرين نوشته: 2011/05/14, 02:13 PM
 5. راهنمایی برای نصب zabbix
  توسط mohammad4005 در انجمن لینوکس(Linux)
  پاسخ ها: 7
  آخرين نوشته: 2010/12/19, 04:42 PM

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •