ShirazOnline
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 7 , از مجموع 7

موضوع: آموزش تصویری نصب اکتیو دایرکتوری در ویندوز سرور 2008

کاربر عادی erfantaheri آواتار ها
    تشکرها / پسندها

Post آموزش تصویری نصب اکتیو دایرکتوری در ویندوز سرور 2008

از آنجایی که بر اساس آمار در کشور آمریکا مدیران شبکه با تجربه در زمینه شبکه یک یا دو بار در محیط واقعی اکتیو دایرکتوری را در تمام طول عمر خود نصب کرده اند، احتمالا برای مدیران تازه کار هیچ گاه فرصت نصب اکتیو دایرکتوری در محیط واقعی پیش نیاید. من در اینجا بسیار به این مسئله اکتیو دایرکتوری بسیار توجه می کنم، تا مدیران ایرانی هم بتوانند مرجع مناسب و به روزی در این خصوص داشته باشند.

در این مقاله قصد دارم تا پیش نیاز های لازم برای نصب این سرویس مهم در ویندوز 2008 را مورد بررسی قرار بدهم، در مقالات بعدی در خصوص نصب این سرویس بسیار صحبت خواهد شد.
    همچنین توصیه می کنم مقاله نیاز های سخت افزاری نصب اکتیو دایرکتوری برای یک دامین برنامه ریزی شده بخوانید.

ابتدا نگاهی سریع به آنچه باید آماده کنیم را ذکر می کنم:

1) حداقل یک پارتیشن NTFS با فضای خالی مناسب
    2) یک اشتراک کاربری مدیر (نام کاربری و کلمه عبور) در ویندوز سرور 2008
    3) کارت شبکه متصل به شبکه (به یک سوییچ، هاب hub و یا یک کامپیوتر دیگر) و IP ثابت
    4) یک DNS Server که می تواند و در برخی موارد توصیه می شود با خود نصب DC و DCpromo نصب شود.
    5) دور اندیشی و برنامه ریزی و...

1) حداقل یک پارتیشن NTFS با فضای خالی مناسب:

شاید گفتن این مطلب دیگر الزامی نباشد چرا که دیگر اغلب از فایل سیستم NTFS استفاده می شود، اما بر حسب عادت از گذشته و احتمال وجود چنین مسئله این را متذکر می شوم. فلدر SYSVOL باید در یک پارتیشن با فایل سیستم NTFS قرار گیرد. به صورت معمول در %systemdrive% که اغلب C هست قرار می گیرد. حال انکه بسیار بهتر است در یک پارتیشن دیگر قرار گیرد. چنانچه یک پارتیشن NTFS ندارید، از دستور زیر برای تبدیل یکی از پارتیشن ها به NTFS استفاده کنید.
    توصیه: فایل سیستم NTFS از سایر فایل سیستم ها بسیار کارا تر است، اگر محدودیتی ندارید حتما از NTFS استفاده کنید.

convert c:/fs:ntfs

معمولا به 250 مگابایت (250MB) فضای خالی روی پارتیشنی که روی آن فایل های اکتیودایرکتوری قرار می گیرند نیاز است. توجه داشته باشید که این فضا زمانی که از Object ها، Users و Group های بسیاری استفاده کنید بیشتر نیاز است. ضمن انکه در آینده خواهید دید، اکیدا توصیه می شود در صورت امکان برخی فایل ها را روی دو هارد دیسک ذخیره کنید.

2) یک اشتراک کاربری مدیر (نام کاربری و کلمه عبور) در ویندوز سرور 2008 :

به یاد داشته باشید که فقط local Administrators می توانند اولین دامین را در یک جنگل جدید ایجاد کنند و سایر سناریوها مثل Additional Domain Controller (دامین کنترلر اضافی) به Domain Admins و در سناریوی دامین جدید در درخت موجود به Enterprise Admins نیاز است.
    همچنین به ورژن مناسب ویندوز توجه کنید، در اینجا ورژن های Standard ، Enterprise یا Data Center کارا خواهند بود. در خصوص نصب اکتیودایرکتوری در Windows Server 2008 Core با توجه به عدم دسترسی به هیچ GUI در این حالب قدری متفاوت است و در آینده بیشتر در خصوص آن صحبت می کنیم. البته مقاله "نصب اکتیودارکتوری به صورت غیر حضوری Unattended " می تواند قدری به شما در این مورد کمک کند.

3) کارت شبکه متصل به شبکه (به یک سوییچ، هاب hub و یا یک کامپیوتر دیگر) و IP ثابت :

سرور ضمن داشتن حداقل یک اتصال به حداقل یک شبکه ، باید دارای IP Address به صورت Static هم باشد. برای این منظور چنانچه یک DHCP Server در شبکه دارید، ابتدا حدودیی (Scope) که DHCP Server در آن IP اختصاص می دهد را بررسی کنید و سپس با یافتن یک IP که معمولا در زمان تنطیمات DHCP Server ، برای رشد شبکه و اختصاص به سرور ها رزرو می شود، این آدرس را به صورت دستی به سرور اختصاص دهید. در ضمن چنانچه در DHCP Sever در شبکه استفاده نمی شود ( که عجیب است!!!) به صورت دستی IP ها را در یک Subnet مناسب قرار دهید. معمولا از کلاس C برای اختصاص IP در شبکه های کوچک استفاده می شود. همچنین اگر با IP آشنایی ندارید مقاله "آشنایی اولیه با IP" را بخوانید. چنانچه در زمان نصب اکتیودایرکتوری این شرایط را فراهم نیاورید با پیغام زیر مواجه خواهید شد.

4) یک DNS Server که می تواند و در برخی موارد توصیه می شود با خود نصب DC و DCpromo نصب شود :

من در خصوص نصب DNS Server در زمان نصب اکتیودایرکتوری (Active Directory) در ویندوز 2003 سرور توصیه کرده بودم که " به صورت دستی و پیش از نصب Active Directory این کار را انجام دهید. اما در ویندوز سرور 2008 به شما توصیه می کنم، چنانچه اولین دامین در یک درخت جدید را ایجاد می کنید، اجازه دهید تا این کار خودکار انجام شود.

اسامی یک قسمتی در DNS Name مشکل ساز خواهند شد:

مایکروسافت اکیدا توصیه می کند تا از اسامی یک قسمتی مثل ( com، Net،Example،ErfanTaheri) استفاده نکنید. همچنین به شما توصیه می کنم که از پسوند local برای تاکید جدایی از وب سایت شرکتتان روی اینترنت استفاده کنید. این مسئله خود باعث جلوگیری از برخی مشکلات( هرچند مشکلات ابتدایی هستند) می شود. مثلا از ErfanTaheri.local و یا Example.local استفاده کنید. البته بسیاری واژه local را در انتهای اسم دامینشان نمی پسندند.

5) دور اندیشی و برنامه ریزی :

رشد شبکه، مقاومت در برابر خطا و صدها فاکتور دیگر را پیش از نصب اکتیو دایرکتوری در محیط واقعی باید در نظر بگیرید. اشتباهات شما سبب به دردسر افتادن شرکت ها و کارمندان می شود. ضمن آنکه ممکن است عواقبی برای خودتان داشته باشد ، می تواند زیان های مالی و یا معنویی به شرکت ها وارد کند. پس باید در این مرحله بسیار اندیشید و یک طرح و برنامه ریزی دقیق داشت. اکتیو داریکتوری اصلی ترین سرویس در یک شبکه هست و اکثر سرویس های دیگر متاثر از این سرویس خواهند بود.
    همچنین برای نصب Active Directory در میحط واقعی باید دارای تجربه و دانش کافی باشید.

منبع : [فقط اعضا می توانند لینک ها را مشاهده کنند برای ثبت نام اینجا را کلیک کنید] ، [فقط اعضا می توانند لینک ها را مشاهده کنند برای ثبت نام اینجا را کلیک کنید]

2. # ADS
    Circuit advertisement
    mftmirdamad

تشکرها / پسندها

پیش فرض قسمت دوم: آموزش تصویری نصب اکتیو دایرکتوری در ویندوز سرور 2008

در گذشته در خصوص پیش نیازهای نصب اکتیودایرکتوری در ویندوز سرور 2008 و برخی مفاهیم صحبت شد. اکنون قصد داریم تا چگونگی نصب یک اکتیو دایرکتوری برای یک دامین جدید در یک جنگل جدید بپردازیم.برای این منظور، قدم های زیر را دنبال کنید. این مطلب با ساده ترین بیان ممکن نوشته شده است تا همه بتوانند از آن بهره ببرند. توجه فرمایید به علت عدم افرایش حجم صفحات به علت تصاویر متعدد، تصاویر به صورت لینک قرار گرفته اند. با توجه به اینکه تعداد بسیاری از خوانندگان این مطلب غیر حرفه ای هستند، تمام موارد مشروح توضیح داده شده وگزینه های مربوطه در تصاویر نشانه گذاری شده اند. امیدوارم مطلب مفید واقع شود.

فاز اول:

1) ابتدا Server Manager را باز کنید. در منوی شروع "Start" آن را به راحتی می توانید ببینید، ضمن آنکه به صورت پیش فرض هر زمان که Login کنید بار می شود.

2)قسمت Roles را از ساختار درختی سمت چپ انتخاب کنید و سپس در سمت راست Add Roles را بزنید. ت[فقط اعضا می توانند لینک ها را مشاهده کنند برای ثبت نام اینجا را کلیک کنید]

3) سپس Add Role Wizard باز خواهد شد. در این مرحله ویزارد از شما تقاضا می کند تا: ت[فقط اعضا می توانند لینک ها را مشاهده کنند برای ثبت نام اینجا را کلیک کنید]
    الف) آخرین به روز رسانی ها را دریافت کنید.
    ب)از کلمه عبور قدرتمند استفاده کنید
    ج)تنظیمات شبکه ای را کامل انجام دهید. همانند اختصاص IP به صورت ثابت "Static"

4)موارد فوق را رعایت کنید و سپس Next را بزنید. در قسمت بعد، لیستی از نقش هایی (Role) که ویندوز سرور 2008 می تواند در شبکه داشته باشد را به شما نمایش می دهد. در این قسمت Active Directory Domain Services را انتخاب کنید. (به اختصار AD DS گفته می شود. [فقط اعضا می توانند لینک ها را مشاهده کنند برای ثبت نام اینجا را کلیک کنید]

5)با زدن Next ویزارد نصب اکتیودایرکتوری در موارد زیر هشدار می دهد: [فقط اعضا می توانند لینک ها را مشاهده کنند برای ثبت نام اینجا را کلیک کنید]
    الف) برای redundancy حداقل دو دامین کنترلر در شبکه ایجاد کنید. به منظور عدم قطع سرویس دهی به کلاینت ها متداول است که از حداقل دو دامین کنترلر استفاده شود که در این خصوص در آینده صحبت می کنیم.
    ب)AD DS نیاز به سرویس DNS در شبکه دارد. چنانچه قبلا نصب نشده، آن را نصب کنید. در این خصوص در مطلب پیش نیاز ها ذکر کردم که چنانچه اولین دامین در اولین جنگل را ایجاد می کنید اجازه دهید خودکار انجام شود. شما در این مرحله به راحتی این پیغام را در نظر نگیرید. ( موقتا )
    ج) پس از پایان این ویزارد باید DCPromo.exe را اجرا کنید. در غیر این صورت اکتیودایرکتوری نصب نخواهد شد. در ویندوز سرور 2003 این عمل اتوماتیک صورت می گرفت.
    د)نصب اکتیودایرکتوری سبب نصب DFS Namespaces ، DFS Replication و Filer Replication services نیز می شود. که خوب این دیگه از این بهتر نمی شود.

6)برای ادامه Next را بزنید و سپس با زدن Install عملیات نصب را تایید کنید. ت[فقط اعضا می توانند لینک ها را مشاهده کنند برای ثبت نام اینجا را کلیک کنید]

7)با مشاهده Installation Succeeded مطابق [فقط اعضا می توانند لینک ها را مشاهده کنند برای ثبت نام اینجا را کلیک کنید] ، فاز اول عملیات نصب تمام شده.

فاز دوم:

8) می توانید روی لینک که در [فقط اعضا می توانند لینک ها را مشاهده کنند برای ثبت نام اینجا را کلیک کنید] مشاهده می کنید کلیک کنید تا DCPromo.exe باز شود و یا در RUN وارد کنید. و یا هر روش دیگری که می پسندید. در اینجا با باز کردن Start Menu و Search به صورت سریعی DCPromo را باز کردم. ت[فقط اعضا می توانند لینک ها را مشاهده کنند برای ثبت نام اینجا را کلیک کنید]

9)در اینجا من Advanced Mode Installation را انتخاب می کنم. توصیه می کنم شما هم این عمل را انجام دهید. ت[فقط اعضا می توانند لینک ها را مشاهده کنند برای ثبت نام اینجا را کلیک کنید]

10)Next را بزنید. در مرحله بعد تذکراتی در خصوص سازگاری با سیستم عامل های قبلی داده می شود که کم و بیش در مطلب پیش نیاز و حوزه عملکرد در موردش بحث شد. برای اطلاعات بیشتر به وب سایت مایکروسافت ا[فقط اعضا می توانند لینک ها را مشاهده کنند برای ثبت نام اینجا را کلیک کنید] مراجعه کنید. اما به صورت کلی بدانید از ویندوز NT در ویندوز سرور 2008 به هیچ عنوان پشتیبانی نمی شود. پس چنانچه از این نسخه از ویندوز در شبکه خود هنوز استفاده می کنید، از ادامه مراحل خودداری کنید. ت[فقط اعضا می توانند لینک ها را مشاهده کنند برای ثبت نام اینجا را کلیک کنید]

11) مشخص کردن ساختار جنگل و ساختار درختی. در بیشتر مواقع سناریو مشابه آن چیزی است که در اینجا انجام می دهیم. در خصوص ساختارها اگر اطلاعات دقیقی ندارید حتما آن را تکمیل کنید، اما موقتا با مشکلی مواجه نخواهید شد. ت[فقط اعضا می توانند لینک ها را مشاهده کنند برای ثبت نام اینجا را کلیک کنید]

12)در مرحله بعدی باید نام Forest Root Domain را وارد کنید. به مواردی که در مقاله پیش نیاز تذکر داده شد توجه کنید. در اینجا از نام ADExample.com استفاده می کنم. ت[فقط اعضا می توانند لینک ها را مشاهده کنند برای ثبت نام اینجا را کلیک کنید]

13) در این مرحله با زدن Next ویزارد چک می کند تا این نام قبلا در شبکه موجود نباشد. چنانچه موجود نباشد، پس از چند ثانیه نام NetBIOS از شما پرسیده خواهد شد که به صورت پیش فرض بخش اول نامی است که در بالا انتخاب کرده اید. توصیه می کن این نام را تغییر ندهید. ت[فقط اعضا می توانند لینک ها را مشاهده کنند برای ثبت نام اینجا را کلیک کنید]

14)با زدن Next در مرحله بعد باید Domain Functional Level را انتخاب کنید که در مقاله ای جداگانه توضیح داده شده است. [فقط اعضا می توانند لینک ها را مشاهده کنند برای ثبت نام اینجا را کلیک کنید].

15)در مرحله بعدی باید تنظیمات اضافی را اعمال نمود. به صورت پیش فرض DNS Server انتخاب شده است. چنانچه اولین دامین کنترلر نباشد شما می توانید تنظیمات Global Catalog و Read-only Domain Controller را اعمال کنید. اما از آنجایی که در اینجا در حال نصب اولین دامین کنترلر هستیم، این موارد غیر قابل تغییر اند. ت[فقط اعضا می توانند لینک ها را مشاهده کنند برای ثبت نام اینجا را کلیک کنید]

16)در صورت انتخاب DNS Server در این مرحله پیام هشداری دریافت می کنید مبتنی بر اینکه Parent Zone قابل دسترسی نیست. از آنجایی که در حال نصب اولین دامین در جنگل جدید هسیتم، با زدن Yes پیغام را تایید می کنیم. [فقط اعضا می توانند لینک ها را مشاهده کنند برای ثبت نام اینجا را کلیک کنید]

17)سپس با توجه به آنچه در "پیش نیاز" صحبت شد، جای فلدر های ذخیره سازی اطلاعات را معین می کنیم. [فقط اعضا می توانند لینک ها را مشاهده کنند برای ثبت نام اینجا را کلیک کنید]

18) در این مرحله باید کلمه عبوری برای Directory Services Restore Mode انتخاب کنید. توصیه می شود این کلمه عبور با کلمه عبور خودتان متمایز باشد و به یادآوری آن ساده باشد. البته راهی برای تعویض این کلمه عبور وجود است که در آینده آن را ذکر خواهیم کرد. [فقط اعضا می توانند لینک ها را مشاهده کنند برای ثبت نام اینجا را کلیک کنید]

19)در مرحله بعدخلاصه ای از تنظیمات مشخص شده را می توانید مشاهده کنید. آن ها را بازبینی کنید تا مشکلی موجود نباشد. نکته جدید دیگری همانطوری که ت[فقط اعضا می توانند لینک ها را مشاهده کنند برای ثبت نام اینجا را کلیک کنید] مشاهده می کنید وجود دارد دکمه Export settings است. همانطوری که درنصب به روش Unattended توضیح داده شد ، با این گزینه می توانید یک answer file برای نصب اکتیو دایرکتوری های دیگری با همین تنظیمات استفاده کنید.

20)با زدن Next انجام نصب را تایید می کنید. این مراحل قدری طول می کشد و پس از پایان نیاز است تا کامپیوتر ریستارت "Restart" شود. یکی از کمک های مایکروسافت به شما مدیر شبکه گزینه Reboot on completion است. به راحتی این گزینه را چک بزنید و به دقایقی را تا شروع مجدد فعالیت سرور و شروع داستان های پس از نصب اکتیو دایرکتوری یک چای یا قهوه میل کنید. در ضمن توجه داشته باشید که چنانچه این سرور شما سرویس های دیگری را به شبکه ارائه می دهد، باید در زمان بندی معین و اعلام قبلی به کاربران سرور را ریستارت کنید. ت[فقط اعضا می توانند لینک ها را مشاهده کنند برای ثبت نام اینجا را کلیک کنید]

توصیه می کنم در پایان تنظیمات و تغییرات اعمال شده را بررسی کنید. به عنوان مثال تنظیمات DNS و... را بازبینی کنید.

منبع : [فقط اعضا می توانند لینک ها را مشاهده کنند برای ثبت نام اینجا را کلیک کنید] ، [فقط اعضا می توانند لینک ها را مشاهده کنند برای ثبت نام اینجا را کلیک کنید]

کاربر مستعد Mahdi آواتار ها
    تشکرها / پسندها

Question

با سلام و تشكر از آموزشهاي خوب شما

آيا شما سرور 2008 را براي يك شبكه عملياتي تا به حال نصب و استفاده كرده ايد ؟ اگر اينطور است از چه نسخه اي استفاده مي كنيد و يا چگونه آن را كرك كرده ايد .

آيا[فقط اعضا می توانند لینک ها را مشاهده کنند برای ثبت نام اینجا را کلیک کنید] جوابگوست و ميتوان با آن سرور 2008 را براي يك شبكه عملياتي نصب كرد ؟
    قال اميرالمومنين علي ع :

اذا تَمَّ الْعَقْلُ نَقَصَ الْكَلامُ .
    چون خرد كمال گيرد، گفتار نقصان پذيرد.
    [فقط اعضا می توانند لینک ها را مشاهده کنند برای ثبت نام اینجا را کلیک کنید]

تشکرها / پسندها

راستش من فقط توی دانشگاهمون چون تازه یه سرور جدید خریده بودن و می خواستن خیلی به روز باشن :دی ، اکتیو دایرکتوری سرور 2008 رو نصب کردم اما کرکش نه، خود مسئول لابراتوار زحمتشو کشید. فعلا که داره کار می کنه.

این کرک را روی یه Virtual PC نصبش کردم. ظاهرش که خوب بود و توضیحاتی که نوشته بود به نظر کرک مشکل سازی نمی اومد... اما اینکه واقعا خوبه یا نه یه دو سه روز دیگه می گم. می خواهم از یکی از بچه ها هم اگه گیرش بیارم سوال کنم. اما در هر حال نمی دونم چرا یه کم این کرک 2008 کم یاب هست!

کاربر عادی flower2000 آواتار ها
    تشکرها / پسندها

in eror baraye dar marhaleye akhare nasbe active directory domain service chi hast:
    can not find specified file
    ?????????????????

کاربر عادی ArAsh_Admin آواتار ها
    تشکرها / پسندها

mesle hamishe no1 hasti

کاربر عادی green way آواتار ها
    تشکرها / پسندها

من که 2008 نصب کردم با کرکش خيلي راضيم

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)