ShirazOnline
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: ابزار ریاضی sage

RezaBehroozi admin آواتار ها
    تشکرها / پسندها

پیش فرض ابزار ریاضی sage

توی دنیای ابزارهای مربوط به شبیه سازی و پردازش سمبولیک و عددی مسائل ریاضی و حل اونها نرم افزارهای مشهور زیادی وجود دارن توی حیطه نرم افزارهای ریاضی رایگان و متن باز Maxima SciLab Octave Axiom و ... جزء نرم افزارهای مشهور این زمینه هستن اما نرم افزار جدید که اینجا ازش اسم بردم به اسم sage به نظر میاد تا حد قابل توجهی با کیفیت و به شکل کاملا رضایت بخشی متفاوت تر باشه.
    البته من هنوز موفق به نصب این نشدم چون حجمش بالاست ولی دوست داشتم اینجا معرفیش کنم:

قبل از هر چیز:
    [فقط اعضا می توانند لینک ها را مشاهده کنند برای ثبت نام اینجا را کلیک کنید]
    اینجا خیلی چیزها هست ولی من سعی کردم اونچیزهائي که به نظرم مفید میومد اینجا دسته بندی کنم:

این نرم افزار توسط یکی از اساتید دانشگاه واشنگتن یا شاید هم هاروارد (مهم نیست....) به اسم Dr.William Stein و جمعی از دانشچوهاش توسعه داده شده.
    این ابزار یه ابزار پیچیده (نه از دید کاربر از دید توان حل و کاربرد ) و اپن سورس و رایگان هست و در واقع جمع اضداد......
    ازین برنامه هم میشه آنلاین استفاده کرد و هم به شکل معمول نصب و آفلاین......
    با این ابزار شما میتونید طیف وسیعی از حیطه های ریاضی و فیزیک و علوم مرتبط رو از ساده تا پیچیده در پوشش خود داشته باشین.
    اینجور که خود آقای استین گفته حدود یک دهه تجربه روی توسعه نرم افزارهای مشابه داشته ولی همیشه به یه محدودیت میرسیده اون کد بسته بودن بوده.......... چرا که در زمینه پردازش ریاضی و به خصوص محاسبات عددی آگاهی از جزء به جزء روش محاسبه و کدها خیلی خیلی حیاتیه یعنی بدون این فاکتور نمیشه خروجی چنین نرم افزارهائي رو قابل اعتماد دونست چرا که باید به الگوریتم ها و روشهای بدست آمدن خروجیها و محدودیتها و ... آگاهی و اشراف داشت البته این مشکل واسه کارهای حساس و کاربرای دقیقه به هر حال یکی از دلایلی که به نظرم باعث شده خیلی از نرم افزارهای تجاری توی این زمینه متن باز بشن شاید همین باشه امروز خیلی سخته یه نرم افزار متن بسته حداقل توی بخش کدهای مربوط به محاسباتش پیدا کرد امرزوه میشه گفت تمام غولهای این حیطه کامل یا کمی تا قسمتی متن بازن بهرحال........ آقای استین باور داره که این برنامه از معادلهای تجاری خودش پیشی میگیره و بهترین تبدیل میشه توی نگاهی اجمالی که به اسکرین شاتها و خصوصیاتش و حتی طرح بندی سایتش انداختم این موضوع رو حس کردم بهر حال منم خوشبینم که واقعا اینجور بشه من هم با Maple و هم Matlab تجربه دارم تاحدی با Octave هم تا حدی کار کردم (تفننی) با توجه به این دید فعلا سطحی بدون تجربه عملی sage فکر نمیکنم واقعا چیزی کم داشته باشه البته به شرط حمایت یه جامعه خوب و یه گروه توسعه دهنده بهتر که باز خوشبینم که اینم جور بشه یعنی یه جور فیدبک مثبت ایجاد میشه برنامه خوب باعث تقویت جامعه ش میشه و این باعث توسعه سریعتر و با کیفیت تر برنامه و اینم باز توسعه کمی و کیفی بهتر جامعه پشت سرش و همینوطور.........

خصوصیاتش:

ریاضیات عمومی و محض و کاربردی:

ابزار sage همه این زمینه ها رو یا پوشش میده یا قرار پوشش بده
    این جور که گفته شده در حال حاضر هم بحش عظیمی از این حیطه ها رو پوشش میده از جبر وحساب مقدماتی تا تئوری اعداد بسیار پیشرفته،رمزنگاری، نظریه گروهها و گرافها و ....
    توی این بخش اسمی از ODE , PDE ندیدم مطمئن نیستم که اینو جزء‌ بخش آنالیز حسابی آورده یا هنوز حمایت نشده بهرحال باید اینو دید.

اپن سورس:

این نرم افزار متن باز هست و ظاهرا میخواد جایگزینی واسه همه غولهای این حیطه تبدیل بشه باید دید و البته حمایت هم کرد بهرحال اینجا حرف اول رو جامعهٔ نرم افزارهای آزاد میزنه..............

قابلیت مجتمع شدن با بقیه ابزارها:

به نظرم این قابلیت خیلی جالبه و خیلی مفید البته نمیدونم تاچه حد ادعاست و چقدر درست ولی اینجور که گفته شده قابلیت استفاده و ارتباط با اکثر برنامه های این حیطه اینجور که گفته شده Sage شامل واسطهائي برای برنامه های مثل
    Maple-Matlab-Magma-Mathematica-MuPAD
    و برنامه های رایگانی مثل:
    Axiom, GAP, GP/PARI, Macaulay2, Maxima, Octave, and Singular
    واقعا جالبه اگه این پیاده سازی به شکل مؤثری انجام شده باشه حتی میشه گفت شگفت انگیزه.....

استفاده از برنامه های استاندارد و با قابلیتی مثل python

این یکی فکر کنم واسه علاقمندان پایتون خیلی جالب باشه این قابلیت این زبان قدرمتند رو نشون میده که چرا توسعه دهنده های Sage تصمیم گرفته اند عوض استفاده از یه زبان ویژه این نرم افزار (مثل Maple Matlab Octave ) از زبان قدرتمند و استاندارد پایتون استفاده کنند این خودش یه قابلیت بزرگیه واسه این نرم افزاره

قابلیت کار با مرورگر و...

ظاهرا با این ابزار میشه خروچیهای مثل فرمول نویسی و اشکال رو و... مجتمع کند.

اینم چند نکته جالب:
    SAGE gives you easy access to documentation and source code. Type plot? for help on the plot command and plot?? to see the source code. If X is anything, type X.[tab key] to see all commands that apply to X.
    البته شبیه این توی Maple هست ولی نکته جالب دسترسی آسان به سورس هست که با عملگر ?? انجام میشه

یه چیز جالب دیگه‌اینکه به نظرم تا حدی از ایدهای یونیکسی بهره گرفته البته نمیدونم میشه همچین صفتی رو بهش داد یا نه ولی مثلا:
    To install one of these packages, type e.g., the following at the UNIX shell prompt:

sage -i db-jones-2005-11-02

Note that the package name contains the version number, and it will be downloaded automatically if necessary.
    این خیلی جالبه یه چیزی مثل apt یا yum واسه این پیکیچ وجود داره.

یا این:
    To upgrade to the latest versions of all these packages, at the UNIX shell prompt type:

sage -upgrade

اینم اسکرین شاتها:

البته خبر اولیه رو توی Toms Hardware دیدم یعنی اینجا:

منبع :

2. # ADS
    Circuit advertisement

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)