ShirazOnline
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 9 , از مجموع 9

موضوع: راهنمایی در مورد اجرای یک سناریو

کاربر جدید fattahimehdi آواتار ها
    تشکرها / پسندها

پیش فرض راهنمایی در مورد اجرای یک سناریو

باسلام
    من در شرکتی که کار می کنم یک شبکه workgrup از تقریبا 18 تا کامپیوتر هست که از یکی از اونها به جای فایل شیرینگ استفاده می شه ، 4 تا خط اینترنت نامحدود 512 دارن دو خط 2 مگ و یک خط 5 مگ ADSL ، یه دستگاه 450G میکروتیک دارن که هنوز به کار گرفته نشده در ضمن دوتا سویچ سیسکو SG102-24 هم دارن که همه بهش وصل هستند، DHCP روی مودم های ADSL خاموش هست و بایک نرم افزار به نام DHCP SERVER که روی یکی از سیستم ها نصب هست کار DHCP رو انجام می ده. درضمن مودم های adsl نقش اکسس پونت رو هم دارن یعنی با لپتاپ و موبایل به اینترنت و شبکه هم وصل هستند.
    با شرایط بالا چندتا سوال دارم:
    1- آیا با میکروتیک می شه مثلا 512 ها رو بین چند کاربر گذاشت به صورت load sharing و 2 مگ ها رو هم بین چندتا و 5 مگ رو هم بین چند تا یا نه با توجه به اینکه بردی که دارن فقط 5 تا پورت ایترنت داره؟
    2- اگه راه حلی دیگه ای هم هست بگید ممنون می شم.
    ویرایش توسط fattahimehdi : 2015/10/22 در ساعت 12:05 PM

2. # ADS
    Circuit advertisement

کاربر عادی cliffborton_am آواتار ها
    تشکرها / پسندها

نقل قول نوشته اصلی توسط fattahimehdi نمایش پست ها
    باسلام
    من در شرکتی که کار می کنم یک شبکه workgrup از تقریبا 18 تا کامپیوتر هست که از یکی از اونها به جای فایل شیرینگ استفاده می شه ، 4 تا خط اینترنت نامحدود 512 دارن دو خط 2 مگ و یک خط 5 مگ ADSL ، یه دستگاه 450G میکروتیک دارن که هنوز به کار گرفته نشده در ضمن دوتا سویچ سیسکو SG102-24 هم دارن که همه بهش وصل هستند، DHCP روی مودم های ADSL خاموش هست و بایک نرم افزار به نام DHCP SERVER که روی یکی از سیستم ها نصب هست کار DHCP رو انجام می ده.
    1- آیا با میکروتیک می شه مثلا 512 ها رو بین چند کاربر گذاشت به صورت load sharing و 2 مگ ها رو هم بین چندتا و 5 مگ رو هم بین چند تا یا نه با توجه به اینکه بردی که دارن فقط 5 تا پورت ایترنت داره؟
    با سلام
    دوست عزیز اگر بخواهید همه خطهای اینترنت رو داشته باشید خوب باید از یک مدل دیگه میکروتیک که پورت بیشتری داره استفاده کنید و در نهایت میکروتیک فعلیتون رو برای کارهای دیگری استفاده کنید.می تونید هم در حال حاضر خط 5 مگ و یک خط 1 مگ رو بیارید توی مدار بصورتی که خط 5 مگ خط اصلی باشه و زمانی که خط اصلیتون Down شد بلافاصله خط 1 مگ شما بیاد توی مدار یعنی Loadbalancing انجام بدید و از قابلیت های کنترل پهنای باند استفاده کنید،چون به نظر بنده شاید کار درستی نباشه که هر خط اینترنت رو برای تعداد مثلا 5 نفر یا 10 نفر توی جایی که کلا 18 یوزر داره خرج کنید.اینجوری در دراز مدت اگر حساب کنید در هزینه های شرکتتون هم می تونید صرفه جویی کنید و هزینه ای رو که صرف برقرار بودن خطوط دیگرتون می کنید صرف تجهیزات و یا نرم افزارهای دیگه توی کار خودتون کنید.
    البته امیدوارم حرف های بنده رو به حساب بی ادبی نگذارید و یا جسارت از طرف بنده به خودتون برداشت نکنید،من فقط به عنوان یک دوست پیشنهاد دادم خدمتتون.اگر سوالی در این موارد داشتید بگید تا بیشتر راهنمایی کنم.
    امیدوارم که موفق باشید دوست عزیز.

کاربر عادی dariush آواتار ها
    تشکرها / پسندها

نقل قول نوشته اصلی توسط fattahimehdi نمایش پست ها
    باسلام
    من در شرکتی که کار می کنم یک شبکه workgrup از تقریبا 18 تا کامپیوتر هست که از یکی از اونها به جای فایل شیرینگ استفاده می شه ، 4 تا خط اینترنت نامحدود 512 دارن دو خط 2 مگ و یک خط 5 مگ ADSL ، یه دستگاه 450G میکروتیک دارن که هنوز به کار گرفته نشده در ضمن دوتا سویچ سیسکو SG102-24 هم دارن که همه بهش وصل هستند، DHCP روی مودم های ADSL خاموش هست و بایک نرم افزار به نام DHCP SERVER که روی یکی از سیستم ها نصب هست کار DHCP رو انجام می ده.
    از لود بالانسر peplink استفاده کنید خیلی بهتر جواب میده دوست عزیز.
    DHCP و کنترل پهنای باند رو هم میتونید بدید peplink انجام بده .. همچنین قابلیت گزارش مصرف پهنای باند کاربران ، ۷ الگوریتم لود بالانسینگ ، فایروال ، هات اسپات ، امکان تجمیع پهنای باند حتی اینترنت 3G رو هم میتونید در کنار لینک های دیگه ازش استفاده کنید ، کنترل مرکزی اکسس پوینت های شبکه و خیلی امکانات دیگر که در مجموع خیلی بهتر از میکروتیک جواب داده .....
    ویرایش توسط dariush : 2015/10/22 در ساعت 12:38 AM

5. Likes Hootan liked this post
    کاربر مستعد Hootan آواتار ها
    تشکرها / پسندها

بله من هم پپ لینک رو تایید میکنم برای لود بالانسینگ. یک دستگاه ۵ پورت بگیرید برای اینکار
    A+,Network+,Server+,MCSE:Sec,MCITP:EMA

تشکرها / پسندها

ممنون از دوستانی که لطف کردن جواب دادن.
    مشکل من اینه که شرکت حاضر نیست هیج هزینه ای بکنه گفته اگه می تونی همین شرایط موجود رو درست کن

تشکرها / پسندها

تشکر از شما دوست عزیر
    یه مشکلی هست اینکه لپتاپ ها از طریق این مودم ها به عنوان اکسس پوینت به شبکه وصل می شن در ضمن موبایل ها (نزدیک 30 تایی هستن ) هم از این طریق به اینترنت وصل هستن
    و اینکه شرکت هزینه زیادی نمی کنه

تشکرها / پسندها

شکل اینجاست که مودم روتر ها هم نقش اکسس پوینت رو برای لپتاپ ها و موبایل ها بازی می کنن و هم به عنوان gateway برای اینترنت هست. مشکلی که هست استفاده کننده ها با دونستن رنج آی پی شبکه و آی پی مودمی که اینترنت 5 مگ داره خودشون رو به اون وصل می کنن. به طور کلی می خوایم یه جوری بشه که همه دستگاهها از DHCP ای که توی میکروتیک می زاریم آی پی بگیرن به صورت دستی هم نتونن آی پی ست کنن و اگر بشه می خوایم مثلا یوزرهایی که از 512 استفاده می کنن load blance بشن
    بازم ممنون که جواب می دید
    یه شکلی کشیدم از اتاقهای شرکت و مودم های ADSL با توجه به اینکه کامپیوتر ها هم هستن که توی شکل نشون داده نشدن
    [فقط اعضا می توانند لینک ها را مشاهده کنند برای ثبت نام اینجا را کلیک کنید]

کاربر مستعد Hootan آواتار ها
    تشکرها / پسندها

دوست عزیز ، جناب آقای فتاحی ،

با توجه به تجربه 10 ساله بنده در پشتیبانی شبکه های کوچک و بزرگ باید بگم که این راهی که شما انتخاب کردید به نا کجا آباد ختم خواهد شد. از یک طرف شرکت شما نمیخواد هزینه ای کنه و از یک طرف دیگر از شما که مسئول شبکه هستید درخواست هایی داره که صرفا با تجهیزات حرفه ای تر و با صرف هزینه قابل انجام هست. پیشنهاد بنده به شما این است که آب پاکی را روی دست شرکت بریزید و بطور قطع بفرمایید که این خواسته ها با تجهیزات فعلی قابل انجام نخواهد بود و دلایل عمده آن بشرح زیر است :
    1- شما از مودم / روتر ها به عنوان اکسس پوینت دارید استفاده میکنید و هیچ راهی وجود ندارد که اینترنت را از کاربرانی که به وایرلس این تجهیزات متصل میشوند بگیرید چرا که آنها تجهیزات SOHO ( خانگی ) هستند و برای همین کار طراحی شدند که به راحتی یک اینترنت ADSL رو بتونند در منزل یا دفاتر کوچک به اشتراک بگذارند و کاربری که به وایرلس این دستگاه ها متصل میشود از DHCP همان هم آی پی و تنظیمات Gateway و DNS را میگیرد و به اینترنت وصل میشود.
    2- ایجاد مباحث لود بالانسینگ و Failover در تجهیزات میکروتیک حتی برای کسانی که دانش فنی بالایی در خصوص این تجهیزات دارند و حتی روی تنها 2 خط اینترنت کار بسیار دشواری است. اگر شما دانش بالایی در خصوص میکروتیک دارید که بسم الله ... و اگر ندارید باز هم نیاز به صرف هزینه و استخدام و عقد قرارداد با کسی هستید که توانایی ایجاد لود بالانسینگ بر روی میکروتیک را دارد که آن هم در اکثر مواقع درست کار نمیکند و در نهایت این شما هستید که باز هم از طرف شرکت زیر سوال خواهید رفت که آقا چی شد پس چرا فلانی اومد و این همه پول گرفت باز هم اینترنت مشکل داره !!!!
    3- هیچ راهی وجود ندارد که شما به کاربرها اجازه ندهید که آی پی دستی روی گوشی یا تبلت خودشون ایجاد کنند چون که ایجاد کنترل و محدودیت دسترسی به این تنظیمات در گوشی کاربر از طرف شما قابل انجام نخواهد بود. تنها در سیستم های ویندوزی که عضو دومین هستند و صرفاً از طریق انجام تنظیمات در Group Policy میتوان چنین محدودیت هایی برای کاربران ایجاد نمود ولی ایجاد چنین محدودیت هایی در گو.شی موبایل کاربران کاملا خارج از اختیار شماست و تنها و تنها راه برای اینکار ایجاد هات اسپات یا Captive Portal برای دسترسی به اینترنت هست که در کلیه اماکن عمومی مثل هتل ها و فرودگاه ها و غیره از این روش استفاده میشود.
    بنابراین دوست عزیز ، اگر مایل هستید که یک شبکه پایدار با سرعت اینترنت بالا و بدون قطعی داشته باشید حتماً میبایست از تجهیزات لود بالانسینگ که خاص این کار هستند استفاده کنید. این تجهیزات رابط کاربری بسیار ساده ای دارند و به اصطلاح User Friendly هستند و به راحتی کار با آنها را یاد میگیرید و پیچیدگی های میکروتیک رو ندارند. بهترین این تجهیزهات در بازار برند [فقط اعضا می توانند لینک ها را مشاهده کنند برای ثبت نام اینجا را کلیک کنید]است که هم بحث لود بالانسینگ و failover را به راحتی انجام میدهد و هم دارای قابلیت DHCP و بحث کنترل پهنای باند کاربران هست و هم گزارشاتی در خصوص مقدار مصرف کاربران در اختیار شما قرار میده که طبعا مدیریت شما هم از دیدن این گزارشات ذوق خواهند کرد و هم به راحتی میتونید برای گوشی ها موبایل و تبلت ها و حتی مهمانان شرکت از قابلیت هات اسپات و captive portal این دستگاه استفاده کنید. اگر مشکل بودجه ای دارید دستگاه 3 پورت بهتر میتونه جوابگوی نیاز شما باشه تا دستگاه 5 پورت که گرون تر هست. حتی دست دوم این دستگاه را با قیمت کمتر میتونید در بازار پیدا کنید.
    برای دسترسی کاربران وایرلس هم حتماً میبایست اکسس پوینت مجزا خریداری کنید و مودم اکسس پوینت های فعلی جوابگوی نیاز شما نخواهند بود و وایرلس آنها میبایست زمانی که پشت لود بالانسر قرار میگیرند غیر فعال شود.

موفق باشید.
    A+,Network+,Server+,MCSE:Sec,MCITP:EMA

11. Likes hajijon liked this post
    تشکرها / پسندها

خیلی خیلی ممنون از جواب کامل شما جناب هوتن از اینکه اطلاعات خودتون رو با من به اشتراک گذاشتید

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)