ناسا هاست ارائه دهنده سرور مجازی لینوکس و هاست پرسرعت وردپرس به همراه سی پنل و دایرکت ادمین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 , از مجموع 6

موضوع: تحمل پذیری خطا در شبکه های حسگر بی سیم

 1. #1
  کاربر عادی roohe baran آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Feb 2008
  نوشته ها
  124
  تشکرها / پسندها

  پیش فرض تحمل پذیری خطا در شبکه های حسگر بی سیم

  من توضیحاتی در مورد تحمل پذیری خطا در شبکه های حسگر بی سیم می خوام ، هر چقدر گشتم چیزی پیدا نکردم، یه توضیح لا اقل مقدماتی
  شبکه حسگر یه سری چالش داره که اینجا می ذارمشون
  من باید چلش تحمل خطا رو بررسی کنم، یعنی مورد 12
  لطفا کمکم کنید


  معرفی شبکه حسگر

  یك شبكه حسگر متشكل از تعداد زیادی گره‌های حسگری است كه در یك محیط به طور گسترده پخش شده و به جمع‌آوری اطلاعات از محیط می‌پردازند. لزوماً مکان قرار گرفتن گره‌های حسگری، از ‌قبل‌تعیین‌شده و مشخص نیست. چنین خصوصیتی این امكان را فراهم می‌آورد که بتوانیم آنها را در مکان‌های خطرناک و یا غیرقابل دسترس رها کنیم.
  از طرف دیگر این بدان معنی است که پروتکل‌ها و الگوریتم‌های شبکه‌های حسگری باید دارای توانایی‌های خودساماندهی باشند. دیگر خصوصیت‌های منحصر به فرد شبکه‌های حسگری، توانایی همكاری و هماهنگی بین گره‌های حسگری است. هر گره حسگر روی برد خود دارای یک پردازشگر است و به جای فرستادن تمامی اطلاعات خام به مركز یا به گره‌ای که مسئول پردازش و نتیجه‌گیری اطلاعات است، ابتدا خود یك سری پردازش‌های اولیه و ساده را روی اطلاعاتی كه به دست آورده است، انجام می‌دهد و سپس داده‌های نیمه پردازش شده را ارسال می‌کند.
  با اینكه هر حسگر به تنهایی توانایی ناچیزی دارد، تركیب صدها حسگر كوچك امكانات جدیدی را عرضه می‌كند. ‌در واقع قدرت شبكه‌های بی‌سیم حسگر در توانایی به‌كارگیری تعداد زیادی گره كوچك است كه خود قادرند سرهم و سازماندهی شوند و در موارد متعددی چون مسیریابی هم‌زمان، نظارت بر شرایط محیطی، نظارت بر سلامت ساختارها یا تجهیزات یك سیستم به كار گرفته شوند.
  گستره كاربری شبكه‌های بی‌سیم حسگر بسیار وسیع بوده و از كاربردهای كشاورزی، پزشكی ‌و صنعتی تا كاربردهای نظامی را شامل می‌شود. به عنوان مثال یكی از متداول‌ترین كاربردهای این تكنولوژی، نظارت بر یك محیط دور از دسترس است. مثلاً نشتی یك كارخانه شیمیایی در محیط وسیع كارخانه می‌تواند توسط صدها حسگر كه به طور خودكار یك شبكه بی‌سیم را تشكیل می‌دهند، نظارت شده و در هنگام بروز نشت شیمیایی به سرعت به مركز اطلاع داده شود.
  در این سیستم‌ها بر خلاف سیستم‌های سیمی قدیمی، از یك سو هزینه‌های پیكربندی و آرایش شبكه كاسته می‌شود از سوی دیگر به جای نصب هزاران متر سیم فقط باید دستگاه‌های كوچكی را كه تقریباً به اندازه یك سكه هستند را در نقاط مورد نظر قرار داد. شبكه به سادگی با اضافه كردن چند گره گسترش می‌یابد و نیازی به طراحی پیكربندی پیچیده نیست.

  ویژگی‌های عمومی یك شبكه حسگر

  علاوه بر نكاتی كه تا كنون درباره شبكه‌های حسگر به عنوان مقدمه آشنایی با این فناوری بیان كردیم، این شبكه‌ها دارای یك سری ویژگی‌های عمومی نیز هستند. مهم‌ترین این ویژگی‌ها عبارت است از:
  ۱) بر خلاف شبكه‌های بی‌سیم سنتی، همه گره‌ها در شبكه‌های بی‌سیم حسگر نیازی به برقراری ارتباط مستقیم با نزدیك‌ترین برج كنترل قدرت یا ایستگاه پایه ندارند، بلكه حسگرها به خوشه‌هایی (سلول‌هایی) تقسیم می‌شوند که هر خوشه (سلول) یک سرگروه خوشه موسوم به Parent انتخاب می‌کند. این سرگروه‌ها وظیفه جمع‌آوری اطلاعات را بر عهده دارند. جمع‌آوری اطلاعات به منظور کاهش اطلاعات ارسالی از گره‌ها به ایستگاه پایه و در نتیجه بهبود بازده انرژی شبکه انجام می‌شود. ‌البته چگونگی انتخاب سرگروه خود بحثی تخصصی است كه در تئوری شبكه‌های بی‌سیم حسگر مفصلاً مورد بحث قرار می‌گیرد.

  ۲) پروتكل‌های شبكه‌ای همتا به همتا یك‌سری ارتباطات مش مانند را جهت انتقال اطلاعات بین هزاران دستگاه كوچك با استفاده از روش چندجهشی ایجاد می‌كنند. معماری انطباق‌پذیر مش، قابلیت تطبیق با گره‌های جدید جهت پوشش دادن یك ناحیه جغرافیایی بزرگ‌تر را دارا است. علاوه بر این، سیستم می‌تواند به طور خودكار از دست دادن یك گره یا حتی چند گره را جبران كند.

  ۳) هر حسگر موجود در شبكه دارای یک رنج حسگری است که به نقاط موجود در آن رنج احاطه کامل دارد. یکی از اهداف شبکه‌های حسگری این است که هر محل در فضای مورد نظر بایستی حداقل در رنج حسگری یک گره قرار گیرد تا شبكه قابلیت پوشش همه منطقه موردنظر را داشته باشد.
  یک حسگر با شعاع حسگری r را می‌توان با یک دیسک با شعاع r مدل کرد. این دیسک نقاطی را که درون این شعاع قرار می‌گیرند، تحت پوشش قرار می‌دهد. بدیهی است که برای تحت پوشش قرار دادن کل منطقه این دیسک‌ها باید کل نقاط منطقه را بپوشانند.

  چالش های شبکه حسگر
  1- استفاده از يك فركانس واحد ارتباطي براي كل شبكه است كه شبكه را در مقابل استراق سمع آسيب پذير مي كند.

  2- پويايي توپولوژي است كه زمينه را براي پذيرش گره هاي دشمن فراهم مي كند.

  3- بي سيم بودن ارتباط شبكه است كه كار دشمن را براي فعاليت هاي ضد امنيتي و مداخلات آسانتر مي كند

  4- يكي از نقاط ضعف شبكه حسگر كمبود منبع انرژي است و دشمن مي تواند با قرار دادن يك گره مزاحم كه مرتب پيغام هاي بيدار باش بصورت پخش همگاني با انرژي زياد توليد مي كند باعث شود بدون دليل گره هاي همسايه از حالت خواب خارج شوند.

  5-مصرف انرژي: روش هاى مناسب پيكربندى هندسى شبكه و يا انتخاب Parent مى تواند مصرف انرژى را كاهش دهد.
  پروفسور میزوتامي گويد: "مصرف انرژی در حال حاضر مسئله ای مهم در ادواتی هستند که از جریان برق استفاده می کنند چه این قطعات روشن و یا خاموش می شوند. ترکیب ترانزیستور تک الکترونی با فن آوری NEM، مصرف انرژی حسگر را در هر دو حالت روشن و خاموش کاهش می دهد. مصرف انرژی در حالت standby نیز به صفر کاهش یافته است."

  6-تحمل خرابي: برخي از گره‌هاي حسگري ممکن است از کار بيفتند يا به دليل پايان توانشان، عمر آنها تمام شود، يا آسيب فيزيکي ببينند و از محيط تأثير بگيرند. از کار افتادن گره‌هاي حسگري نبايد تأثيري روي کارکرد عمومي شبکه داشته باشد. بنابراين تحمل خرابي را "توانايي برقرار نگه داشتن عمليات شبکه حسگر علي‌رغم از کار افتادن برخي از گره‌ها" تعريف مي‌كنيم. ‌در واقع يك شبكه حسگر خوب با از كار افتادن تعدادي از گره‌هاي حسگري، به سرعت خود را با شرايط جديد (تعداد حسگرهاي كمتر) وفق داده و كار خود را انجام مي‌دهد.

  7-قابليت گسترش: تعداد گره‌هاي حسگري که براي مطالعه يک پديده مورد استفاده قرار مي‌گيرند، ممکن است در حدود صدها و يا هزاران گره باشد. مسلماً تعداد گره‌ها به کاربرد و دقت موردنظر بستگي دارد؛ به طوري‌ كه در بعضي موارد اين تعداد ممکن است به ميليون‌ها عدد نيز برسد. يك شبكه بايد طوري طراحي شود كه بتواند چگالي بالاي گره‌هاي حسگري را نيز تحقق بخشد. اين چگالي مي‌تواند از چند گره تا چند صد گره در يک منطقه که ممکن است کمتر از 10 متر قطر داشته باشد، تغيير کند.

  8-هزينه توليد: از آنجايي که شبکه‌هاي حسگري از تعداد زيادي گره‌هاي حسگري تشکيل شده‌اند، هزينه يک گره در برآورد کردن هزينه کل شبکه بسيار مهم است. اگر هزينه يک شبکه حسگري گران‌تر از هزينه استفاده از شبكه‌هاي مشابه قديمي باشد، در بسياري موارد استفاده از آن مقرون به صرفه نيست. در نتيجه قيمت هر گره حسگري تا حد ممكن بايد پايين نگه داشته شود.
  9- هر حسگر ممكن است بخش هاى ديگرى را نيز كه به كاربرد خاص شبكه مربوط است دارا باشد. به عنوان نمونه، اكثر تكنيك هاى مسيريابى و وظايف حسگرى نيازمند دانش دقيقى از مكان يابى جغرافيايى است. در نتيجه متداول است كه گره هاى حسگرى داراى سيستم موقعيت يابى نيز باشند. علاوه بر اين در برخى موارد گره حسگرى لازم است كه متحرك باشد، بنابر اين در مواقع لزوم بخشى نيز براى حركت در نظر گرفته مى شود.

  10-اندازه مورد نياز براي حسگر ممكن است حتى كوچك تر از يك سانتى متر مكعب باشد. علاوه بر اندازه، محدوديت هاى فراوان ديگرى نيز براى گره هاى حسگرى وجود دارد؛ اين گره ها بايد توان بسيار كمى مصرف كنند، در يك محيط با چگالى بالا (از نظر تعداد گره ها) كار كنند، قيمت تمام شده آنها ارزان باشد، قابل رها كردن در محيط و همچنين خودكار باشند. بدون وقفه كار كنند و قابليت سازگارى با محيط داشته باشند.

  11-حسگرها بطور دقیق کوچکترین نوسانات دمایی، کوچکترین تغییرات میدان مغناطیسی و جریانات هوایی محسوس را ثبت می کنند. در برخی موارد، محدودیت هایی برای دقت وجود دارد برای مثال زمانی که حسگر برای ثبت نوسانات کوچک میدان مغناطیسی بکار کرفته می شود و در محیط، میدان مغناطیسی بزرگ وجود دارد. اگر این حسگرها در آینه ی اتومبیل به کار برده شوند با تغییر راننده، صندلی و آینه باید دوباره تنظیم شوند. سیم های تامین کننده ی برق لازم برای گرم کردن آینه و کنترل کننده ی استپ موتور، تولید میدان مغناطیسی می کنند. بنابراین این حسگر، تنها میدان تولیدی توسط آهن ربا را دریافت نمی کند بلکه میدان سیم برق هم بر آن اثر می گذارد در نتیجه نتایجی غلطی بدست می آید.

  12- تحمل پذيري در برابر خطا مثلا خطاي قطع برق

  13-در صنعت هميشه خطر نشت گاز هاي سمي وجود داشته است، متاسفانه حسگرهاي گازي رايج بسيار دير موفق به شناسايي اين گازها با غلظت پايين مي شوند و اين خود لزوم استفاده از حسگر هاي سريع تر و دقيق تر را ايجاب مي كرد

 2. # ADS
  Circuit advertisement
  تاریخ عضویت
  Always
  نوشته ها
  Many
   

 3. #2
  کاربر عادی roohe baran آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Feb 2008
  نوشته ها
  124
  تشکرها / پسندها

  پیش فرض

  کسی نیست جواب بده؟
  من نمی تونم هیچ مطلب فارسی پیدا کنم!!! که بشه مقدمه کارم
  لااقل بدونم باید دنبال چی باشم تا برم سراغ مطالب انگلیسی

 4. #3
  کاربر عادی Masih آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Aug 2007
  نوشته ها
  112
  تشکرها / پسندها

  پیش فرض

  سلام
  تو کتاب بانک اطلاعاتی علمی کاربردی (جلد دوم مفاهیم پیشرفته) نوشته آقای دکتر مصطفی حق جو فصل نهم advance transaction صفحه 276 در مورد sensor Database مطالب خیلی خوبی هست.اخر کتاب هم رفرنساش هست برید یه مطالعه بفرمائید ببینید اگه که کارتونا راه ننداخت بریم سراغ گزینه بعدی

 5. #4
  کاربر عادی mo_dashti1 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Aug 2008
  محل سکونت
  iran-mashhad
  نوشته ها
  7
  تشکرها / پسندها

  پیش فرض

  این اسم چندتا PDF جستجو کنی راحت پیدا می شه. مربوط به همین موضوعه :
  robust_localization-1
  Protocols And Architectures For Wireless Sensor Networks
  wireless-sensor-networks-technology-protocols-and-applications[1].9780471743002.27911
  [فقط اعضا می توانند لینک ها را مشاهده کنند برای ثبت نام اینجا را کلیک کنید]

 6. #5
  کاربر عادی roohe baran آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Feb 2008
  نوشته ها
  124
  تشکرها / پسندها

  پیش فرض

  ممنونم جناب مسیح
  ولی اگه ممکنه اول یه منابعی رو تو اینترنت بهم معرفی کنید چون در حال حاضر به کتاب دسترسی ندارم
  البته مقالات انگلیسی زیادی پیدا کردم ولی می خوام قبل از ترجمه لااقل یه چیزایی بدونم
  تازه اینو هم نمی دونم که همه مقالاتم به درد می خورن یا نه و اونچه که می خوام رو توشون پیدا می کنم یا نه
  اکه منبع اینترنتی سراغ دارین ممنون می شم معرفی کنید
  ویرایش توسط roohe baran : 2008/08/14 در ساعت 01:01 AM

 7. #6
  کاربر عادی arminjahanshahr آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Oct 2008
  نوشته ها
  1
  تشکرها / پسندها

  پیش فرض

  دوست عزيز به اين سايت مراجعه کن مشکلت کاملا برطرف مي شه

  [فقط اعضا می توانند لینک ها را مشاهده کنند برای ثبت نام اینجا را کلیک کنید]

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •